Sześć rad, które zapewnią twojemu dziecku bezpieczeństwo na drodze

Dziś już - na szczęście - wożenie dziecka w foteliku jest oczywistością. Jednak wciąż nie uświadamiamy dzieci, jak właściwie zachowywać się na jezdni. Wielu rodziców popełnia błędy, narażając pociechy na wypadek. Przedstawiamy zasady, których przestrzeganie zapewni najmłodszym bezpieczeństwo na drodze.

Na drogach zrobiło się bezpieczniej, ale wciąż idealnie nie jest
Na drogach zrobiło się bezpieczniej, ale wciąż idealnie nie jest123RF/PICSEL

Bezpieczeństwo dzieci na drogach w całej Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie się poprawiło. Według danych policji, w tym czasie w Polsce liczba ofiar śmiertelnych do 14. roku życia zmniejszyła się o 61,6 proc. - jeszcze w 2008 roku na drogach zginęło 146 dzieci, zaś w 2017 - już "tylko" 56. Ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały przepisy unijne nakazujące jazdę w zapiętych pasami fotelikach. Warto przypomnieć, że zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego w 2017 roku zniesiono granicę wiekową. Obecnie obowiązuje kryterium wzrostu, które wynosi 150 cm. Jeśli dziecko go nie przekroczy, musi jeździć w foteliku do 18. roku życia.

Na drogach zrobiło się bezpieczniej, ale wciąż idealnie nie jest. Statystyki European Transport Safety Council mówią, że co jedenasty zgon dziecka w Polsce spowodowany jest wypadkiem samochodowym. Nadal zdecydowana większość wypadków z udziałem dzieci ma miejsce podczas ich podróży z i do szkoły - najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w godzinach porannych (między 7 a 8 rano ponad 200 wypadków w 2017 roku) i popołudniowych (między 15 a 17 - ponad 700 kolizji w poprzednim roku). Jak podaje Komenda Główna Policji, w poprzednim roku we wszystkich wypadkach ucierpiało - zginęło bądź zostało rannych - aż 911 dzieci w Polsce. Jak zapewnić im bezpieczeństwo?

Odblaski na drodze

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem zarówno dzieci, jak i dorośli poruszający się po zmroku po drodze poza terenem zabudowanym, mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Policja zachęca, by nie ściągać ich wcale, nosić cały rok, niezależnie od pory dnia czy miejsca zamieszkania. Szczególnie dzieci powinny być zaopatrzone w odblaski. Możemy je do tego zachęcić atrakcyjnymi kształtami i kolorami, a także akcjami edukacyjnymi.

Prawidłowe wchodzenie na jezdnię

- Najważniejsza jest edukacja, którą należy wdrażać od najmłodszych lat. Dziecko musi wiedzieć, jak prawidłowo przejść przez jezdnię nie tylko w miejscu, gdzie jest zebra i sygnalizacja świetlna, ale również na drogach osiedlowych, gdy przejścia dla pieszych nie ma w najbliższej okolicy. Pamiętajmy, że dzieci nie potrafią jeszcze przewidywać, dlatego należy im dokładnie tłumaczyć, dlaczego na przykład nie wolno wybiegać na jezdnię za piłką czy przepychać się z kolegami przy drodze - mówi Marek Baran, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej  PZU.

Ostrożność kierowcy

Dzieci nie potrafią właściwie ocenić odległości i prędkości nadjeżdżającego samochodu. Jako kierowcy powinniśmy zawsze zachowywać ostrożność, gdy widzimy malucha, który zbliża się do jezdni z zamiarem przejścia na drugą stronę, nawet jeśli jest to miejsce, w którym jest to zabronione.

.

Poruszanie się poboczem

Szczególną ostrożność powinni zaszczepić rodzice dzieci, których droga do szkoły prowadzi przez pobocze. Jeśli nie ma chodnika, obowiązuje zasada, by poruszać się poboczem po lewej stronie jezdni. Koniecznie powinno być wyposażone w elementy odblaskowe, najlepiej w kamizelkę. Jeśli dzieci poruszają się w grupie, powinny iść gęsiego.

Najważniejsza jest edukacja, którą należy wdrażać od najmłodszych lat. Dziecko musi wiedzieć, jak prawidłowo przejść przez jezdnię nie tylko w miejscu, gdzie jest zebra i sygnalizacja świetlna
Najważniejsza jest edukacja, którą należy wdrażać od najmłodszych lat. Dziecko musi wiedzieć, jak prawidłowo przejść przez jezdnię nie tylko w miejscu, gdzie jest zebra i sygnalizacja świetlna123RF/PICSEL

Bezpieczny rowerzysta

Mali rowerzyści zawsze powinni mieć na głowie kask. Warto przynajmniej raz do roku zrobić dokładny przegląd dwukołowca, przede wszystkim sprawdzić sprawność hamulców. Dla zachowania bezpieczeństwa na drodze rower musi być wyposażony w białe światło z przodu i czerwone z tyłu, a także odblaski przy pedałach i dzwonek.

Prawidłowe parkowanie

Rodzice powinni również pamiętać, by nie wysadzać dziecka wprost na jezdnię, a odbierając je ze szkoły zaparkować tak, by mogło wsiąść z chodnika. Jeśli nie możemy zaparkować pod samym budynkiem, to powinniśmy przynajmniej poszukać miejsca po tej samej stronie jezdni. W innym wypadku dziecko zobaczywszy nasze auto, może niespodziewanie wbiec pod koła przejeżdżających samochodów.

W edukacji oraz popularyzacji odblasków wśród dzieci w wieku szkolnym pomóc ma ogólnopolska "Akcja Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze" organizowana przez PZU. Do połowy września wśród uczniów najniższych klas szkoły podstawowej zostanie rozdane aż 1,6 miliona gadżetów z migającą lampką. Bohaterami akcji są Niestraszki, czyli znane już dzieciom postacie uczące prawidłowych zachowań w różnych sytuacjach. Akcja przebiega pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Materiał powstał we współpracy z PZU.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas