Ubezpieczenie na życie powinno być obowiązkiem, a nie zbędnym wydatkiem

Ubezpieczenia na życie stają się coraz popularniejsze. Wynika to z wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest wzrost świadomości w społeczeństwie. Ludzie po prostu zdają sobie sprawę, że mogą przytrafić się różne sytuacje, które znacząco pogorszą sytuację majątkową ich najbliższych. Dlatego też decydują się na zakup polisy.

Ubezpieczenie na życie ma na celu zabezpieczenie przyszłości najbliższych po śmierci ubezpieczonego
Ubezpieczenie na życie ma na celu zabezpieczenie przyszłości najbliższych po śmierci ubezpieczonego123RF/PICSEL

Dlaczego warto wykupić polisę na życie?

Każdy, kto myśli o zakupie ubezpieczenia na życie, powinien uświadomić sobie jedną podstawową rzecz. Mianowicie, jest to zakup dla najbliższych, nie dla samego siebie. Oznacza to, że polisa ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego rodzinie po śmierci ubezpieczonego. Uzyskane w ten sposób pieniądze z całą pewnością nie ukoją bólu po stracie bliskiej osoby, niemniej jednak będą niezwykle pomocne w uporządkowaniu wielu spraw i zorganizowaniu życia na nowo. Może się bowiem tak zdarzyć, że po śmierci ubezpieczonego jego rodzina zostanie z zobowiązaniami finansowymi, które trzeba na bieżąco regulować - na przykład kredyt hipoteczny. A nawet jeśli nie ma takiego zobowiązania, należy pamiętać o konieczności terminowego opłacania rachunków, co także wymaga posiadania odpowiednich środków na swoim koncie.

Kiedy ubezpieczenie na życie nie jest potrzebne?

Ubezpieczenie na życie ma na celu zabezpieczenie przyszłości najbliższych po śmierci ubezpieczonego. Jeżeli jednak dana osoba jest na tyle zamożna, że jej rodzina nie ucierpi pod względem majątkowym wskutek jej śmierci, wówczas można zrezygnować z zakupu polisy. Co ważne, ubezpieczenia nie są przeznaczone tylko dla osób bogatych - koszt ich zakupu jest jak najbardziej w zasięgu zdecydowanej większości ludzi.

Drugą sytuacją, w której można zrezygnować z polisy, jest brak osób najbliższych. Jeżeli bowiem ktoś jest samotny i nie ma nikogo na utrzymaniu, wówczas nie potrzebuje zabezpieczać niczyjej przyszłości. Wówczas można co najwyżej pomyśleć o polisie na wypadek zachorowania na jakąś przewlekłą chorobę, aby zabezpieczyć sobie środki finansowe na poczet wydatków związanych z ewentualnym leczeniem.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia na życie?

Przed zakupem każdego ubezpieczenia należy szczegółowo zapoznać się z umową. Zawiera ona bowiem regulacje dotyczące wielu istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest suma ubezpieczenia, czyli określenie górnego pułapu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Powinna być ona dopasowana do potrzeb danej osoby. Oczywiście, im jest ona wyższa, tym lepiej, aczkolwiek wraz z jej wzrostem rośnie także wysokość płaconej składki. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na następujące kwestie. Otóż jeżeli ktoś zaciągnął kredyt hipoteczny, wysokość odszkodowania powinna wystarczyć na spłatę połowy zobowiązania. Jeśli zaś ktoś ma dzieci, świadczenie powinno umożliwić zaspokojenie ich potrzeb do chwili usamodzielnienia się przez nie. Nikt przecież nie chciałby, aby jego pociechy zostały bez środków do życia czy też bez pieniędzy umożliwiających im zdobycie dobrego wykształcenia.

Wiele zależy od potrzeb

Ubezpieczenie na życie jest produktem szytym na miarę. Oznacza to, że do podstawowego zakresu ochrony można dobrać dodatkowe opcje. W każdym przypadku należy jednak dokładnie się zastanowić. Wszystko zależy bowiem od potrzeb danej osoby oraz jej możliwości finansowych. Na pewno ciekawą propozycją jest zakup ubezpieczenia na wypadek choroby, trwałej niezdolności do pracy lub następstwa nieszczęśliwego wypadku. Istnieje również możliwość zakupu polisy gwarantującej wypłatę świadczenia w przypadku konieczności rehabilitacji.

Ubezpieczenie na życie nie jest żadnym luksusem czy też fanaberią. W sytuacji życiowej wielu osób powinno być ono wręcz obowiązkiem. Nikt przecież nie chciałby pozostawić swoich najbliższych z kłopotami. Dzięki uzyskanym pieniądzom rodzina będzie mogła zorganizować sobie życie na nowo, kiedy już zabraknie ubezpieczonego. I o to właśnie chodzi w ubezpieczeniach na życie.

Więcej o ubezpieczeniu na życie znajdziecie na stronach Metlife.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas