Reklama

Pewności siebie można się nauczyć

Pewność siebie to cecha, którą wielu z nas chciałoby mieć. Patrzymy na przebojowe dziewczyny, pewnych siebie mężczyzn, samemu stojąc niepewnie w kącie. Nic straconego, pewności siebie można się nauczyć, trenować każdego dnia. Bo czym jest pewność siebie, jak nie sposobem postrzegania siebie i myślenia na swój temat?


Pewność siebie to cecha, którą można wypracować i nad którą należy pracować, zwłaszcza, że zachwiać ją może wiele różnorakich czynników, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo w danej sytuacji.

Nie to ładne co ładne, ale co się podoba

Ona jest ładna, dlatego jest pewna siebie - zdarzyło ci się w ten sposób pomyśleć o koleżance, która skupia na sobie uwagę wszystkich? A może jest pewna siebie, umie interesująco opowiadać, ma poczucie humoru i dlatego jest postrzegana jako atrakcyjna i ma wokół siebie grono znajomych?

Reklama

Część naszych kompleksów związanych jest z wyglądem, bo to on jest naszą wizytówką. Pierwsze kilka sekund kontaktu z nowo poznaną osobą to przecież nie ocena jej intelektu i bogatego wnętrza, ale właśnie wyglądu. Przez kolejne kilka godzin "szukamy" argumentów, które potwierdzają pierwsze wrażenie dotyczące tej osoby. Ważny jest wygląd - ubranie, fryzura, gesty, spójny obraz.

Żeby poczuć się pewniej i lepiej np. ubieramy się w odpowiedni do sytuacji sposób. Mówi się, że gdy kobieta chce zmienić coś w życiu, idzie wówczas do fryzjera. Wychodząc z salonu z nową fryzurą czujemy się atrakcyjne i pewne siebie. Tracimy rezon, kiedy z naszą fryzurą dzieje się coś nie tak - zepsuła się pod wpływem warunków atmosferycznych, pojawił się łupież czy swędzenie skóry. Z badań przeprowadzonych przez markę head&shoulders wynika, że aż 77 proc. Europejczyków czuje się wówczas bardzo niekomfortowo. 2/3 ankietowanych przyznało, że kiedykolwiek doświadczyło problemu, jakim jest swędzenie skóry głowy i związane z tym obniżenie poczucia atrakcyjności.

Jak sobie radzić

Włosy to ważny element wizerunku, a ich kondycja wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez innych, ale ma też wpływ na to, jak sami siebie odbieramy. Swędzenie głowy, którego przyczyną jest ten sam mikroorganizm, który powoduje łupież, i drapanie się uważane są przez niemal połowę ankietowanych młodych ludzi za sytuacje krępujące. Takie sytuacje mogą powodować stres, ale i przyczyniać się do zachwiania równowagi skóry głowy i nasileniu łupieżu.

Kiedy musimy co chwilę drapać swędzące miejsce, czujemy nie tylko dyskomfort z tego powodu, wydaje nam się, że wszyscy na nas patrzą i oceniają, zmniejsza się nasza atrakcyjność i pewność siebie, stresujemy się a stres tylko "podkręca" te odczucia. Sytuacja się zapętla.

Podrażnienia wywołane łupieżem oraz drapaniem powodują dekoncentrację i obniżenie pewności siebie, ale też zwrotnie wpływają na nasilenie problemu. Jak sobie z tym poradzić? Najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, to użycie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego z zawartością składników znanych z właściwości łagodzących swędzenie i oraz chłodzących, jak np. mentol czy wyciąg z mięty pieprzowej, co daje natychmiastowy efekt ulgi.

Piękne włosy bez łupieżu i zapowiadającego go nieprzyjemnego swędzenia skóry głowy to krok w stronę lepszego samopoczucia i podwyższenia samooceny. Warto więc zadbać nie tylko o modną fryzurę, ale przede wszystkim o kondycję włosów i skóry głowy. Poczucie komfortu, atrakcyjności i pewności siebie jest przecież ważne nie tylko w sytuacjach, kiedy uwaga innych skupiona jest na nas, ale także w codziennym życiu i kontaktach z innymi. Chcemy przecież być odbierani nie tylko jako mili i kompetentni ludzie, ale także jako atrakcyjni.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy