Jak doczyścić trudne miejsca w kuchni. Proste triki

Kto nie zna problemu klejącego się okapu, uporczywych plam w zlewie lub wszechobecnego tłuszczu na kuchence lub w piekarniku, ten prawdopodobnie jeszcze nigdy z zaangażowaniem nie poświęcił się gotowaniu, a kuchnię najchętniej omijałby szerokim łukiem.

Kuchnia to takie miejsce, gdzie nietrudno o bałagan...
Kuchnia to takie miejsce, gdzie nietrudno o bałagan...123RF/PICSEL

Na szczęście Polacy coraz chętniej sami przygotowują posiłki, uwielbiają kulinarne eksperymenty i zapraszają przyjaciół do wspólnego biesiadowania. Co zrobić, by perspektywy wybornej zabawy nie zakłóciła wizja koszmarnie zabrudzonej kuchni? Skorzystaj z kilku sprawdzonych trików, by kuchnia zawsze lśniła czystością!

Kuchenka

Widok zaschniętego tłuszczu nie należy do najprzyjemniejszych. Aby długo cieszyć się jej czystością, pamiętaj o podstawowej zasadzie - płytę i okalające ją zakamarki należy zmywać regularnie, po każdym użyciu. Działaj, zanim kuchenka ostygnie, a wraz z nią wszystkie plamy i zabrudzenia. Jeśli zabrudzenia przywarły, skorzystaj z niezawodnego patentu naszych babć - sporządź roztwór octu z wodą, zwilż brudne miejsca i odczekaj kilku minut. Mieszanka nada się również do odświeżenia palników. Zanurz nakrywki w occie z wodą na całą noc i porządnie wyszoruj. Gdy zauważysz, że coś wykipiało, natychmiast posyp miejsce solą. Potem z łatwością usuniesz resztki jedzenia.

Piekarnik

Na rynku znajdziesz mnóstwo detergentów, przeznaczonych do czyszczenia piekarników. Jeśli jednak nie chcesz używać chemii, nieocenionym, domowym środkiem odplamiającym będzie emulsja przygotowana z sody oczyszczonej, soli, kilku kropli płynu do naczyń i gorącej wody. Gotowy roztwór nanieś szczotką na wszystkie ściany piekarnika (pamiętając wcześniej o wyciągnięciu wszystkich półek z wnętrza) i pozostaw na 5 minut. Po upływie czasu zbierz brud zwilżoną gąbką, a na końcu przetrzyj całość ręcznikiem papierowym.

Kuchenne szafki

Tłusty nalot na szafkach kuchennych sprytnie usuniesz dzięki zastosowaniu zwilżonych chusteczek dla niemowląt. Jeśli nie masz ich pod ręką, spróbuj zwilżyć delikatnie listek papierowego ręcznika kilkoma kroplami oliwy lub oliwki i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię. Pamiętaj, by jak najczęściej używać odtłuszczacza - nie tylko pozbawi szafek plam, ale też zaimpregnuje materiał, z którego są zrobione. Pomocny okaże się również poczciwy płyn do naczyń lub roztwór amoniaku. By zapobiec osadzaniu się tłuszczu, na górze szafek rozłóż papier lub gazety. To prosty trik, dzięki któremu tłuszcz nie osiądzie na półkach, a po miesiącu wymienisz papier na nowy.

Okap

Podstawową zasadą utrzymania czystości okapu jest regularne używanie... pokrywek do garnków i patelni. W ten prosty sposób zmniejszasz ilość drobinek przedostających się do urządzenia. Powierzchnię okapu wypielęgnujesz stosując oliwę z oliwek. Rozprowadź ją lekko ściereczką z mikrofibry. Gdy osad zmięknie, wyszoruj porządnie najbardziej zalegające plamy. Na końcu zbierz resztki oliwy papierowym ręcznikiem. Kratkę okapu zanurz w roztworze ciepłej wody z płynem do naczyń. Do usunięcia zaschniętego brudu nie bój się użyć szczoteczki do zębów. Po półgodzinnej "kąpieli" nie powinnaś mieć problemów z dokładnym usunięciem tłuszczu.

Kuchenka mikrofalowa

Chcąc odświeżyć zabrudzoną mikrofalówkę, przygotuj kubek z wodą i dodaj do niego kilka plastrów cytryny (świetnie sprawdzi się również mielona kawa lub soda oczyszczona). Ustaw mikrofalówkę na trzy minuty, włącz i odczekaj. Po upływie czasu pozostaw kubek na dodatkowe 3 minuty w środku urządzenia. Parująca woda zmiękczy tłusty osad i pochłonie nieprzyjemny zapach. Teraz wystarczy zebrać brud lekko zwilżoną szmatką lub papierowym ręcznikiem. Ruchome części (jak podstawka) umyj osobno pod bieżącą wodą.

Zlew

To miejsce w kuchni nie ma łatwego życia. W nim lądują wszystkie produkty uboczne naszej pracy. Aby uniknąć zacieków, przebarwień i utrzymać zlew jak najdłużej w doskonałej formie, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu jego powierzchni po każdym użyciu. Przynajmniej raz na tydzień warto porządnie wyszorować szczotką z kroplą mleczka do czyszczenia ściany, dno a także najbardziej newralgiczny punkt zlewu - okolice sitka (zakamarki najwygodniej będzie potraktować mniejszą szczoteczką do zębów). Od czasu do czasu zaleca się użycie wybielacza lub domowego "detergentu". A przepis jest prosty: zatkaj zlew, zasyp sodą oczyszczoną, dolej szklankę białego octu, zalej całość wrzątkiem i odczekaj 5 minut. Po upływie czasu spuść mieszankę i przepłucz porządnie zlew bieżącą wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas