Paprotki uwielbiają ten wywar. Proste triki na zielone liście

Paprotki to ulubione kwiaty Polaków. Są nie tylko prawdziwą ozdobą naszych mieszkań, ale także oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Co zrobić, aby paproć zawsze była zielona? Są na to proste, domowe triki.

Zadbana paprotka jest prawdziwą ozdobą  mieszkania
Zadbana paprotka jest prawdziwą ozdobą mieszkania123RF/PICSEL

Paprotki domowe to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie można spotkać w naszych domach. I nic w tym dziwnego, są dobre dla mikroklimatu panującego w mieszkaniu, to naturalny filtr powietrza. Oczyszczają je z niektórych szkodliwych cząsteczek, warto zatem trzymać je w sypialni. Są również piękną ozdobą domu oraz biura.

Jeśli pamiętamy o kilku zasadach, ich pielęgnacja nie sprawi nam większego kłopotu, a paprotka odwdzięczy się nam pięknymi zielonymi liśćmi.

Jak dbać o paprocie domowe?

  • Paprocie lubią półcień lub miejsce, gdzie światło jest rozproszone. Nie sprawdzą się na nasłonecznionym parapecie, jednak nie należy ich stawiać w ciemnym kącie.
  • Kwiat trzymamy w donicy z porządnym drenażem, nie wolno paprotki przelewać, pożółkną jej wtedy liście i roślinę ciężko będzie uratować. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu.
  • Gleba powinna być o kwaśnym odczynie, z dużą zawartością próchnicy.
  • Warto co jakiś czas paprotkę nawozić, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, czyli od marca do lipca. Wtedy nawóz można stosować nawet raz w tygodniu. Od lipca do października ograniczamy nawożenie do jednego w miesiącu, natomiast od października do lutego nawożenia zaprzestajemy.    
Jak dbać o paprocie w domu? Są na to proste triki
Jak dbać o paprocie w domu? Są na to proste triki123RF/PICSEL

Domowe sposoby na pielęgnację paproci

Kiedy przesadzać paprotki?

Kwiaty te nie wymagają częstego przesadzania, dobrze się czują w ciasnych doniczkach, dlatego paprocie przesadzamy raz na kilka lat, najlepiej wiosną. Nowa doniczka nie powinna być dużo większa, warto zainwestować w ceramiczną. Należy pamiętać o dobrym drenażu, a sam kwiat tuż przed przesadzeniem podlać, aby łatwiej było go wyjąć ze starej doniczki.

***

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas