Reklama

Niskie libido to choroba?

Amerykańscy naukowcy sugerują, że niskie libido wielu kobiet może mieć fizyczne przyczyny.

W ostatnich latach, rozpoznanie kobiecych zaburzeń popędu seksualnego (HSDD) stał się bardziej akceptowane przez naukę.

Najnowsze badania, przeprowadzone w Wayne State University w Detroit, wykazują różnice w procesach zachodzących w mózgu kobiet skarżących się na niskie libido. Autor badań, dr Michael Diamond, sugeruje, że prawdziwą przyczyną HSDD jest problem natury fizycznej.

W badaniu przeprowadzonym przez uczonego wzięło udział 19 kobiet, u których stwierdzono niskie libido. Zapis aktywności ich mózgów porównano z obrazem 7 innych kobiet, u których nie zauważono tego problemu. Kobiety oglądały przez pół godziny codzienne programy telewizyjne przerywane wstawkami filmów erotycznych.

Reklama

U siedmiu kobiet, u których nie stwierdzono HSDD, widoczne były zmiany w aktywności części mózgu odpowiedzialnej za zaangażowanie i przetwarzanie emocji. Takich zmian nie zaobserwowano u kobiet cierpiących na zaburzenia libido.

Naukowe wyjaśnienie

Dla prowadzącego badania dr Michaela Diamonda to badanie stanowi dowód, że niski poziom libido jest chorobą o podłożu fizycznym. Jednak nie wszyscy eksperci w tej dziedzinie są tego samego zdania.

Peter Bell, terapeuta seksualny, uważa, że brak aktywności mózgu na erotyczne zdjęcia kobiety, która straciła zainteresowanie seksem może mieć różne przyczyny. "To zaburzenie jest dziś uznawane za chorobę, ale pozostaje tajemnicą, czy przyczyna jest jedna, czy jest ich kilka" - powiedział. Jego zdaniem wiele czynników, począwszy od stylu życia, aż po problemy fizyczne, np. zespół policystycznych jajników, może spowodować spadek libido.

Na podstawie BBC

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy