Rośliny na mały balkon

Nawet ten najmniejszy można zmienić w wyjątkową, bujnie kwitnącą oazę - zapewnia ogrodnik Iwona Głuchowska - Fisz. Radzi, jakie odmiany wybrać i jak pielęgnować kwiaty, by nam się to udało.

Na słonecznych stanowiskach rośliny łatwo przesuszyć, więc muszą być regularnie podlewane
Na słonecznych stanowiskach rośliny łatwo przesuszyć, więc muszą być regularnie podlewane 123RF/PICSEL

Rosną w półcieniu

W miejscach lekko zacienionych ziemia w doniczkach nie nagrzewa się aż tak silnie, jak na balkonie zalanym słońcem. Dłużej utrzymuje wilgoć, więc rośliny nie przesuszają się zbyt szybko. Zagrożeniem natomiast są dla nich przeciągi i silny wiatr. Ustaw więc kwiaty tak, by nie były na nie narażone (lub zastosuj osłony z wikliny, tkaniny). By uchronić rośliny przed bezpośrednim działaniem słońca, wystarczy je skryć za parawanem roślin, które lubią stanowiska słoneczne. Niezwykle ważne jest też częste nawożenie ziemi, np. naturalnym humusem.

Pnącza: Oryginalnie wyglądają dipladenie, np. Sundaville Cream Pink o różowych kwiatach. Trzeba jednak pamiętać, że w upalne dni należy je codziennie podlewać. Ciekawe kwiaty ma wilec (nowością jest pierzasty) oraz różnorodne powojniki botaniczne.

Zwisające: By popularne lobelie (nowe: np. Lobelix Lilac, Big Blue) lepiej się krzewiły, warto je uszczykiwać. Sprawdzą się begonie (nowość: piękna Bossa Nova Oranje), a także plektrantus Forstera, odstraszający swoim zapachem komary. Uwaga - źle znosi nadmiar wody!

Zwarte: Polecam werbeny (nowa odmiana to m.in. Estrella Voodoo Star z kwiatami tworzącymi gwiazdki), bakopy (nowe: Everest Rose, Everest Snow), goździki (nowość: Suntory Dianthus Pinkslon, bardzo długo kwitnie). Sprawdzą się także petunie, begonie, celozje, żurawki, skrętniki.

Lubią słońce

Na słonecznych stanowiskach rośliny łatwo przesuszyć, więc muszą być regularnie podlewane (dobrym rozwiązaniem są donice samonawadniające się). Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. Żeby nie poparzyć roślin, staraj się ich nie moczyć, a nawilżać jedynie glebę. Warto ją poza tym wyściółkować, np. korą, wtedy ograniczy się parowanie wody. Trzeba też wiedzieć, że rośliny lepiej zniosą upał w donicach jasnych niż ciemnych, a już zupełnie nie stosuj metalowych.

Pnącza: Z nadmiarem słońca poradzi sobie kobea (nową efektowną odmianą jest pnąca biała). Będzie miała ładniejszy pokrój, gdy od czasu do czasu obetniesz jej końcówki. Dobrze rosną groszek pachnący i mało wymagająca nasturcja.

Zwisające: Fantastyczną ozdobą balkonu są surfinie (jedną z nowości jest Black Mamba o czarnych kwiatach!). Ciekawe nowinki to też rozmaryn zwisający i mięta indiańska.

Zwarte: Odporne na wysokie temperatury są pelargonie (zwłaszcza nowa Dark Fire), lantany, calibrachoa, róże (hity to Drift Peach i Red), pachnące nemezje, żeniszek, słoneczniki ozdobne.

Nie boją się cienia

Na balkonie zacienionym zawsze jest trochę chłodniej. Wilgoć z ziemi nie wyparowuje natychmiast, dlatego w donicach zastosuj drenaż (z keramzytu, kamyków). Zapewni odpływ wody, a korzenie roślin będą miały dostęp do tlenu. Osłoń też rośliny od wiatru.

Pnącza: Zieloną ścianę stworzy odporna Hedera. Efektownie ozdobi ją także przywarka japońska (lubi też stanowisko półcieniste). Młoda roślina powinna być ocieniona, górna część starszego pnącza może rosnąć w słońcu, wtedy obficiej kwitnie.

Zwisające: Różnorodnością form zachwycają fuksje. Idealnym - zielonym lub pstrym - dodatkiem do kompozycji będzie bluszczyk kurdybanek. Nie należy jednak dopuścić do wyschnięcia podłoża, w którym rośnie, bo jego liście szybko zbrązowieją. Specjalnych wymagań nie ma barwinek. Jest zimozielony, może być więc całoroczną ozdobą. Na dodatek rośnie w pojemniku przez wiele lat!

Zwarte: Z cieniem dadzą sobie radę niecierpki (ochroń przed wiatrem, zwłaszcza młode pędy!), trzeba je także nawozić przez cały okres kwitnienia. Warto też pomyśleć o funkiach, barwnych mimulusach (kroplikach), niewymagających niezapominajkach oraz aksamitkach (odstraszają wełnowce i mszyce).

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas