5 rzeczy, których powinnaś nauczyć dziecko, nim pozwolisz mu na samotny powrót ze szkoły

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym musi podjąć decyzję na temat samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły. Co zrobić, by twoja pociecha była na to gotowa?

Nim dziecko zacznie samo wracać ze szkoły, musi poznać kilka ważych zasad
Nim dziecko zacznie samo wracać ze szkoły, musi poznać kilka ważych zasad123RF/PICSEL

Nauka samodzielności jest niezwykle ważnym elementem wychowania. Każdy krok w stronę usamodzielnienia się jest ogromnym wyrazem zaufania. Dlatego zanim pozwolisz maluchowi na samotny powrót ze szkoły, powinnaś nauczyć go kilku rzeczy.

Zachowanie na drodze

Pierwszą rzeczą, od której powinnaś zacząć jest nauczenie pociechy zachowania na drodze. Znajomość podstawowych przepisów, niewchodzenie na jezdnię, bezpieczne przechodzenie przez ulicę - twój maluch powinien mieć to wszystko opanowane do perfekcji.

Nie ograniczaj się wyłącznie do nauki w domu - najważniejsza jest praktyka. Idąc razem na spacer czy poruszając się po mieście instruuj dziecko, jak powinno się zachować. Maluchy często są roztrzepane i nie zawsze pamiętają o tym, czego się nauczyły, dlatego powtarzaj to za każdym razem, by rozglądanie się na przejściu i uważanie na samochody weszło mu w nawyk.

Znajomość trasy

Wraz z pociechą zaplanuj trasę, którą będzie wracała ze szkoły. Czasem lepiej będzie wybrać dłuższą trasę, by ominąć newralgiczne punkty i ruchliwe skrzyżowania. Nie rzucaj brzdąca na głęboką wodę na początku roku szkolnego - zbyt wiele emocji związanych z powrotem po wakacjach nie sprzyja tak ważnym ruchom.

Zanim zdecydujesz się pozwolić dziecku na samodzielny powrót, razem przejdźcie ustaloną trasę zwracając uwagę na newralgiczne punkty. Naucz pociechę obserwować otoczenie i omijać potencjalnie niebezpieczne miejsca, takie jak przejścia dla pieszych bez sygnalizacji, brama, za którą szczeka nadpobudliwy pies czy osiedlowy sklepik, pod którym często gromadzą się podejrzani ludzie.

.

Kontrola nad czasem

Maluchy zwykle mają problem z poczuciem czasu. Zdarza się, że w drodze powrotnej ze szkoły zagadają się z kolegami lub coś odciągnie ich uwagę i dopiero po dłuższej chwili orientują się, że już dawno powinni być w domu.

Z tego powodu tak ważne jest nauczenie dziecka kontrolowania czasu. Nauka czytania zegarka to nie wszystko. Malec musi wiedzieć, ile ma czasu na dojście do przystanku autobusowego i wyrobić sobie nawyk sprawdzania godziny. Nie zawsze pozwoli ci to uniknąć niespodzianek, jednak takie ćwiczenie zwiększy poczucie odpowiedzialności twojej pociechy.

Nagłe sytuacje

Nie zawsze droga powrotna ze szkoły będzie przebiegała perfekcyjnie. Nawet jeśli wydaje ci się, że trasa jest całkowicie bezpieczna, zawsze może zdarzyć się niespodziewany wypadek. Dlatego warto zawczasu przygotować się na różne ewentualności.

Nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, jednak możesz nauczyć dziecko jak powinno reagować w określonych sytuacjach. Nie strasz malucha i nie opowiadaj mu niestworzonych historii. Przy pomocy prostych komunikatów naucz go, co powinien zrobić, gdy spotka biegnącego luzem psa lub gdy jakiś nieznajomy będzie go zaczepiał. Pociecha musi wiedzieć, jak poprosić o pomoc w trudnej sytuacji. Warto wyposażyć ją także w telefon i powiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach powinna zadzwonić do ciebie lub wykręcić numer alarmowy.

Odblaski

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem zarówno dzieci, jak i dorośli poruszający się po zmroku po drodze poza terenem zabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Policja zachęca, by nie ściągać ich wcale, nosić cały rok, niezależnie od pory dnia czy miejsca zamieszkania. Szczególnie dzieci powinny być zaopatrzone w odblaski. Możemy je do tego zachęcić atrakcyjnymi kształtami i kolorami, a także akcjami edukacyjnymi.

- Jako firma odpowiedzialna społecznie od wielu lat uświadamiamy Polakom, jak istotne jest ich bezpieczeństwo. Dzięki akcji "Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze" chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym z udziałem najmłodszych. - mówi Marek Baran, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PZU.

Do połowy września wśród uczniów najniższych klas szkoły podstawowej zostanie rozdane aż 1,6 miliona gadżetów z migającą lampką. Bohaterami akcji są Niestraszki PZU, czyli znane już dzieciom postacie uczące prawidłowych zachowań w różnych sytuacjach. Akcja przebiega pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas