Program Małżeństwo Plus: Czy seniorzy dostaną nowy zasiłek?

​Do Sejmu ponownie trafił pomysł związany z wypłatą zasiłków dla małżeństw o długim stażu. Dwa lata temu w ramach projektu tak zwanego Programu Małżeństwo Plus osoby, które będące w związku małżeńskim dłużej niż 50 lat miałyby otrzymywać 500 złotych miesięcznie, a wraz z upływem lat kwota ta mogłaby się zwiększać.

Czy małżeństwa z długim stażem dostaną specjalny zasiłek?
Czy małżeństwa z długim stażem dostaną specjalny zasiłek?123RF/PICSEL

Dwa lata temu na biurko prezydenta trafiła inicjatywa ustawodawcza nazwana roboczo “500 plus dla małżeństw" dotycząca świadczenia dla par małżeńskich, będącym w związku przez kilka dekad. Wtedy pomysł upadł, ale niedawno do Sejmu trafiła podobna propozycja.

Chociaż pomysł jest dopiero rozpatrywany przez członków specjalnej komisji powołanej w tym celu, zainteresowanie nim jest wyraźnie widoczne.

Projekt Programu Małżeństwo Plus

Wielu seniorów boryka się z trudną sytuacją finansową
Wielu seniorów boryka się z trudną sytuacją finansową123RF/PICSEL

"Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie" - piszą autorzy petycji.

Swoją propozycję argumentują także tym, że "długoletnie małżeństwo nie jest obecnie w modzie", a "budżet naszego państwa, na pewno wytrzyma takie koszty". Niestety osoby, które stworzyły projekt obywatelskiej petycji nie zawarły w nim konkretów dotyczących chociażby wysokości świadczenia ani szczegółów związanych z wymogami, jakie należałoby spełnić, aby je otrzymać.

Jedyną podstawą jest więc wspomniana propozycja, złożona w 2020, która jednak nie uzyskała wtedy poparcia rządzących. Według niej pieniądze z budżetu miały dostać pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci i mają za sobą co najmniej 50 lat małżeństwa.

W takim wypadku każde z małżonków mogłoby liczyć na 500 złotych miesięcznie. Po 55 latach wspólnego życia kwota ta zwiększona miała zostać do 550 złotych, a po 60 latach 600 złotych. W przypadku śmierci jednego z małżonków, druga osoba i tak otrzymywałaby świadczenie do końca życia.

Brak konkretnych pomysłów na nowy zasiłek

Inflacja dotkliwie uderza w budżety seniorów
Inflacja dotkliwie uderza w budżety seniorów123RF/PICSEL

Nowy pomysł jest obecnie analizowany. Jak przyznali posłowie skierowani do prac nad nim, najpierw należy sprawdzić dokładnie, ile jest w Polsce małżeństw, które mogłyby wejść do programu. To pozwoliłoby ustalić potencjalny koszty dla i tak obciążonego już dzisiaj budżetu. Aby pomysł wszedł w życie niezbędne będzie stworzenie nowej ustawy bądź duża nowelizacja którejś z już istniejących.

Należy podkreślić, iż jak na razie cała sprawa jest na etapie propozycji i nie ma żadnych konkretów, mówiących o tym, czy pomysł w ogóle przejdzie. Jak pisze "Polska Times" cześć posłów opiniujących pomysł jest nastawiona do niego pozytywnie, ale niektórzy mają wątpliwości.

Poseł PiS Jacek Świat miał stwierdzić, że pomoc tym, którzy jej potrzebują, jest realizowana innymi kanałami, a także skrytykować projekt za brak szczegółowych rozwiązań i wymogów, jak chociażby ustalenie wieku małżonków, którzy mieliby otrzymywać zasiłek. Posłowie zaproponowali także, aby w tej sprawie głos zabrała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Krytycy pomysłu wskazują na inne argumenty przeciwko wprowadzeniu w życie kolejnego programu typu 500 plus. W komentarzach pojawiają się głosy, mówiące o tym, iż byłoby to kolejne obciążenie dla budżetu państwa w momencie, w którym kondycja ekonomiczna kraju nie jest najlepsza.

Nad projektem 500+ dla małżeństw na razie dyskutują posłowie
Nad projektem 500+ dla małżeństw na razie dyskutują posłowieARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Czytaj także:

"Wydarzenia": Otyłość u dzieci w Polsce to już epidemiaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas