Porządki w ogrodzie: 5 przydatnych rad

Barwne rabaty, spływające z donic kaskady kolorowych kwiatów, równo przycięta trawa, zadbana kostka brukowa i meble ogrodowe, które służą kolejny sezon. Jak dbać o ogród, by nie wydawać każdego roku fortuny na nowe narzędzia i zagospodarowanie przestrzeni wokół domu – przeczytaj nasze rady.

Podstawowa zasada przy pracach porządkowych w ogrodzie to wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych
Podstawowa zasada przy pracach porządkowych w ogrodzie to wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych.

Prezentujemy kilka wskazówek, które powinny się przydać wszystkim, którym marzy się nie tylko piękny i zadbany ogród, ale także utrzymywanie go w ekologicznym i ekonomicznym stylu.

Podstawowa zasada przy pracach porządkowych w ogrodzie to wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych. Używajmy jak najmniej detergentów, a wszelkiego rodzaju szmatki, ścierki i gąbki zamieniajmy w miarę możliwości na ręczniki papierowe, które zawsze można wrzucić do kompostownika.

1. Meble

Zniknęła już biała, zimowa pierzyna, a nam chodzą po głowie kolejne pomysły na przeorganizowanie ogrodu i wydanie kolejnych pieniędzy na rzadkie gatunki roślin. Stop! Zacznij od przeglądu "technicznego".

Sprawdź, w jakim stanie są twoje meble ogrodowe i odpowiednio je zabezpiecz przed kolejnym sezonem. Jeśli są drewniane, pamiętaj, by przetrzeć je wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym, a następnie nałożyć na nie warstwę specjalnego oleju ochronnego. W ten sposób przedłużysz ich żywot i przywrócisz im zdrowy wygląd.

Olej ochronny to substancja, która niestety zostawia plamy, a jej zapach może drażnić. Do nakładania oleju warto wykorzystać gąbkę. Nadmiar oleju ściągamy natomiast ręcznikiem - to wygodne rozwiązanie. Zużyty od razu wyrzucisz do kosza (w tym wypadku koniecznie do kosza, a nie do kompostownika!), zamiast tracić czas na pranie kolejnych zabrudzonych ścierek.

Jeśli twoje meble są wykonane z innego materiału - np. z metalu - przetrzyj je zwilżonym ręcznikiem papierowym, by pozbyć się warstwy kurzu, a następnie sprawdź czy nie trzeba uzupełnić ewentualnych ubytków farby. To ważne - im lepiej zabezpieczysz meble, tym dłużej będą ci służyć.

2. Ochrona ziół

Nie każdy ma miejsce w ogrodzie, które może przeznaczyć na zioła. Często więc wybieramy donice, w których te rośliny mogą równie dobrze funkcjonować. To również estetyczne rozwiązanie. Któż z nas nie marzy o pachnącej bazylii, bujnym rozmarynie czy aromatycznej mięcie w pięknej aranżacji...

Kluczem do sukcesu jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Jeśli pojemniki z ziołami stoją pod dachem i nie mogą liczyć na zastrzyk wody w postaci deszczu, to warto pod każdą z nich podłożyć złożony ręcznik papierowy. To sprawi, że woda, która wypłynie z doniczki nie zaleje nam tarasu czy balkonu, ale zatrzyma się w papierze, zapewniając jednocześnie korzeniom stosowną wilgotność, a roślinie odpowiednie warunki do rozwoju.

3. Rośliny cebulowe

Strzeliste tulipany, radosne żonkile i wdzięczne szafirki to kwiaty cebulowe, które dobrze znoszą polską zimę. Są jednak i takie, które na zimę należy wykopać i przechowywać w odpowiednich warunkach, by mogły cieszyć oko ogrodnika w kolejnym roku.

Pamiętaj, że cebule należy przechowywać w suchym i stosunkowo chłodnym miejscu. Idealnie nadaje się do tego kobiałka po truskawkach. Dno wykładamy ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar wilgoci. Następnie wysypujemy kobiałkę trocinami i zakopujemy w nich wykopane z ziemi cebule.

4. Przesadzanie roślin

Po okresie zimowego spoczynku warto pomyśleć o przesadzeniu roślin doniczkowych. Takie prace najlepiej zaplanować na marzec (pomijamy rośliny, które właśnie wtedy kwitną). Przesadzanie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale też czynność, która kojarzy się z nieporządkiem i porozsypywaną dookoła ziemią.

Jeśli jesteśmy w stanie zorganizować sobie pracę na trawniku, świetnie - tam rozsypana ziemia nie będzie wadzić. Jeśli zostaje nam balkon lub jakiekolwiek pomieszczenie w domu, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.

Przyda się grubszy ręcznik na rolce - wykorzystamy go jako "obrus", który później - wraz ze wszystkimi odpadami, usuniętymi liśćmi czy grudkami ziemi po prostu zwiniemy i wyrzucimy do kosza lub - jeśli nim dysponujemy - do kompostownika.

5. Przechowywanie narzędzi

Wilgoć, która w samym ogrodzie jest czymś pożądanym, nie jest z pewnością mile widzianym gościem w różnego rodzaju budkach, domkach oraz innych pomieszczeniach, w których przechowujemy narzędzia ogrodnicze.

Niestety z pośpiechu, a może i niedbalstwa, wrzucamy do schowka brudne łopaty, motyki i grabie, nie mówiąc o kosiarkach czy kosach spalinowych. Ziemia, liście, resztki skoszonej trawy - wszystko to, co zostaje na narzędziach po porządkowaniu ogrodu, sprawia, że w pomieszczeniu, w którym są przechowywane, może się za jakiś czas pojawić grzyb.

By tego uniknąć, wystarczy po prostu przetrzeć papierowym ręcznikiem to, co jest źródłem wilgoci. Dzięki tej nieskomplikowanej czynności sprawimy, że narzędzia - zamiast zardzewieć czy zbutwieć, będą nam służyły przez kolejne lata.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas