Świąteczne porządki: Kuchnia

Robienie porządków w kuchni nastręcza problemów wielu, nawet doświadczonym, paniom domu. Tłusta warstwa powstała podczas gotowania osiada na meblach, a zapachy kuchenne przenikają cały dom. A kuchnia to właśnie miejsce, w którym o porządek należy dbać szczególnie.

Sprzątanie kuchni zacznij od szafek
Sprzątanie kuchni zacznij od szafek 123RF/PICSEL

Aby sprzątanie było efektywne, należy zacząć od porządków w środku szafek - przetarcie ich oraz wyczyszczenie naczyń - wytarcie z kurzu i osadu z tłuszczu górnych szafek kuchennych, następnie blatów, lodówki i kuchenki, umycia okien i podłóg.

Meble

Najtrudniej pozbyć się osadu z kurzu i tłuszczu, który tworzy się na górnych partiach mebli - doświadczone panie domu do czyszczenia trudnych powierzchni używają wody z octem. Oczywiście możesz także użyć dostępnych w sklepach specyfików - my powiemy ci jak niedrogo i przyjaźnie dla środowiska - i domowników - posprzątać kuchnię.
Wyczyszczone powierzchnie szafek kuchennych zabezpiecz ułożonymi na nich kartkami papieru - po miesiącu wymienisz kartki na nowe, pozbywając się problemu czyszczenia uciążliwych powierzchni. Chemiczne środki do konserwacji mebli zastąpić możesz własnym, przyjaznym środowisku płynem przygotowanym z terpentyny, pokostu lnianego i octu w jednakowych proporcjach.

Tu możesz pobrać darmowego e-booka, dzięki któremu przygotowania do świąt będą przyjemnością! Kliknij!
Dębowe meble odzyskają blask, jeśli przetrzesz je ciepłym piwem.Szafki w środku przecieramy zmoczoną wodą z octem ściereczką.

Zawartość szafek czyścimy, pamiętając, że:

- Kryształy myjemy tylko zimną wodą, myte w ciepłej tracą blask.
- Szkło będzie idealnie czyste, błyszczące i przejrzyste jeśli wyczyścisz go skórką od cytryny.
- Porcelanowe ręcznie malowane naczynia czyść wyłącznie miękką ściereczką, nigdy ostrą stroną gąbek do zmywania naczyń. Aby porcelana długo wyglądała ładnie, zanim wstawisz ją do kredensu, poprzekładaj naczynia ręcznikami kuchennymi tak, by się ze sobą nie stykały.
- Srebrne sztućce nabiorą blasku jeśli na 30 minut włożysz je do kwaśnego mleka. Po tym czasie sztućce należy wypłukać i wypolerować.
- Garnki stalowe i chromowane będą błyszczące, jeśli przetrzesz je octem lub wodą po gotowaniu szpinaku. W ten sposób przywrócisz także blask chromowanym powierzchniom kuchennym, np. uchwytom szafek.
- Kamień osadzający się na czajniku (tradycyjnym i elektrycznym) usuniesz domowym sposobem: wlej do czajnika w równych proporcjach ocet i wodę, zagotuj i zostaw na godzinę. Następnie kilka razy wymieniamy wodę gotując ją.

Kuchenka/Piekarnik

- Ceramiczną płytę kuchenną wyczyścisz skórką od cytryny - brudne miejsce należy natrzeć wewnętrzną stroną skórki, odczekać chwilę a następnie spłukać.
- Płytę ze stali szlachetnej warto raz na jakiś czas posmarować wazeliną - łatwiej później utrzymać ją w czystości.
- Brudny piekarnik lub blachy do pieczenia należy posypać solą i podgrzewać tak długo aż sól nie zabarwi się - wówczas należy zetrzeć ją papierowym ręcznikiem, a kuchenkę lub blachę umyć pod ciepłą wodą. Piekarnik wyczyścisz także papką z ½ szklanki soli, ¼ szklanki boraksu, ½ szklanki sody oczyszczonej. Wyczyszczoną powierzchnię przemyj wodą.
- Brudną szybę w piekarniku nasmaruj olejem, a po godzinie zetrzyj ręcznikami kuchennymi i umyj.

Sprzęt AGD

Kuchenka mikrofalowa: Nieprzyjemnego zapachu w kuchence mikrofalowej, lodówce czy zmywarce pozbędziesz się dzięki skórce z wyciśniętej cytryny. Połóż ją na kilka godzin w urządzeniu, a "wyłapie" brzydki zapach. Do mikrofalówki możesz też wstawić naczynie z wodą i kilkoma kroplami jakiejś esencji do ciast i podgrzać minutę. Wnętrze kuchenki przecieramy ściereczką namoczoną w wodzie z octem lub sokiem z cytryny.

Lodówka: Aby lodówka nie wchłaniała brzydkich zapachów po każdym rozmrażaniu trzeba przetrzeć ją ściereczką zwilżoną octem, warto też postawić na półce talerzyk z proszkiem do pieczenia, który uchroni od nieprzyjemnych zapachów. Proszek trzeba wymieniać co dwa tygodnie. Półki lodówki przecieramy ciepłą wodą zmieszaną z sodą oczyszczoną lub roztworem wody z octem - nie trzeba płukać, zapach sam wywietrzeje. Nie myjemy lodówki płynem do mycia naczyń. W szufladach na warzywa warto położyć papierowe ręczniki kuchenne, które pomogą utrzymać higienę (wymieniamy je raz na tydzień) i przedłużą świeżość warzyw i owoców.

Zmywarka: Filtry i dysze myjemy płynem do naczyń, do pojemniczka na proszek wsypujemy opakowanie sody oczyszczonej, na dno wlewamy szklankę octu i włączamy najdłuższe mycie w największej temperaturze.

Zlew: Powierzchnie chromowane najlepiej wyczyścić ściereczką zwilżoną naftą - jeśli jej nie masz możesz zastąpić zmywaczem - wyczyszczoną powierzchnię należy opłukać ciepłą wodą. Osad na kranie zmyjesz octem - jeśli kamień jest trudny do zmycia, namoczoną octem szmatką owiń na 1-2 godziny zakamienioną powierzchnię, a następnie spłucz i umyj ciepłą wodą. Zmatowiała armatura kuchenna także nabierze blasku przetarta ściereczką nasączoną octem.

Płytki

Do mycia podłóg lub ścian wyłożonych płytkami ceramicznymi, np. terakotą, bardzo dobrze nadaje się zwykłe szare mydło. Glazurę wyczyścisz wewnętrzną stroną skórki od cytryny - odczekaj chwilę po przeczyszczeniu płytek i spłucz wodą. Trudne do usunięcia plamy na kafelkach zlikwidujesz wodą z octem. Fugi między płytkami wyczyścisz szczoteczką i pastą do zębów, skuteczny jest także proszek do pieczenia.

Okna

Nie zabieraj się do mycia okien w zimny dzień - szkło łatwo wówczas pęka, w słoneczny dzień zaś na szybach pozostają podczas mycia smugi. Zamiast drogich preparatów możesz użyć ekologicznego płynu własnej roboty - wody wymieszanej z octem. Jeśli do wody dodasz odrobinę gliceryny, zabezpieczysz powierzchnię przed ponownym osadzaniem się kurzu i tłuszczu. Taka pielęgnacja szyb zapobiegnie powstawaniu na nich smug po deszczu. Możesz też zrobić płyn z 2 części wody, 1 części octu i kilku kropel płynu do naczyń.

Nieprzyjemny zapach

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kuchennego nie potrzebujesz aerozolu, który niszczy środowisko i powoduje dodatkowe koszty - skórka pomarańczy lub kilka łyżeczek zmielonej kawy wysypanej na rozgrzaną płytę kuchenną pochłoną brzydkie zapachy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas