Wsparcie finansowe od znajomej – czy trzeba płacić podatek?

Moja przyjaciółka ze Szwecji chce mi pomóc finansowo i uregulować mój dług w firmie windykacyjnej. Chce przelać pieniądze bezpośrednio na konto tego windykatora (ok. 4 tys. euro, ponad 15 tys. zł). Czy powinnam to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy będę płacić podatek? W jakiej wysokości?

Tak, podatek będzie do zapłacenia. A w jakiej wysokości, to zależy od tego, na jakiej zasadzie znajoma przekazuje Pani te środki. Jeśli jest to pożyczka – podatek będzie wynosił 1 proc. pożyczonej kwoty, a jeżeli darowizna – 2 proc. darowanej kwoty.

Reklama

Zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego jest niezbędne, bo to na Pani, jako osobie pożyczającej lub obdarowanej, ciąży obowiązek podatkowy.

Z tego względu powinna Pani złożyć do urzędu skarbowego odpowiednią deklarację i uiścić obliczony podatek. Należy to zrobić w terminie 14 dni, licząc od daty przekazania pieniędzy.

Podst.: art. 7 par. 1 pkt 2 i 4 i art. 10 par. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 86/2000, poz. 959)

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wsparcie | podatek

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje