Reklama

Weekend na działce. Jak szybko posprzątać po rodzinnym grillu

Nadeszła wiosna, a wraz z nią cieplejsze dni i sezon wypadów na grilla. Na świeżym powietrzu nic nie smakuje tak dobrze jak kiełbasa prosto z rusztu, dobrze przyrządzone szaszłyki czy karkówka. Aby wszystko znakomicie się udało, warto pamiętać o należytym zapakowaniu przygotowanych wcześniej potraw, a także zaplanowaniu późniejszego sprzątania, tak żeby nie zabrało zbyt wiele czasu.

Wspólne grillowanie może się okazać koszmarem albo stać świetną zabawą dla całej rodziny. Aby nie skończyło się ono katastrofą, warto wcześniej zadbać nie tylko o dobry nastrój, ale również o produkty spożywcze, które pozwolą ci spędzić cudowny czas.

Przygotowania zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem

Żaden grill nie może się obyć bez dobrze przyrządzonych potraw mięsnych. Aby zachować  odpowiednią temperaturę mięsa, przed ułożeniem go na foliowych tackach, pojedyncze sztuki zawiń w papierowe ręczniki. Nie dość, że ochronią mięso przed ewentualnym zabrudzeniem i ochronią przed ciepłem. Sprawdzą się również idealnie, kiedy mięso będzie należało odsączyć ze zbyt dużej ilości marynaty. Wchłoną one nadmierną ilość płynu, a mięso pozostanie aromatyczne. Upewnij się jednak czy ręczniki mają atest do kontaktu z żywnością.

Reklama

Jako dodatków do potraw mięsnych będziesz pewnie używać świeżych warzyw lub owoców. Ich przygotowanie zajmie ci chwilę, więc kilka godzin przed planowanym grillem możesz je pokroić i włożyć do plastikowych pojemników, aby były gotowe na później. Pojemniki najlepiej wyłożyć wcześniej ręcznikami papierowymi. Dzięki temu zabiegowi ziemia i brud z warzyw wchłoną się w warstwę ręczników. Ważne jest również to, że dzięki nim w  pojemniku nie będzie zbierała się wilgoć, która przyspiesza procesy gnilne, ponieważ wchłoną nadmiar wody.

Ważne, aby wszystkie przekąski do czasu ich zjedzenia pozostawały przykryte. Uchronisz je w ten sposób przed wyschnięciem, a także przed uciążliwymi owadami, które mogą na nich siadać.

Podczas rodzinnego grillowania najlepiej używać produktów jednorazowych,  sprzątanie nie będzie wtedy udręką, ponieważ wszystkie zbędne produkty po prostu wyrzucisz. Na stole nie rozkładaj ulubionego, eleganckiego obrusa, tłuste plamy mogą być trudne do wywabienia. Zamiast niego na możesz położyć białe papierowe ręczniki, które doskonałe go zastąpią. Sposób jest genialnie prosty, stół będzie wyglądał czysto i schludnie, nie będą ci straszne żadne plamy. Koło każdego talerzyka rozłóż dodatkowy ręcznik, który będzie gościowi służył za serwetkę. W razie potrzeby będzie mógł go użyć do wytarcia rąk czy ust.

Zadbaj również wcześniej o to, aby na spotkaniu pojawiły się odpowiednio schłodzone napoje. To wydaje się czasami trudnym zadaniem, ponieważ na działce, na której organizujesz wielkie grillowanie nie ma swobodnego dostępu do lodówki czy zamrażarki. I na to jest jedna sposób! Schłodzone w domowej lodówce napoje owiń (każdy z osobna) w jednorazowy, papierowy ręcznik.  Nie zapomnij o tym, aby ręczniki wcześniej namoczyć w zimnej wodzie. Tak zawinięte napoje włóż do zamrażarki i wyjmij po kilkunastu minutach. Schłodzone w ten sposób napoje wytrzymają w tej temperaturze przez kilka godzin.

Sprzątanie? To dziecinnie proste!

Grillowanie trwa w najlepsze, wszyscy goście świetnie się bawią, a ty nie możesz myśleć o niczym innym jak o późniejszym sprzątaniu? Bez obaw wszystko możesz zorganizować tak, aby skrócić czas porządków do minimum.

Najlepiej podczas grillowania używać jak najwięcej jednorazowych przedmiotów. Charakter takich spotkań najczęściej jest mało formalny, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać plastikowych talerzyków czy sztućców. Goście na pewno nie będą nic przeciwko, a ty nie będziesz drżeć o porcelanową zastawę po babci. Po skończonej zabawie możesz od razu zgarnąć brudne naczynia do worka na śmieci.

Najczęściej po imprezie okazuje się, że przeliczyliśmy możliwości swoje i uczestników grillowania i zostało jeszcze bardzo dużo jedzenia. Najlepiej od razu rozdzielić je pomiędzy wszystkich zaproszonych, aby się nie zepsuło. Pewnie nie masz na tyle plastikowych pojemników, aby każdy otrzymał tak zapakowaną przekąskę. Bez obaw, zamiast pojemników możesz użyć papierowych ręczników i folii aluminiowej. Najlepiej jeśli przekąski owiniesz najpierw ręcznikiem papierowym, a później dla bezpieczeństwa jeszcze folią aluminiową.

Jeżeli na imprezie pojawiły się napoje lub jedzenie w puszkach, lepiej nie wyrzucać ich bezpośrednio do worka na śmieci. Owiń je najpierw w ręcznik papierowy, a dopiero później wyrzuć. W innym przypadku puszka może przeciąć worek, a co gorsza ty lub któryś z gości możecie się o nią skaleczyć.

Warto również pamiętać o tym, żeby przed wsypaniem do grilla węgla drzewnego, wyłożyć go folią aluminiową. Dzięki temu, kiedy już wszystko zostanie upieczone, a grill zgaszony, wystarczy tylko złapać brzegi folii i szybko posprzątać pozostały popiół.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy