Trujące rośliny doniczkowe. Masz je w domu?

Trudno wyobrazić sobie mieszkania bez roślin. Kwiaty nie tylko ożywiają i upiększają wnętrza, ale też oczyszczają powietrze. Mało kto wie, że niektóre popularne gatunki powinny być uprawiane ze szczególną ostrożnością, gdyż zawierają toksyczne substancje niebezpieczne dla zdrowia. Warto wiedzieć, które rośliny należą do trujących, by zapewnić bezpieczeństwo domownikom - szczególnie dzieciom i zwierzętom.

Wydzielina anturium może powodować wysypkę na skórze
Wydzielina anturium może powodować wysypkę na skórze123RF/PICSEL

Najpopularniejsze rośliny uprawiane w domach często pochodzą z krajów tropikalnych i niestety - choć piękne, mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W środowisku naturalnym zawarte w nich substancje trujące zabezpieczają je przed uszkodzeniami czy zjedzeniem przez zwierzęta. Innymi słowy - to mechanizmy obronne roślin. Jeśli w domu znajdą się takie okazy, należy pamiętać, by wszelkie prace pielęgnacyjne, jak przesadzanie czy przycinanie, wykonywać w rękawiczkach, a także zabezpieczyć je przed zasięgiem dzieci i zwierząt. Szczególnie narażone na zatrucie są koty, które lubią spacerować po parapetach i obgryzać liście roślin.

Oto najbardziej popularne, trujące rośliny doniczkowe:

Anturium

Anturium to popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach oraz okazałych, kolbiastych kwiatostanach. Zarówno pędy jak i liście anturium zawierają niewielką ilość trujących dla człowieka kryształków szczawianu wapnia. W kontakcie ze skórą często wywołują wysypkę, a w przypadku połknięcia może dojść do obrzęku warg, języka i gardła. Potarcie oczu dłonią, na której pozostały resztki tej substancji, grozi zapaleniem spojówek. Na szczęście stężenie trucizny w sokach rośliny jest niewielkie, a nieprzyjemne objawy zazwyczaj szybko mijają.

Jak pielęgnować anturium w domu?Interia DIY
Wszystkie części bluszczu są silnie trujące
Wszystkie części bluszczu są silnie trujące123RF/PICSEL

Bluszcz doniczkowy

Wszystkie części bluszczu są trujące dla ludzi, a to za sprawą saponiny oraz cyklaminy zawartych w soku tejże rośliny. Substancje te działają drażniąco na skórę oraz spojówki oczu, a przypadkowe spożycie może prowadzić do zaburzeń i zatrzymania oddechu, gorączki, halucynacji, odrętwienia i wymiotów.

Bulwy cyklamena zawierają toksyczne substancje
Bulwy cyklamena zawierają toksyczne substancje123RF/PICSEL

Cyklamen perski

Ta popularna roślina o pięknych kwiatach, zwana potocznie fiołkiem alpejskim, tworzy podziemne bulwy zawierające toksyczne substancje. W przypadku spożycia, wywołują nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i drgawki. Na szczęście te części rośliny są ukryte pod ziemią i rzadko mamy z nimi styczność, jednak należy być bardzo ostrożnym podczas rozmnażania rośliny przez podział bulw. Przy pielęgnacji konieczne będą rękawiczki, ponadto w żadnym przypadku nie wolno zbliżać dłoni do ust, a po rozsadzeniu należy dokładnie umyć ręce.

Zarówno liście, jak i kwiaty datury są trujące
Zarówno liście, jak i kwiaty datury są trujące123RF/PICSEL

Datura

Datury są szczególnie uwielbiane za piękne kwiaty w kształcie trąbek. Ich uprawa najczęściej prowadzona jest w donicach, a latem zdobią też ogrody i tarasy. Na zimę muszą być przeniesione do miejsc cieplejszych, zabezpieczonych przed mrozem. Niestety wszystkie części tych roślin zawierają trujące alkaloidy, mogące wywołać palpitacje serca, konwulsje i halucynacje. W dużej dawce są śmiertelnie niebezpieczne, a skrajnych przypadkach zatrucie daturą może wywołać śpiączkę.

Spożycie jakiegokolwiek fragmentu difenbachii może być niebezpieczne dla zdrowia i życia
Spożycie jakiegokolwiek fragmentu difenbachii może być niebezpieczne dla zdrowia i życia123RF/PICSEL

Difenbachia

Difenbachia jest chętnie uprawiana ze względu na ozdobne liście, ale niekiedy może też zakwitnąć. Podobnie jak u anturium, za toksyczność odpowiadają kryształki szczawianu wapnia, czysty kwas szczawiowy i rozpuszczalne szczawiany oraz sok trawienny powodujący rozpad białek. Wypływający z rośliny sok może wywołać zapalenie skóry, objawiające się swędzeniem, pieczeniem i pęcherzami. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu rośliny wywołuje mdłości, biegunkę, zaburzenie rytmu serca, a nawet paraliż.

W języku angielskim difenbachia określana jest jako "dump cane", co oznacza "niema trzcina" - zatrucie nią bardzo dotkliwie podrażnia strony głosowe i może prowadzić do utraty zdolności mówienia, nawet do 10 dni.

Jeśli zauważysz mleczny sok wypływający z pędów poinsecji, natychmiast obmyj je wodą
Jeśli zauważysz mleczny sok wypływający z pędów poinsecji, natychmiast obmyj je wodą123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska (Poinsecja)

Poinsecja to roślina szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że biały sok mleczny wypływający po uszkodzeniu pędu jest trujący. Wywołuje on podrażnienie skóry, a czasem objawy astmy alergicznej. Wypływanie toksycznej substancji można powstrzymać  spłukując ciepłą wodą miejsce, gdzie pęd został obcięty, a następnie smarując je sproszkowanym węglem. Kontaktu z poinsecją powinny unikać przede wszystkim osoby uczulone na lateks.

Należy uważać, by trujące fragmenty rośliny nie dostały się do ust dzieci
Należy uważać, by trujące fragmenty rośliny nie dostały się do ust dzieci123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina, która powinna znaleźć się w każdym domu. Poza tym, że posiada okazałe liście i kwiaty, to oczyszcza powietrze ze szkodliwych toksyn. Dobrze jednak wiedzieć, że w liściach znajdują się trujące dla człowieka szczawiany wapnia, które mogą podrażniać skórę i oczy. Należy uważać, aby przez przypadek, części tej rośliny nie dostały się do ust dzieci. Grozi to podrażnieniem śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także obrzękami górnych dróg oddechowych.

Co zrobić, gdy trująca część rośliny dostanie się do jamy ustnej? Przede wszystkim przepłukać ją wodą lub mlekiem i wypluć. W przypadku połknięcia zalecane jest wywołanie wymiotów oraz picie dużej ilości wody, co rozrzedzi truciznę i pomoże wydalić ją z organizmu. Przy silnym zatruciu konieczny jest kontakt z lekarzem.

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas