Słodkie pułapki na srebrne robaki - poznaj domowe sposoby na rybiki w kuchni

Rybiki, zwane także srebrzykami, są niegroźne dla ludzi czy zwierząt jednak uważane są za szkodniki. Wszystko dlatego, że żywią się celulozą i mogą zniszczyć ważne dokumenty w naszym domu. Najchętniej zamieszkują w naszych łazienkach oraz kuchniach. Istnieje jednak kilka sposobów aby się ich stamtąd pozbyć. Sprawdź co do nich należy!

Rybiki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale mogą poważnie zaszkodzić ważnej dokumentacji, książkowym zbiorom lub tapetom pokrywającym ściany
Rybiki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale mogą poważnie zaszkodzić ważnej dokumentacji, książkowym zbiorom lub tapetom pokrywającym ściany123RF/PICSEL

Rybiki, choć srebrzą się w świetle, potrafią świetnie ukrywać się przed ludzkim wzrokiem. Najchętniej wychodzą w nocy, bo boją się światła. Nie znoszą również zimna, dlatego chętnie ukrywają się pod listwami i w szczelinach, gdzie panuje temperatura pokojowa lub wyższa. Oto kilka sposobów na przepędzenie ich z naszego domu.

Rybiki cukrowe - dlaczego należy się ich pozbyć?

Rybiki nie stanowią zagrożenia dla człowieka - nie gryzą, nie przenoszą żadnych chorób. Ale mogą poważnie zaszkodzić ważnej dokumentacji lub tapetom pokrywającym ściany. Oprócz tego nikt z nas nie lubi mieć poczucia, że nocą mogą po nim chodzić jakieś małe istotki. Rybiki cukrowe warto zatem usuwać ze swojego domu głównie z powodów estetycznych czy higienicznych.

Rybiki cukrowe - skąd się biorą w naszych domach?

Rybiki pochodzą z warunków tropikalnych, dlatego lubią miejsca wilgotne i gorące. Jednym z najprostszych, ale niekoniecznie najskuteczniejszych sposobów jest wywietrzenie kuchni i łazienki czy nawet całego domu. Jeśli ten trik okaże się skuteczny dobrze, abyś już zawsze pamiętała o regularnym wietrzeniu pomieszczeń oraz kontrolowanie sprawności wentylacji.

Rybiki cukrowe - czego nie znoszą?

Rybików cukrowych, jak wszystkich innych szkodników, najłatwiej pozbyć się używając rzeczy, których nie znoszą. Do tych należą naturalne zapachy, które bez problemu mogą znaleźć się w naszym domu.

Rybiki będą uciekać od:

  • zapachu olejku lawendowego
  • cynamonu
  • goździków

Najbardziej skutecznie przegania je jednak cytryna. Wszystkie te zapachy są intensywne i przyjemne dla większości z nas, dlatego warto wykorzystać je w walce z rybikami. Olejki wylewamy na waciki kosmetyczne lub maczamy w nich ściereczki, którymi potem przecieramy miejsca, w których lubią ukrywać się niechciani lokatorzy. To powinno skutecznie wygonić rybiki z waszego domu.

Rybiki będą uciekać od zapachu olejku lawendowego czy cynamonu jednak najbardziej skutecznie przegania je cytryna
Rybiki będą uciekać od zapachu olejku lawendowego czy cynamonu jednak najbardziej skutecznie przegania je cytryna123RF/PICSEL

Rybiki cukrowe - zwab i złap

Rybiki cukrowe nie lubią pewnych naturalnych zapachów, ale z drugiej strony istnieje kilka aromatów, które wabi je do naszych mieszkań. Jednym z nich jest miód pszczeli. Warto nałożyć nawet cienką warstwę świeżego, lepkiego miodu na kawałek kartonu i poczekać aż insekty zwęszą łakomy kąsek. Zwabione smakołykiem przyjdą się posilić, a wtedy przykleją się do słodkiego miodu i zagrzebią w nim na zawsze. Możesz także spróbować łapać insekty na cukier. Będziesz potrzebować słoika i taśmy klejącej (najlepiej dwustronnej). Wystarczy okleić zewnętrzną stronę naczynia taśmą, wsypać do środka cukier i ustawić pułapkę na podłodze przed snem. Taśma klejąca zadziała podobnie do miodu, o czym przekonasz się już rano.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas