Reklama

Jak wybrać odpowiedni biustonosz

Idealny biustonosz jest jak druga skóra - powinien być nieodczuwalny. Wszelkie odciski, czy znamiona świadczą o tym, że biustonosz jest źle dobrany. Niestety dyskomfort ten odczuwa większość Polek.

Nogi, talia, biodra.... Tak jak nie ma drugiej takiej samej kobiety, tak nie ma drugiego takiego samego biustu. Każda kobieta różni się nie tylko rozmiarem buta czy spodni, ale także rozmiarem biustonosza. To, że koleżanka nosi klasyczne 75B wcale nie oznacza, że i dla Ciebie będzie on odpowiedni. Biustonosz należy zmierzyć. Bez tego kupowanie bielizny nie ma większego sensu, natomiast zakładanie, że zawsze nosi się miseczkę B lub C i trzymanie się tego kurczowo prowadzi tylko i wyłącznie do złej postawy ciała oraz zdeformowania piersi. Różne firmy to różne rozmiarówki i modele. To, co w jednym sklepie pasuje idealnie, niekoniecznie pasować będzie w innym.

Reklama

Podstawą do doboru odpowiedniej bielizny jest poznanie swoich wymiarów. Nie wszystkie Panie wiedzą, że najistotniejszym nie jest rozmiar miseczki, ale obwód, jaki ma się pod biustem. To właśnie ta część bielizny służy to podtrzymania biustu. Równie ważne są miseczki - źle dobrane, nie dość że wyglądają nieestetycznie, to mogą prowadzić do wielu schorzeń.

To już historia

W połowie lat 30. XX wieku Amerykanie wprowadzili system obrazujący wielkość miseczek damskich biustonoszy. Rozmiarówka, która powstała ponad 70 lat temu uległa od tego czasu wielu zmianom i ewoluowała. Stworzony dla czterech grup klientek ( A - młodzież, B - dla osób z przeciętnym biustem, C- dla pań z dużym biustem oraz D - dla kobiet o naprawdę obfitych kształtach) podział dzisiaj wydaje się zbyt uogólniony i niewystarczający.

Sylwetki pań w przeciągu tego czasu bardzo się zmieniły, firmy bieliźniarskie zaczęły dostrzegać ten trend. Polska marka Corin, która znalazła się na liście światowych ekspertów w produkcji bielizny dla kobiet z dużym biustem, produkuje biustonosze aż do literki "J".

Jak to zrobić?

Zanim udamy się do sklepu, trzeba się dokładnie zmierzyć - pod biustem oraz w biuście na wysokości sutków. Pierwszy wymiar należy zawsze zaokrąglać w dół. Przykładowo, jeśli w obwodzie mamy 69, kupujmy stanik o obwodzie 65. Można nawet spróbować nosić biustonosz o rozmiar albo dwa mniejszy w obwodzie - oczywiście tylko wtedy, gdy nie powoduje żadnego dyskomfortu. Piersi powinny być dobrze podtrzymane, a biustonosz nie powinien "podjeżdżać" do góry.

- "Podczas gdy przy klatce piersiowej stanik powinien bardzo ściśle przylegać, to w przypadku miseczek powinno być w nich 1-2 cm luzu. W ciągu miesiąca piersi zmieniają bowiem zarówno swój kształt jak i rozmiar" - mówi Bogumiła Jakubczak z firmy Corin.

Najczęściej popełniane błędy

• Za szybko. Na dobór odpowiedniego stanika trzeba poświęcić więcej czasu niż 10- 15 minut. Około godziny zajmuje bowiem znalezienie i dopasowanie najlepszego biustonosza.

• Najczęstszym błędem, jaki popełniają wszystkie panie jest za mała miseczka i za duży obwód pod biustem. Biustonosz nie może przesuwać się w żadną stronę. Idealny obwód pod biustem to taki, gdzie włożymy maksymalnie dwa palce. Podtrzymuje on bowiem aż 80% biustu.

• Kupuj to, co mierzyłaś. Zwróć uwagę na to, co kupujesz. Bardzo istotnym jest, by ekspedientka dała dokładnie ten sam rozmiar i model, który mierzyłaś.

• Nie zakładaj biustonosza od tyłu. Stanik należy zakładać przodem - pochylić się do przodu, jedną ręką odciągnąć fiszbinę, natomiast drugą zbierając pierś do miseczki.

Co i dla kogo?

Znamy już rozmiar, wiemy, jak kupować, na co zwracać uwagę i jakich błędów nie popełnić. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu staników? Tradycyjny czy bardotka? Bardziej zabudowany czy może miękki i przezroczysty? Podobno o gustach się nie dyskutuje? To prawda, jednak na ten komfort mogą sobie pozwolić panie, które znalazły odpowiedni model dla siebie.

• Jeśli lubisz się pokazać wybierz Push up. Modeluje i powiększa biust. Poduszeczki umieszczone w kieszonkach misek uwypuklają piersi i ściągają je ku środkowi. Unosi biust ku górze i jest mocno wyeksponowany. Polecamy - dla biustu małego i średniego.

• Jeśli lubisz co nie co ukryć wybierz biustonosz z formowaną miseczką (tzw.kopą) bez efektu push up. Formuje biust, ale miseczka bez push up-a nie powiększa. Biust wygląda naturalnie. Idealny pod obcisłą odzież, zgrywa się z ciałem, jest niewidoczny. Nadaje sylwetce smukłego wyglądu. Polecany na średnie i duże biusty.

• Jeśli lubisz obcisłe ubrania wybierz z formowaną miseczką (tzw.kopą) z efektem push up.

Nadaje piersiom naturalny, krągły kształt. Formuje biust i powiększa go dzięki miseczkom z gąbki. Idealnie sprawdza się pod obcisłymi ubraniami, bo ma gładkie miseczki. Uwydatnia biust. Idealny dla małego i średniego biustu.

• Jeśli lubisz być kobietą ceniącą naturę, komfort wybierz biustonosz z miękką miseczką. Formuje biust i podtrzymuje go. Subtelny i delikatny, ale nie przeźroczysty. Piersi wyglądają bardzo naturalnie. Ponadczasowy, warto go mieć w szafie. Stosowany w zależności od kroju i surowca na każdy rodzaj biustu.

• Jeśli lubisz mieć idealną sylwetkę wybierz stanik z półusztywnianą miseczką. Podtrzymuje i ściąga biust. Koryguje kształt. Zbiera ciało spod pach i modeluje kształt piersi. Delikatna górna część miski nadaje lekkości. Sprawdzi się na średnim i dużym biuście.

• Jeśli lubisz być gwiazdą z wdziękiem wybierz bardotkę. Eksponuje mocno biust, unosi ku górze. Płytkie miseczki uwydatniają mocno piersi i dekolt. Szeroko rozstawione ramiączka sprawiają, że to idealny fason do wieczorowych czy wydekoltowanych kreacji. Silikonowe taśmy gwarantują noszenie bez ramiączek. Sprawdzi się na małym i średnim biuście.

• Jeśli lubisz głębokie dekolty wybierz balkonet. Ma szeroki dekolt. Modeluje biust do naturalnego kształtu. Nie ma efektu push - up, nie powiększa biustu. Alternatywa dla przeciwniczek bardotki. Polecany dla średniego i większego biustu.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy