Stół okrągły rozkładany – idealny na co dzień i na przyjęcia

Planujesz zakup stołu do salonu? Stół okrągły rozkładany ma spore szanse na to, aby okazać się strzałem w dziesiątkę. Kiedy warto zdecydować się na jego zakup i na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy jego wyborze? Te wskazówki na pewno okażą się przydatne.

Zanim przystąpisz do zakupu stołu, w pierwszej kolejności powinieneś dobrze przemyśleć kwestię jego ustawienia
Zanim przystąpisz do zakupu stołu, w pierwszej kolejności powinieneś dobrze przemyśleć kwestię jego ustawienia.

Dlaczego stół okrągły rozkładany to dobry wybór?

Stół okrągły rozkładany to zakup, który cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. W czym skrywa się sekret jego popularności? Nie tylko łączy w sobie modę na stoły okrągłe, ale i może pochwalić się ogromną funkcjonalnością w użytkowaniu, charakterystyczną dla wszystkich zresztą stołów rozkładanych, również tych kwadratowych i prostokątnych. Przede wszystkim to całkiem spora oszczędność przestrzeni na co dzień - warto to wykorzystać, zwłaszcza jeśli metraż twojego salonu lub pokoju dziennego nie jest zbyt duży. Jeżeli na co dzień nie korzystasz ze stołu lub jest on użytkowany zaledwie przez 2-4 osoby, wstawianie do salonu dużego stołu mija się z celem - tylko niepotrzebnie zagraci on nie największą powierzchnię, która optycznie może przez to wydawać się jeszcze mniejsza. W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się stół rozkładany - z większego blatu korzystać będziesz wyłącznie wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba.

Gdzie ustawić stół? Od tego warto zacząć

Zanim przystąpisz do zakupu stołu, w pierwszej kolejności powinieneś dobrze przemyśleć kwestię jego ustawienia. Powinieneś pamiętać nie tylko o tym, że stół wraz z ustawionymi przy nim krzesłami nie powinien utrudniać swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu, ale i zadbać o to, aby znalazł się w odpowiedniej odległości zarówno od ścian, jak i pozostałych mebli. Odległość taka nie powinna być mniejsza niż 60-70 cm - dzięki temu można będzie bez większych problemów odsuwać krzesła od stołu, zarówno przy siadaniu, jak i wstawaniu od stołu. Jeśli jednak zdecydowałeś się na stół okrągły rozkładany, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości nie tylko w sytuacji, gdy stół będzie złożony, ale i po rozłożeniu blatu. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby decydujące się na zakup stołu rozkładanego - warto o tym nie zapominać.

W przypadku stołów okrągłych przyjmuje się, że idealny stół dla 4 osób powinien posiadać średnicę 90-110 cm, natomiast ten dla 6 osób – przynajmniej 120 cm
W przypadku stołów okrągłych przyjmuje się, że idealny stół dla 4 osób powinien posiadać średnicę 90-110 cm, natomiast ten dla 6 osób – przynajmniej 120 cm.

Jaki rozmiar stołu wybrać?

Zapewne zdarzyło ci się już kiedyś spotkać ze stwierdzeniem, że okrągły stół jest znacznie bardziej ustawny niż prostokątny, prawda? Warto mieć na uwadze, że to nie do końca prawda. Owszem, łatwiej będzie dostawić dodatkowe krzesła do okrągłego blatu, ale często okazuje się to pułapką - jeśli przy stole upchniesz zbyt dużo krzeseł, trudno będzie spożywać posiłki bez konieczności poszturchiwania się łokciami z siedzącą obok osobą. W przypadku stołów okrągłych przyjmuje się, że idealny stół dla 4 osób powinien posiadać średnicę 90-110 cm, natomiast ten dla 6 osób - przynajmniej 120 cm. Jeśli decydujesz się na stół okrągły rozkładany, powinieneś też zastanowić się nad optymalną dla siebie wielkością blatu po jego rozłożeniu...

Ile krzeseł zmieści się przy stole po rozłożeniu?

Stół okrągły rozkładany po rozłożeniu najczęściej zmienia się w owalny blat. Jak w tym wypadku oszacować, jaki wymiar blatu po rozłożeniu będzie najbardziej zbliżony do twoich potrzeb? Powinieneś pamiętać o tym, aby na każdą z osób siedzących przy stole zarezerwować przestrzeń przynajmniej ok. 60 cm. Jeśli zatem blat po rozłożeniu będzie miał w przybliżeniu wielkość 200 x 120 cm, można spokojnie założyć, że będzie to stół odpowiedni dla przynajmniej 8, a nawet 10 osób - po 3 miejsca siedzące przy obu dłuższych bokach blatu i po 1-2 miejsca przy krótszych bokach. W zależności od wybranego przez ciebie modelu stół okrągły rozkładany może znacząco powiększyć rozmiar blatu - im większy rozmiar osiągać będzie po rozłożeniu, tym bardziej przemyślane powinno być miejsce jego ustawienia, aby uniknąć sytuacji, w której z braku wystarczającej przestrzeni rozłożenie stołu nie będzie możliwe.

Stół okrągły rozkładany ma wiele zalet
Stół okrągły rozkładany ma wiele zalet.

Jaka wysokość stołu będzie odpowiednia?

Kupując stół do jadalni lub salonu często koncentrujemy się na rozmiarze blatu, bagatelizując wysokość, na której się on znajduje. A to kwestia całkiem istotna, nawet z dwóch powodów. Dostępne w sklepach stoły najczęściej posiadają blaty na wysokościach mieszczących się w przedziale 70-82 cm. Może się wydawać, że ta rozpiętość jest na tyle niewielka, że 5 cm w tę czy we w tę nie zrobi żadnej różnicy, często okazuje się to jednak mieć znaczenie. Dlatego nie zaszkodzi, jeśli kupując stół zwrócisz również uwagę na to, aby także jego wysokość była dostosowana do wzrostu jego użytkowników.

Jeśli domownicy to osoby o przeciętnym wzroście, dobrym wyborem powinien okazać się stół z blatem na wysokości 74-78 cm. Koniecznie pamiętaj również o tym, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy blatem a siedziskami krzeseł, które zostaną przy nim ustawione - nie powinna ona wynosić mniej niż 25-30 cm. W przeciwnym wypadku nie tylko wsunięcie się wraz z krzesłem pod blat, ale i wygodne trzymanie nóg w trakcie siedzenia oraz komfortowe spożywanie posiłków nie będą możliwe.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie stołu, również po jego rozłożeniu

Oświetlenie stołu okrągłego to zadanie dość proste - w zupełności wystarczy tutaj jedna lampa wisząca zamontowana nad centralnym punktem blatu. Warto jednak mieć na uwadze, że to rozwiązanie niekoniecznie okaże się wystarczające po rozłożeniu blatu. Jeśli z rozłożonego blatu zamierzasz korzystać sporadycznie, zapewne da się to bez większego problemu znieść, jeśli jednak twój stół okrągły rozkładany miałby być używany z większą częstotliwością, taka lampa, zwłaszcza jeśli miałaby tylko jedno źródło światła, może okazać się uciążliwa.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem lampy wiszącej z większą liczbą źródeł światła, najlepiej takiej, która dawałaby możliwość regulowania kierunku padania światła dla każdej żarówki. Może to być listwa z 2-3 regulowanymi reflektorkami lub lampa wisząca ze źródłami światła znajdującymi się na regulowanych ramionach bądź wysięgnikach. Stół okrągły rozkładany ma wiele zalet, jeśli jednak do tematu jego odpowiedniego ustawienia i oświetlenia nie podejdziesz w sposób przemyślany, nie uda ci się w pełni wykorzystać jego potencjału. Jeśli jednak zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, na pewno osiągniesz pełen sukces.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas