Śnieżnobiały uśmiech? Zobacz, co zrobić, by twoje zęby były białe

Olśniewająco białe, równe i zdrowe – o takich zębach marzymy. By mieć uśmiech rodem z hollywoodzkiego filmu, wcale nie trzeba od razu gnać do stomatologa, by założyć sobie licówki. Choć w domowym zaciszu nie wyrównamy zębów, to możemy je w znacznym stopniu wybielić. Wystarczy tylko trzymać się kilku prostych zasad.

Białe zęby są w zasięgu każdego
Białe zęby są w zasięgu każdego123RF/PICSEL

Wybierz odpowiednią szczoteczkę

Podstawowym orężem w walce o białe zęby jest szczoteczka. Nie wystarczy wymieniać jej, jak radzą stomatolodzy, przynajmniej raz w miesiącu. Równie ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju tego przyrządu. W Polsce najczęściej kupowane są manualne szczoteczki. Niestety, nawet jeśli potrafimy zastosować polecane przez dentystów techniki szczotkowania, nie jesteśmy w stanie wykonać tylu obrotów, co szczoteczka elektryczna czy soniczna. Liczne testy udowodniły, że szczoteczki elektryczne (a w jeszcze większym stopniu soniczne) usuwają więcej płytki nazębnej i ciemnego osadu. Trzeba pamiętać także, żeby nie sięgać po zbyt twarde włosie szczoteczki. Główki wyposażone w bardzo twarde włosie zdzierają warstwę szkliwa, przez co zęby są nie tylko bardziej podatne na działanie zarazków, ale i łatwiej się przebarwiają.

Rzuć używki

Niestety za nieestetyczne przebarwienia na zębach w dużej mierze odpowiadają także używki. By mieć perłowy uśmiech, należy zrezygnować (a przynajmniej mocno ograniczyć) kawę, wino czy papierosy. Wbrew pozorom dla koloru zębów zabójcze jest na równi czerwone jak i białe wino. Obecne w trunku kwasy obniżają poziom ph w jamie ustnej, przez co prowadzą do erozji szkliwa. W przypadku papierosów za nieładny osad na zębach odpowiedzialne są w dużym stopniu substancje smoliste. Jeżeli nie jesteś w stanie całkowicie rzucić palenia, możesz rozejrzeć się za mniej inwazyjną dla urody (i przede wszystkim zdrowia) formą przyjmowania nikotyny. Najnowszy System Podgrzewania Tytoniu IQOS 3, który elektronicznie podgrzewa tytoń w temperaturze znacznie niższej od temperatury spalania, powoduje powstanie aerozolu zawierającego nikotynę oraz mieszaninę związków o znacząco niższej zawartości substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego powstałego wskutek spalania tytoniu. Choć to nadal nieobojętne dla ludzkiego organizmu, to w mniejszym stopniu rujnujące dla wyglądu zębów - wyeliminowane substancje smoliste nie odkładają się na nich.

Biała dieta

Wśród produktów, które przebarwiają zęby znaleźć można nie tylko szkodliwe używki, ale i wiele zdrowych pokarmów. Najwięcej winowajców odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego koloru zębów znaleźć można wśród owoców. Jeżyny, borówki czy wiśnie są bezwzględne dla białego uśmiechu. Niemniej inwazyjne są niektóre warzywa takie jak marchewka, buraki czy czerwona kapusta. By jak najdłużej cieszyć się zębami jak z reklamy, warto zacząć stosować tak zwaną białą dietę. Polega ona na eliminowaniu brudzących pokarmów (w myśl zasady, że to, co pozostawia plamy na koszuli, plami także i zęby) i sięganiu po produkty z duża zawartością wapnia. W menu powinny znaleźć się sery białe (twarogowy, kozi, mozzarella), twaróg, śmietana, jogurt naturalny, kefir, maślanka naturalna, zsiadłe mleko, masło (bez dodatków). Eksperci uważają, że pierwsze efekty zastosowania białej diety widać już po tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas