Pies sąsiada obsikuje bukszpany i tuje w twoim ogrodzie? Są na to sposoby

Widok beztrosko spacerującego psa jest, szczególnie na wsiach, niezwykle powszechny. Lubią one od czasu do czasu zaznaczyć swoje terytorium, często wybierając jako ofiary tuje i bukszpany, które rosną w naszym ogrodzie. Co zrobić, aby pies nie sikał na krzewy? Oto niezawodne sposoby!

Psy z chęcią zaznaczają swoje terytorium wprost na tuje i bukszpany w naszym ogrodzie
Psy z chęcią zaznaczają swoje terytorium wprost na tuje i bukszpany w naszym ogrodzieGetty Images

Czy mocz psa szkodzi iglakom?

Na wsiach widok spacerującego bez opiekuna psa jest jednak wciąż niezwykle popularny. Wówczas rośnie zagrożenie atakiem, ale również niesie to ze sobą szereg niechcianych zachowań. Zauważyłaś, że pies sąsiada obsikuje bukszpany i tuje w twoim ogrodzie? Działaj szybko!

Psy z chęcią zaznaczają swoje terytorium, na czym tracą delikatne i młode rośliny. Iglaki, które szczególnie upodobali sobie nasi czworonożni przyjaciele, szybko żółkną i usychają. Wszystko przez zawartą w psim moczu urynę.

Co zrobić, żeby pies nie sikał na krzewy?

Nie zapominaj o podlewaniu tui przed zimą - to pomoże jej przetrwać mrozy
Nie zapominaj o podlewaniu tui przed zimą - to pomoże jej przetrwać mrozy123RF/PICSEL

Podstawą dobrych zachowań naszego psa jest nauka. Bacznie obserwujmy jego zachowanie, mówiąc wyraźne "nie" w momencie, w którym będzie chciał zaznaczyć swój teren wprost na rosnące w ogrodzie tuje czy bukszpany. W przypadku psa sąsiada, kiedy nie jesteśmy w stanie nieustannie obserwować jego zachowań, ogrodźmy swoje tuje płotkiem, który dodatkowo je zabezpieczy. Warto również sadzić tuje w odległości około metra odstępu od ogrodzenia.

Jeśli jednak pies załatwił już swoją potrzebę na nasze krzewy, należy szybko reagować. Przede wszystkim warto spłukać roślinę dużą ilością wody, co pomoże uratować ją przed działaniem uryny. Jeśli nie zadziałamy w porę, tuje szybko zbrunatnieją, a następnie uschną.

Jakiej rośliny nie lubią psy?

Pomóc mogą również te rośliny, które w momencie, kiedy pies lekko ich dotknie, wydzielą nieprzyjemny zapach. To między innymi bylina coleus canina, która wytwarza ziołowy, nieprzyjemny dla większości czworonogów aromat. W podobny sposób zadziałać może boże drzewko.

Czym pryskać rośliny, żeby odstraszyć psa?

Psy mają niezwykle silny węch. Dlatego też nie każda woń przypadnie im do gustu. W ten sposób również możemy zabezpieczyć przed nimi tuje oraz bukszpany w naszych ogrodach. Na psy zadziała odstraszająco charakterystyczny oraz intensywny zapach octu. Zwierzęta te nie lubią również woni cytryn, grejpfrutów czy pomarańczy. Nierzadko reagują na ten zapach kichaniem.

Psy unikają również zapachu ostrych przypraw - papryczki chilli czy pieprzu. Te środki najczęściej stosuje się jako naturalny odstraszacz.

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas