Szykownie w pojemnikach

Brak własnego ogrodu nie oznacza wcale, że trzeba zrezygnować z kwiatów cebulowych lub bulwiastych; wiele z nich można bowiem z powodzeniem uprawiać na balkonach i tarasach, w doniczkach, skrzynkach i innych pojemnikach.

Chcesz mieć tak kolorowy balkon?
Chcesz mieć tak kolorowy balkon?kdc.pl

Piękno w grupie

Większość kwiatów cebulowych i bulwiastych wygląda najładniej, rosnąc na rabacie grupami. Jeśli zależy nam na dobrym efekcie, po winniśmy cebule sadzić gęsto, jedną przy drugiej. Wadą takiego sposobu uprawy jest ciasnota, w wyniku której organy spichrzowe tych roślin nie mogą się prawidłowo rozwinąć.

Kto po siada własny ogród, powinien więc po kwitnieniu przesadzić cebule lub bulwy na rabatę i pozwolić im się zregenerować. Tylko wtedy kwiaty cebulowe i bulwiaste nie sprawia ci zawodu i zakwitną znowu w następnym roku. Do uprawy w doniczkach lub innych pojemnikach należy wybierać niezbyt wysokie odmiany tulipanów lub narcyzów, w przeciwnym razie łodygi kwiatów mogą łatwo ulec złamaniu podczas burzy lub wiatru. Lepiej wybrać niższe, wonne odmiany, na przyk;ad narcyzy "Tete-a-tete". Dzięki temu możesz się delektować nie tylko widokiem rośliny, ale również jej zapachem.

Sadzenie do doniczek

Są dwie możliwości sadzenia roślin do doniczek:
• Fantastyczny efekt daje sadze nie do jednego naczynia wielu odmian tego samego gatunku rośliny cebulowej. Następnie umieszczamy w najlepiej widocznym miejscu tarasu te donice, w których kwiaty akurat kwitną. W jednym naczyniu warto uprawiać odmiany o różnych okresach kwitnienia, na przykład tulipany wczesne, średnio wczesne i późne.
• Zamiast jednego gatunku można też umieścić w danym naczyniu kompozycję z kilku różnych gatunków. W tym celu wybieramy rośliny, które kwitną w tym samym czasie, zwracając przy tym uwagę, aby uzupełniały się one pod względem wysokości i kolorów. Klasyczną kompozycją jest połączenie czerwonych tulipanów i żółtych narcyzów z niebieskimi szafirka miarmeńskimi.
• Metoda "kanapkowa" pozwala umieścić warstwami kwiaty cebulowe różnej wysokości w jednym naczyniu. W tym celu najpierw zakrywamy otwór odpływowy naczynia skorupą ceramiczną, a na nią sypiemy warstwę keramzytu lub żwiru, aby nad miar wody z podłoża łatwo odpływał, i kładziemy największe cebule, na przykład narcyzów. Poszczególne poziomy sadzenia oznaczamy, co ułatwia rozmieszczanie kolejnych warstw, tym razem mniejszych cebul, na przykład tulipanów. Każdą warstwę cebul zasypujemy ziemią, a cebule lekko wciskamy w podłoże. Najwyżej umieszczamy cebule najniższych kwiatów, na przykład szafirków lub szafranów (krokusów). Pięknie wygląda też kompozycja z białych przebiśniegów.

Lato i jesień

Do pojemników warto sadzić również lilie, zwłaszcza bardziej wrażliwe odmiany lilii orientalnych. Można potem umieścić je wraz z pojemnikiem w rabacie albo ustawić na balkonie lub tarasie obok innych donic. Jesienią pojemnik należy przynieść do domu, aby roślina mogła przezimować w chłodnej piwnicy o dość dużej wilgotności powietrza. Dotyczy to również niskich dalii z grupy Mignon lub Top Mix.

Fragment książki "Rośliny cebulowe" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Rośliny cebulowe" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas