Porządki w doniczkach po zimie: jak przygotować domowe rośliny na nadejście wiosny?

Zima to czas, w którym rośliny – także te domowe – przechodzą w stan spoczynku. Ich pielęgnacja powinna ograniczać się jedynie do sporadycznego podlewania, kontrolowania czy nie pojawiły się pasożyty oraz choroby. Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami warto jednak pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu do wiosny. Podpowiadamy jak zabrać się za roślinne porządki.

Początek wiosny to dobry czas, aby przesadzać rośliny do nowych, większych doniczek
Początek wiosny to dobry czas, aby przesadzać rośliny do nowych, większych doniczek123RF/PICSEL

Wiele z nas pielęgnując domowe rośliny nie zastanawia się nad porami roku. To spory błąd! W zależności od aury, nasze rośliny zachowują się inaczej i potrzebują odmiennych działań. Zimą rośliny wchodzą w stan wegetacji, próżno szukać nowych liści czy pędów, natomiast wiosna to czas kiedy nasze domowe kwietniki powinny wybuchnąć świeżą zielenią. Co zrobić, aby w lipcu nie wpisywać w wyszukiwarkę hasła "czemu moje rośliny nie kwitną"? Zrobić porządki w doniczkach po zimie. Oto kilka wskazówek jak zabrać się do tego z głową, aby zwiększyć szanse na to, że twój kwietnik stanie się prawdziwą dżunglę.

Wiosenne porządki

Pierwszym krokiem, który pozwoli dobrze przygotować rośliny do wiosny jest dokładny przegląd doniczek oraz podstawowe porządki. Przede wszystkim sprawdź czy na ziemi nie zebrała się pleśń - może to oznaczyć, że jest zbyt wilgotna. Aby uniknąć tego w przyszłości dobrze jest zaopatrzyć się w higrometr doglebowy, który zaalarmuje cię, gdy wlejesz zbyt dużo wody. Obejrzyj dokładnie wszystkie liście w poszukiwaniu oznak grzybicy, pasożytów. Jeżeli zauważysz szkodniki - zaopatrz się w środki owadobójcze.

Sprawdź czy ziemia nie jest zbyt zbita, warto ją spulchnić widelcem lub grabkami. To dobry pierwszy krok w przypadku, gdy planujesz przesadzanie. Opłucz i obetrzyj liście z kurzu - jego obecność może blokować dostęp światła. Zima to ciężki czas dla roślin, głównie z uwagi na suche powietrze w mieszkaniu - niektóre liście oraz pędy mogą obeschnąć. Usuń je, podobnie zrób z tymi chorymi.

Nowe doniczki, zmiana miejsca, przegląd podłoża

Początek wiosny (połowa marca - początek kwietnia) to także dobry czas, aby przesadzać rośliny do nowych, większych doniczek. Jak rozpoznać, które z nich potrzebują zmiany? Sprawdź ziemię - jeżeli korzenie są gęste lub wyrastają przez otwór w dnie - czas na zmianę. Nie bez znaczenia jest także wiek kwiatów: młode przenoś co roku (z uwagi na dużą siłę wzrostu), starsze potrzebują przenosin co dwa-trzy lata. Początek wiosny to także czas, w którym możesz spróbować zrobić sadzonki z uciętych pędów. Odpowiednio ucięte fragmenty (m.in. powyżej pąków śpiących) włóż do wody i uważnie obserwuj. Nie wszystkie staną się sadzonką, ale warto spróbować, jeżeli chcesz powiększyć swoją zieloną kolekcję. Jeżeli twoje rośliny nie wymagają przesadzenia, zmień im wierzchnią warstwę podłoża. Wystarczy około dwóch do sześciu centymetrów, aby wspomóc wzrost na wiosnę.

Wraz z nadejściem wiosny warto także zastanowić się nad ustawieniem roślin w mieszkaniu. To właśnie wtedy zmienia się natężenie światła, jest to dobry czas, aby umieścić doniczki w taki sposób, aby kwiaty miały optymalne warunki do rozwoju. Pamiętaj przy tym, że gatunki kwitnące na wiosnę należy przenosić dopiero gdy przekwitną.

Nie tylko podlewanie

Każdy z nas wie, że kluczową czynnością w uprawie roślin jest podlewanie. Pamiętaj nie tylko o odpowiedniej częstotliwości (ważne: chwilowy niedobór jest lepszy niż przelanie), ale i jakości wody (najlepsza jest miękka). Ale to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, o którym musisz pamiętać.

Wiosna to intensywniejszy okres wzrostu, warto więc udać się do sklepu ogrodniczego po odpowiedni nawóz. Aby rośliny miały dobre warunki do rozwoju ziemię warto uzupełniać nie tylko azotem, fosforem, potasem, ale i magnezem czy cynkiem. Przy wyborze preparatu weź pod uwagę, że odmiennego rodzaju nawozu będą potrzebowały rośliny kwitnące, a innego te posiadające ozdobne liście.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas