Te 3 rzeczy są idealne do kwiatów. Na pewno masz je w kuchni!

Rośliny doniczkowe są przepięknym dodatkiem w każdym domu. Mogą ocieplić i ozdobić wnętrze, a także oczyścić powietrze. Problem pojawia się, kiedy nasze rośliny są w kiepskiej kondycji, atakują je szkodniki czy grzyby. Pomocne okazują się tanie składniki, które najczęściej mamy w kuchni.

Jeśli masz problem z grzybami i pleśnią w roślinie, najlepiej użyj cynamonu
Jeśli masz problem z grzybami i pleśnią w roślinie, najlepiej użyj cynamonu123RF/PICSEL

Cynamon do kwiatów. To świetny środek przeciw grzybom i szkodnikom!

Cynamon na kwiaty to sekret wielu gospodyń domowych. Najpopularniejszym zastosowaniem tej taniej, dobrze znanej przyprawy jest walka z pleśnią, która pojawia się w doniczce z kwiatem. Cynamon ma silne działanie grzybobójcze, wystarczy więc posypać nim ziemię, na której pojawił się charakterystyczny biały nalot. Warto także delikatnie wymieszać cynamon z górną warstwą podłoża w doniczce. Taka kuracja sprawi, że pleśń zniknie, nie pojawi się w przyszłości, a kwiat będzie wyglądał o wiele lepiej.

Cynamon pomoże na pleśń w doniczce
Cynamon pomoże na pleśń w doniczce123RF/PICSEL

Mielony cynamon pomaga także na skuteczne ukorzenianie roślin. Wystarczy rozsypać przyprawę na ręczniku papierowym, a potem obtoczyć w niej końcówki sadzonki, którą chcemy ukorzenić. W przygotowanej wcześniej ziemi w doniczce robimy otwory i ostrożnie, tak, aby nie strząść cynamonu z sadzonek, wkładamy je do dziur. Dzięki temu ochronimy nasze kwiaty przed niebezpiecznymi dla nich grzybami. Ponadto tak przygotowane korzenie będą lepiej i szybciej się rozwijać. Podobnie jeśli przelaliśmy rośliny i chcemy je przesadzić — po osuszeniu korzeni, warto zabezpieczyć je cynamonem. Będzie także skuteczny na "opatrywanie ran" kwiatu — jeśli musieliśmy uciąć kawałek rośliny lub przez przypadek złamaliśmy jakąś część, dobrze jest obsypać uszkodzenie cynamonem.

Cynamon na przędziorki? Niewiele osób o tym wie, ale to naprawdę skuteczna broń! Jeśli więc na naszych kwiatach doniczkowych pojawiły się te częste szkodniki, które oplatają rośliny delikatną pajęczyną, co może doprowadzić nawet do uschnięcia i śmierci, koniecznie przygotujmy miksturę z cynamonu i innych przypraw. Wystarczy wymieszać łyżeczkę cynamonu, łyżeczkę goździków oraz dwie łyżeczki ziół prowansalskich, następnie zalać wrzątkiem, a kiedy całość ostygnie, dodać dwie łyżki rozgniecionych ząbków czosnku i odstawić na godzinę. Do przestudzonego preparatu dodajemy kroplę szarego mydła i mieszamy. Na koniec przelewamy całość przez gazę lub sitko o drobnych oczkach do butelki z atomizerem, a następnie spryskujemy zaatakowane przędziorkami rośliny co 2-3 dni przez dwa tygodnie.

Drożdże do kwiatów? Są idealne na nawóz

Drożdże piekarskie mogą posłużyć jako nawóz do roślin
Drożdże piekarskie mogą posłużyć jako nawóz do roślin

Drożdże piekarskie kosztują grosze i często mamy je w kuchni. Najczęściej służą nam do przygotowywania słodkich i wytrawnych wypieków, jednak już nasze babcie stosowały drożdże piekarskie także do pielęgnowania roślin - nie tylko doniczkowych, ale także np. do warzyw w ogródku.

Nawóz z drożdży piekarskich wzmocni korzenie, ochroni je przed grzybami i drobnoustrojami, ale także sprawi, że roślina będzie rosła szybciej i stanie się bardziej bujna. Aby przygotować go przygotować, wystarczy nam kostka drożdży i woda - co ważne, najlepiej, jeśli wykorzystamy do tego wodę po gotowaniu warzyw czy deszczówkę. Receptura jest bardzo prosta. Wystarczy kostkę drożdży zalać dziesięcioma litrami ciepłej wody, wymieszać i odstawić na około godzinę. Po tym czasie już możemy podlewać miksturą rośliny.

Z drożdży można przygotować także opryski
Z drożdży można przygotować także opryski

Oprysk z drożdży również cieszy się popularnością wśród właścicieli roślin. Jego przygotowanie również jest bardzo proste. Należy rozpuścić 100 g drożdży piekarskich w 0,5 l mleka 3,2 proc., następnie dodać 10 łyżek wody oraz łyżkę płynnego szarego mydła. Wymieszany roztwór przelewamy do pojemnika ze spryskiwaczem i opryskujemy nim rośliny raz na tydzień. Będzie on skutecznie chronił nasze kwiaty przed szkodnikami.

Fusy z kawy i herbaty. Wartościowy nawóz i broń na muszki

Fusy z kawy to kolejny produkt, który polubią rośliny
Fusy z kawy to kolejny produkt, który polubią rośliny123RF/PICSEL

Fusy z kawy na rośliny działają jak najlepsze lekarstwo. Możemy je wykorzystywać na wiele sposobów - dzięki dużej zawartości potasu, azotu czy magnezu sprawdzą się jako nawóz, ale także oprysk czy dodatek do podłoża dla roślin. Jak je zrobić? Wystarczy wymieszać łyżeczkę fusów po kawie z wierzchnią warstwą podłoża - dzięki temu pozbędziemy się muszek, które często latają przy kwiatach. Ważne jednak, by fusy były suche, inaczej mogą zapleśnieć. Fusy można również wsypać na dno doniczki przy przesadzaniu.

Nawóz z fusów po kawie jest bardzo prosty do zrobienia, a pomoże on w pielęgnacji roślin. Należy zalać łyżeczkę fusów szklanką wody. Napęczniałe fusy mieszamy i powstałym roztworem podlewamy rośliny.

"Przychodzi baba do lekarza": Stawianie baniek. Na czym polega ta metoda?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas