Rośliny dla miłośników zapachów

Rośliny aromatyczne istniały od zawsze. Pomyślmy tylko o kępach słodkawo pachnących fioletowych fiołków, które w dzieciństwie wąchaliśmy w Świetlistym cieniu, o przytulii wonnej czy konwalii. Są to najbardziej znane zapachy.

 
 © Panthermedia

A czy znamy również przypominający marcepan nocny zapach, który po zachodzie słońca wydziela Zaluzianskya capensis czy wspaniały zapach brzoskwiń żółto kwitnącego gatunku szałwii (Salvia greggii 'Yellow')? Nie? To najwyższa pora rozejrzeć się w świecie roślinnych zapachów, gdyż dzieje się tu dużo. Czekolada, lukrecja, gumowe żelki, wanilia, cytryna, brzoskwinia lub czarna porzeczka - to tylko niektóre niuanse zapachowe, które wysyłają kwiaty lub liście roślin aromatycznych; możemy się od nich niemalże uzależnić. A najwspanialsze jest to, iż większość tych roślin rośnie bez problemu w pojemniku lub skrzynce balkonowej.

Uzupełnijmy naszą oazę roślinami aromatycznymi

Jeśli mamy niewiele miejsca na balkonie lub tarasie, nie sadźmy roślin o wielu różnych zapachach - a już na pewno nie w jednym pojemniku. Z jednej bowiem strony aromaty zbytnio by się pomieszały, tracąc poszczególne niuanse, a z drugiej strony utrudniałyby nam relaks. Lepiej więc zdecydować się na trzy lub cztery różne zapachy.

Propozycje aranżacji

Pelargonie bluszczolistne w odcieniach czerwonych Mexikanerin (Pelargonium peltatum), białe złocienie (Leucanthemum), niebieska stroiczka (Lobelia), żółty uczep zapaliczkowaty (Bidens ferulifolia) i jako pachnący komponent niebieski heliotrop (Heliotropium). Atrakcyjnie wygląda również skrzynka z różowymi różami karłowatymi i lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue').

Ciekawie wyglądającą odmianą lawendy jest także 'Siesta'. Pozostaje ona niska oraz zwarta i ma atrakcyjne ciemnoniebieskie kwiaty. Do sadzenia pod roślinami piennymi zaleca się lewkonię długopłatkową, czyli maciejkę (Matthiola longipetala). Ta dość niepozorna roślina pachnie dopiero wieczorem i nocą, a jej niepowtarzalny zapach stanowi mieszankę wanilii, cynamonu i goździków.

Przyjemnie, lecz mniej intensywnie pachnie smagliczka nadmorska (Alyssum maritimum), która tworzy małe kobierce białych, czerwonych i fioletowych kwiatów. Inne rośliny o atrakcyjnym zapachu nadające się na balkon to: aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia 'Orangenmeer'), groszek pachnący (Lathyrus odoratus), acidantera (Gladiolus callianthus), kosmos (Cosmos atrosanguineus) i Berlandiera lyriata.

Fragment poradnika "Rośliny balkonowe" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Rośliny balkonowe" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas