Reklama

Zużyty sprzęt domowy

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nie wyrzucaj pochopnie popsutej lodówki czy radia na śmietnik, bo grozi za to grzywna

Zdjęcie

Najłatwiej jest oddać stary sprzęt przy zakupie nowego /AFP
Najłatwiej jest oddać stary sprzęt przy zakupie nowego
/AFP
Pani Maria powiedziała mi, że właśnie kupiła nową lodówkę. I ma problem ze starą.

- Miała ją wziąć moja sąsiadka, ale rozmyśliła się. Co mam teraz zrobić z tą lodówką? Czy mogę ją wystawić na śmietnik? - spytała.

Reklama

- Nie. Tak zwanych elektrośmieci (czyli każdego urządzenia, które pobierało prąd z sieci czy z baterii) nie można wyrzucać na śmietnik.

- A dlaczego?

- Są to bowiem odpady niebezpieczne, zawierają trujące substancje. Zabronione jest też pozostawienie takiego sprzętu np. pod blokiem czy wywożenie do lasu. Grozi za to kara grzywny - do 5 tys. zł.

- Co więc zrobić ze starymi urządzeniami?

- Najłatwiej jest oddać stary sprzęt przy zakupie nowego. Sklep (hurtownia) ma wtedy obowiązek przyjąć go bezpłatnie, na zasadzie 1 za 1. Musi to być jednak sprzęt jednego rodzaju, czyli np. lodówka za lodówkę.

- Czy muszę sama zawieźć ją do sklepu?

- Może pani sama, na własny koszt. Ale może też pani umówić się, że przywożąc towar do pani, firma odbierze od razu stary. Najczęściej robi to wówczas bezpłatnie. Warto to jednak wcześniej ustalić.

- Ja tego nie ustaliłam, co więc teraz mogę zrobić?

- Proszę sprawdzić, gdzie w pani gminie są punkty zbierania elektrośmieci. Gminy mają obowiązek o tym informować, np. na swoich stronach internetowych. Taką informację powinna pani też uzyskać w sklepie z nowym sprzętem RTV i AGD.

- Czy punkty odbioru elektrośmieci przyjmą sprzęt bezpłatnie?

- Tak. Proszę też sprawdzić jeszcze jedną możliwość. Stare urządzenie może odebrać firma zbierająca odpady komunalne. Można skontaktować się bezpośrednio z nią lub zarządcą nieruchomości. Listę punktów zbierających sprzęt znajdzie pani też na stronie internetowej www.elektroeko.pl

art. 42 ust. 1 ustawy z 29.07.2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Czego nie wyrzucisz?

Nie wolno wyrzucać na śmietnik: dużego i małego sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, żelazka), sprzętu RTV (telewizora, radia, dvd), sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego (komputera, telefonu), zabawek, sprzętu sportowego (kolejki elektrycznej, konsoli do gier), narzędzi elektrycznych (piły, wiertarki), sprzętu oświetleniowego (lamp i opraw) oraz baterii i pojemników po tuszach i tonerach.

PORAD UDZIELA Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:grzywna | domowy | sprzęt

Zobacz również

  • Oczyszczenie czy poniżenie?

    Rytuał, podczas którego członkowie niższej kasty tarzają się w resztkach jedzenia jakie pozostały z uczty dla członków wyższej kasty, wywołał w Indiach ostry spór. Działacze społeczni chcą zakazu... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Zużyty sprzęt domowy

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (7)

Dodaj komentarz
zbieracz

~zbieracz -

Zbieracz Warszawski oferuje bezpłatny odbiór takich sprzętów jak: Pralki Lodówki/Zamrażarki Komputery/Sprzęt Komputerowy Małe AGD Telewizory/Monitory/Sprzęt RTV Przewody Elektronarzędzia Złom Stalowy Posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia - wystawiamy kartę przekazania odpadu. Współpracujemy z firmami oraz osobami prywatnymi. Wszystko odbieramy zupełnie bezpłatnie własnym transportem na terenie Warszawy i okolic. Zainteresowanych bardzo proszę o kontakt pod numerem telefonu 694-150-760 lub na e-mail podany w ogłoszeniu. Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej: link Niesprawny i zużyty sprzęt odbieramy 7 dni w tygodniu w godzinach 9-20

Załączniki:
palacz

~palacz -

Ciekawe jaki to piec.A może sprzęt zrobiony jest z dykty lub papieru.

wacek

~wacek -

jesteśmy w szponach urzędasów z Unii - ja mam to w nosie i mojego kompa wystawię do śmietnika - może nurkowie zrobią z niego użytek i przerobia na np. rower! :))

henio

~henio -

po wyrzuceniu lodówki na śmietnik od razu znika przez ludzi biednych, więc jaki problem

wsk

~wsk -

A tak wogóle to zastanawia mnie czemu nie można wywalić na śmietnik 30 letniej lodówki która w końcu dokonała swego żywota, a nie zabrania się produkcji nowych rzeczy które są tak produkowane żeby po pięciu latach nadawać się do wyrzucenia? To jest dopiero zaśmiecanie środowiska.

zzz

~zzz -

a ja palę elektrośmieciami w piecu, taką pralką to przez dwa dni można dom ogrzewać...

ja

~ja -

ja to po prostu wyrzucam przez okno na trawnik

Reklama

Reklama