Reklama

Joga - jak to działa?

Magiczna sztuczka czy rzetelna metoda terapeutyczna? Sprawdź na czym polega oddziaływanie jogi na organizm.

Magiczna sztuczka czy rzetelna metoda terapeutyczna? Sprawdź na czym polega oddziaływanie jogi na organizm.

Izabela Grelowska: Na czym polega oddziaływanie pozycji jogicznych?

Natasza Moszkowicz: To bardzo fizyczne, namacalne oddziaływanie. Np. poprzez ucisk określonych organów stymuluje się krążenie w jednej stronie ciała a ogranicza w drugiej, po to żeby po zmianie pozycji ta druga strona mogła być intensywnie "przepłukana" krwią i odżywiona. W pozycjach odwróconych zmieniamy kierunek grawitacji dla organów wewnętrznych. Poprawiamy jakość krążenia żylnego, serce się mniej męczy, głowa może odpoczywać. Relaksują się płuca i przepona.

Reklama

Poprawia się metabolizm i funkcjonowanie układu trawienia. Stając na głowie uciskamy przysadkę mózgową, która reguluje proces wewnątrzwydzielniczy wszystkich hormonów.

Czy asany oddziaływają też na samopoczucie?

Ewa Wardzała: Otwarcia, wygięcia sprawiają, że mamy więcej pewności siebie, że otwieramy się na siebie i na świat. To nie polega na tym, że wizualizujemy sobie, że teraz jesteśmy otwarci, odważni itp bo otwieramy klatkę piersiową. Po prostu wykonujemy ruch, który ponosi nasze serca, więc czujemy się radośniejsi, czujemy się bardziej otwarci. Jest to spowodowane zmianą natury fizjologicznej. Otwieramy rejon splotu słonecznego, czyli uwalniamy mięśnie gładkie okolic żołądka od napięcia i to radykalnie poprawia nasze samopoczucie i nastawienie do wielu rzeczy.

Jakie jeszcze efekty można osiągnąć dzięki asanom?

MN: To jest konsekwencja wygięć, konsekwencją skłonów jest wyciszenie. Wspieramy głowę i osiągamy taki układ, w którym odciążamy, wydłużamy mięśnie szkieletowe które. Uwalniamy je z napięcia, a oddech jest w tym ułożeniu tak prowadzony w taki sposób, że naprawdę czujemy się uspokojeni. Pozycje odwrócone są najbardziej regeneracyjne dzięki odciążeniu i zmianie ułożenia dla organów wewnętrznych.

Oddziaływanie następuje też przez bardzo intensywną stymulację gruczołów jak np. tarczyca w świecy.

EW: Tarczyca w świecy, przysadka w staniu na głowie. Stymuluje się gruczoły, które decydują o jakości pracy całego układu wydzielania wewnętrznego. Przy wygięciach intensywnie wpływamy na nadnercza. Ciekawą grupą asan są również skręty. Uspokajają, ale również rozjaśniają umysł. Podczas skrętów cała uwaga z peryferyjnych części ciała i z otaczających spraw zbiega się do środka siała. I nagle mamy poczucie, że jesteśmy ze sobą. To są rzeczy bardzo fizyczne, ale przenoszące się na psychikę ludzką.

Rozmawiała Izabela Grelowska

Czytaj też: Sprawność ciała, spokój umysłu

Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz z Krakowskiego Warsztatu Jogi są dyplomowanymi nauczycielkami jogi Iyengara w stopniu Junior I.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: joga | Izabela Grelowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy