Podwójna emerytura co miesiąc nie dla każdego. Chodzi o dwa wnioski

Podwójna emerytura co miesiąc? To zaskakująca informacja, ale jak najbardziej prawdziwa. Dodatkowe świadczenie przysługuje jednak nie każdemu seniorowi. Co ważne, to nie ZUS wypłaca te dodatkowe pieniądze. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby co miesiąc na konto wpływała podwójna emerytura? Jak się o nią ubiegać? Sprawdzamy.

13. i 14. emerytura pomogą podreperować budżet seniorów w 2022 roku, jednak oprócz tego, seniorzy mogą skorzystać również z innych udogodnień
13. i 14. emerytura pomogą podreperować budżet seniorów w 2022 roku, jednak oprócz tego, seniorzy mogą skorzystać również z innych udogodnień123RF/PICSEL

W Polsce o możliwości przejścia na emeryturę decyduje wiek. Dla kobiet wiek emerytalny to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Warto obliczyć dobrze moment, w którym podejmujemy decyzję o przejściu na emeryturę. Okazuje się, że nawet miesiąc ma tutaj znaczenie i może wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego.

Podwójna emerytura co miesiąc - dla kogo i na jakich zasadach?

Druga emerytura dla rolników

Druga emerytura przysługuje osobom, które pracowały za granicą

Dodatki nie są przyznawane z automatu, dlatego konieczne jest złożenie wniosku
Dodatki nie są przyznawane z automatu, dlatego konieczne jest złożenie wnioskuZOFIA I MAREK BAZAK East News

Możesz liczyć na drugą emeryturę, jeśli jesteś w grupie Polaków, którzy mają za sobą pracę poza granicami Polski i jesteś w stanie to dokładnie udokumentować. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w każdy kraj ma swoje zasady, również te, dotyczące wieku emerytalnego. Co ważne, prawo do emerytury, wypłacanej przez państwo, w którym pracowałeś/-aś nabywasz, jeśli przez okres 60 miesięcy opłacałeś/-aś tam wymagane składki. Jeśli chcesz ubiegać się o taką podwójną emeryturę, musisz złożyć wnioski i w Polsce w ZUS, i w odpowiednim urzędzie w kraju, w którym pracowałeś/-aś.

Ważne! Jeśli nadal mieszkać poza granicami Polski, nadal przysługuje ci emerytura z ZUS.

Druga emerytura dla służb mundurowych

Ostatnią grupą, której przysługuje podwójne świadczenie emerytalne, są pracownicy służb mundurowych. Mamy w tym przypadku do czynienia z emeryturami cywilną i mundurową. Świadczenia wypłacają odpowiednio ZUS i ZER MSWiA. Niestety nie dotyczy to każdej osoby, która pracowała w służbach mundurowych. Podwójna emerytura obejmuje osoby, które pracę zaczęły po 1999 r. Wnioski składa się w obu wyżej wymienionych urzędach. 

***

Zobacz także: 

Niezwykłe bursztyny. Jak rozpoznać prawdziwy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas