Zrób to sam

Nie jesteśmy skazani na wzdychanie do mieszkaniowych katalogów - przy odrobinie wysiłku i kreatywności możemy samodzielnie wykonać ciekawe ozdoby, które ożywią nawet najskromniejsze gniazdko.

Nie jesteśmy skazani na wzdychanie do mieszkaniowych katalogów
Nie jesteśmy skazani na wzdychanie do mieszkaniowych katalogów © Panthermedia

Sklepy, gazetki promocyjne (w tym również takie serwisy, jak promocyjni.pl ) czy różnego rodzaju katalogi kuszą zdjęciami pięknie zagospodarowanej przestrzeni i wykwintnie urządzonych mieszkań. Tymczasem o oryginalności wnętrza przesądzają często drobne akcenty, o które możemy zadbać sami.

Decoupage

Decoupage to technika ozdabiania różnego rodzaju przedmiotów, polegająca na przyklejaniu do ich powierzchni cienkiego papieru lub papierowej serwetki. Dla utrwalenia całość pokrywa się kilkoma warstwami błyszczącego lub matowego lakieru. Jest to wersja najbardziej podstawowa, którą można dopracować przez zastosowanie np. medium do spękań, specjalnego pyłku, farby lub elementów trójwymiarowych.

Ozdabiać można najróżniejsze przedmioty - wykonane z drewna, szkła czy ceramiki. Duże elementy wymagają oczywiście więcej cierpliwości i precyzji, dlatego warto wcześniej poćwiczyć na czymś skromniejszym.

Najbardziej podstawowe materiały znaleźć można w sklepach papierniczych lub na aukcjach internetowych. Kiedy już nabierzemy wprawy, będziemy mogli korzystać z materiałów lepszych jakościowo, droższych i bardziej dopasowanych do naszych indywidualnych upodobań. Gdzie się w nie zaopatrywać? Polecamy sklepy (również internetowe) dla artystów plastyków.

Na prawdziwe cuda natknąć można się również... we własnym domu. Drewniana szkatułka, która czasy świetności ma już dawno za sobą, odrapana komoda, stary nijaki zegar, butelka po winie - wszystko to może stać się matrycą dla naszych pomysłów i inspiracji.

Witraż na okno

Własnoręcznie wykonywane witraże skojarzą się zapewne wielu z Was z zadaniami na szkolnej lekcji plastyki, kiedy to wycinało się wybrane kształty ze sztywnego papieru i podklejało bibułą lub krepiną. Nie jest to jednak wbrew pozorom metoda trywialna, a przy jej pomocy wykonać można efektowne ozdoby nie tylko do dziecięcego pokoju.

Inna, bardziej zaawansowana i wymagająca technika zakłada wykorzystanie specjalnych farb. Wybrany rysunek należy podłożyć pod gładką folię (może to być np. koszulka lub teczka na dokumenty), a następnie odpowiednią farbą wykonać na folii kontur witrażu. Po wyschnięciu - kontur wypełniamy kolorami.

Należy uważać, by nie pozostawiać prześwitów i nie zamalowywać linii konturowych. Kiedy obrazek wyschnie, delikatnie odklejamy go od folii i umieszczamy na wybranej wcześniej gładkiej powierzchni, takiej jak okienna szyba, lustro lub płytki ceramiczne.

Serwetki

Uroku i tradycyjnego ciepła dodają wnętrzu również delikatne serwetki. Ich wykonywanie jest zdecydowanie najtrudniejsze i wymaga dość długich ćwiczeń, ale efekt zdecydowanie jest tego wart.

Przed przystąpieniem do manualnej zabawy należy zaopatrzyć się w kordonek i szydełko oraz sporą dozę cierpliwości.

Przy pierwszych próbach warto skorzystać z wzorów ściegów, które bez problemu znaleźć można w internecie lub w specjalnych hobbystycznych pismach, potem możemy już eksperymentować we własnym zakresie, wymyślając coraz to nowe wzory. Wykonanie jednej serwetki może zająć od kilku do kilkunastu dni.

Katarzyna Szczepaniak

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas