Tak pozbędziesz się rybików z łazienki. Cztery proste sposoby!

Nie są niebezpieczne, ale mogą być bardzo uciążliwe. Nie spotkasz ich za dnia, ale zaskoczą cię w środku nocy. Pochodzące z tropików, rybiki kochają ciepło i wilgoć - zasiedlają głównie łazienki, ale natkniesz się na nie również w kuchni i spiżarni.

Rybiki cukrowe wybierają wilgotne i ciepłe miejsca, żerują nocą
Rybiki cukrowe wybierają wilgotne i ciepłe miejsca, żerują nocą 123RF/PICSEL

Rybiki cukrowe, nazywane czasem srebrzykami (z bliska przypominają małe, srebrne rybki) to drobne, bardzo zwinne i sprytne owady o długości ok. 10mm. Choć nie przenoszą chorób i nie kąsają, uważane są za szkodniki - uwielbiają skrobię i cukier i ochoczo polują na resztki z naszych stołów. Niestety, potrafią również trawić celulozę - jedzą papier i kiedy już dostaną się do biblioteczki, mogą poczynić w niej niemałe szkody. Rybiki żywią się również pleśnią i papierem toaletowym, ich przysmakiem jest nawet ludzki naskórek! Bez pożywienia są w stanie przetrwać cały rok. 

Wbrew powszechnej opinii mogą zagnieździć się wszędzie i nie jest prawdą, że wybierają tylko brudne, zaniedbane mieszkania. Najbardziej kusi je bowiem wilgoć i ciepło, czyli warunki panujące w tropikach, z których do nas przybyły. Niektórzy żyją z tymi małymi owadami w symbiozie - rybiki wychodzą ze swoich kryjówek późną nocą, boją się bowiem światła, ludzkiego głosu i domowych pupili, więc czasem trudno zauważyć ich obecność. Gorzej, jeśli postanowią przenieść się do kuchni i spiżarni, świadome obecności jedzenia szybko się rozmnażają i trudniej się ich pozbyć. Oto cztery proste sposoby, które pozwolą pożegnać się z nimi na zawsze. 

Walka z wilgocią

Rybiki dosłownie kochają wilgoć - to dlatego zamieszkują głównie łazienki, a w nich wybierają trudno dostępne miejsca i szpary, w których czują się bezpiecznie. Walkę z tymi owadami należy rozpocząć więc od osuszenia łazienki. W pierwszej kolejności należy dokładnie wysprzątać pomieszczenie - wymyć wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, odsunąć szafki, pralkę, wyszorować fugi. Kolejnym krokiem powinien być zakup osuszacza powietrza oraz gruntowny przegląd wentylacji. Przyda się również kontrola kominiarza!

Rybiki chowają się w małych szparach i szczelinach - należy więc zabezpieczyć je silikonem, uszczelnić rury i odpływy. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenie i dbać o to, by drzwi łazienki były zawsze uchylone. 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rybikami jest umieszczenie w łazience domowej pułapki
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rybikami jest umieszczenie w łazience domowej pułapki123RF/PICSEL

Lawenda

Rybiki, podobnie jak mole, nie znoszą zapachu lawendy. Do walki z owadami można więc wykorzystać preparaty na mole, dostępne w większości sklepów lub przyrządzić własny ekologiczny płyn i codziennie przecierać nim strategiczne miejsca w łazience. 

Do letniej, przegotowanej wody dodaj soku z cytryny i kilka kropel olejku lawendowego. Całość wymieszaj i przelej do dozownika. Tak przygotowanym płynem możesz codziennie spryskiwać płytki i ceramikę łazienkową. 

Pułapka

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rybikami jest umieszczenie w łazience domowej pułapki. W tym celu należy przygotować słoik, taśmę klejącą lub plaster i trochę cukru. Słoik należy dokładnie okleić taśmą lub plastrem - ważne, by był oklejony w całości, chropowata powierzchnia umożliwi rybikom dostanie się do środka. Na dno słoika należy wysypać odrobinę cukru i gotową pułapkę położyć w łazience, w miejscu, w którym najczęściej pojawiają się owady.

Rybiki, zwabione cukrem będą wspinać się po oklejonej powierzchni słoika, ale już z niego nie wyjdą, przeszkodzi im w tym śliska, wewnętrzna ścianka. Wyłapane rybiki można wypuścić na wolność, z dala od naszego mieszkania. 

Czworonożni przyjaciele

To chyba najprostsza i najbardziej przyjemna forma walki z rybikami - te owady panicznie boją się psów i kotów. Na czas walki z nimi, warto umieścić w łazience kuwetę kota czy miseczki z jedzeniem oraz wodą. Koty, preferujące nocny tryb życia będą tak długo uprzykrzać życie rybikom, aż postanowią one przenieść się w bardziej bezpieczne miejsce.

Do największych wrogów rybików należą również pająki, o tej porze roku szukające schronienia w naszych domach. Warto więc zaprosić je do środka - populacja niechcianych szkodników szybko się skurczy! 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas