Reklama

Jak zwierzęta domowe znoszą różne pory roku i jak właściciele mogą im pomóc?

Zmiany pór roku bywają uciążliwe. Upały i ciągłe pragnienie, zima i bardzo niskie temperatury to warunki z którymi mierzy się nie tylko człowiek, ale także jego zwierzęta. Jak sprawić by trudne warunki były dla naszych pupili jak najmniej odczuwalne? Oto garść porad, które pomogą zwiększyć komfort zwierząt domowych.

Coś dla ochłody

Ludzka reakcja na upały to zwiększone pragnienie i chłodzenie organizmu poprzez zwiększone wydzielanie potu. Psy natomiast nie mają możliwości termoregulacji poprzez podwyższoną potliwość. Zamiast tego chłodzą się poprzez ziajanie. Jeżeli nasz czworonóg musi nosić kaganiec, należy zapewnić mu kaganiec fizjologiczny. Zapewni on zwierzęciu możliwość swobodnego otwierania pyska, a nawet picia wody.

Zarówno psie, jak i kocie posłania należy umieścić w chłodniejszej części mieszkania. Zwierzęciu na pewno przyniesie ulgę  możliwość położenia się na zimnej powierzchni. Zamiast chłodnych kafelków na podłodze lepiej skorzystać ze specjalnej maty chłodzącej (jest dostępna np. w ofercie sklepu Maxi Zoo). Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem papużek lub kanarków - zdejmij klatkę z okna i przestaw w chłodniejsze miejsce. Świnki morskie są szczególnie podatne na udar cieplny. Aby ulżyć im podczas upałów, do klatki należy włożyć butelkę z zimną wodą.

Reklama

Zapewnij zwierzęciu dostęp do chłodnej wody, wymieniaj ją na świeżą co kilka godzin. Twój pupil powinien mieć także możliwość zanurzenia się w pojemniku z wodą. Jeżeli masz papużki lub kanarki, możesz delikatnie schładzać je za pomocą spryskiwacza do kwiatów.

Trzaskające mrozy

Nie tylko upały wymagają specjalnych działań. Pomimo tego, że pupil nie mieszka na zewnątrz, podczas chłodniejszych miesięcy należy także zapewnić mu odpowiednie warunki.

Koty żyjące w domu nie odczuwają skutków jesieni i zimy aż tak dotkliwie. Jeżeli twój pupil lubi wylegiwać się na parapecie, zapewnij mu ciepłe legowisko, które ochroni go przed zimnym powietrzem. Twój kot wychodzi na zewnątrz? Upewnij się, że pobyt poza mieszkaniem będzie krótki (nie zostawiaj go na mrozie, jeżeli wychodzisz do pracy na kilka godzin). Pamiętaj, że przemoczone futro nie chroni tak dobrze przed zimnem. Zapewnij kotu możliwość powrotu w każdej chwili do ciepłego pomieszczenia. Szczególnie ważny jest dostęp do świeżej wody. Próby wypicia rozmarzającego śniegu mogą skończyć się dla kota tragicznie. Śnieg zwykle zmieszany jest z solą, która powoli niszczy nerki. Jeżeli zwierzę nie jest przyzwyczajone do wychodzenia w ogóle, może zaszkodzić mu nawet krótki spacer na balkonie.

Tak samo jak ludzie, psy także maja różną odporność na niskie temperatury. Zwracaj uwagę na zachowanie swojego pupila podczas spaceru. Drżenie czy próby powrotu oznaczają, że pobyt na zewnątrz trwa zbyt długo. Aby ochronić psa przed wysokimi mrozami, możesz wyposażyć go w specjalny płaszcz. Często jest on wodoodporny, uchroni więc także przed przemoczeniem w zimnym deszczu czy intensywnie sypiącym śniegu. Sól wysypana na chodnikach drażni łapy zwierzęcia. Aby zapobiec uszkodzeniem opuszków, możesz kupić pupilowi specjalne buty. Alternatywą jest wcieranie wazeliny przed każdym spacerem oraz spłukiwanie łap letnią wodą tuz po powrocie.

Zimą szczególnie ważny jest także wybór kagańca. Ten zrobiony z metalu będzie przyjmował temperaturę otoczenia, co może prowadzić do odmrożeń pyska. Lepiej zatem postawić na egzemplarz wykonany z tworzywa sztucznego lub ze skóry - tego rodzaju modele znajdziemy np. w sieci sklepów Maxi Zoo. Pamiętaj aby nie pozwalać psu zjadać śniegu. Szczególnie w miastach jest on bardzo zanieczyszczony. Aby zaspokoić pragnienie, miej przy sobie termos  z ciepłą lub letnią wodą.

Odpowiednia dieta

Ciepłe miesiące przeważnie oznaczają dla zwierząt zwiększoną dawkę ruchu. Co za tym idzie, dieta może być bardziej kaloryczna bez zagrożenia nadwagą. Lato i wiosna to także czas dostępu do świeżych warzyw, owoców i ziół. Jest to ważne szczególnie dla świnek morskich, które potrzebują spożywać duże ilości witaminy C. W okresie zimowym należy podawać zwierzątku dodatków witaminę C rozpuszczoną w wodzie, w miarę możliwości karmić sianem i świeżymi warzywami.

Jeżeli w ciągu chłodnych miesięcy znacznie ograniczasz psią aktywność na zewnątrz, zmień także jego dietę. Krótkie spacery wymagają znacznie mniejszych pokładów energii. Aby uniknąć nadwagi waż swojego pupila regularnie, podawaj mu nieco mniejsze posiłki. Natomiast zwierzęta, które przebywają dużo na zewnątrz powinny otrzymywać karmę o dużym ładunku energetycznym.

Zimą koty nie wykazują większego zainteresowania ruchem. Dodatkowo znika szansa na zabawę w polowanie na przypadkowe muchy wlatujące do domu. Z tego powodu ogranicz porcje jedzenia dla swojego pupila, zwiększony apetyt może spowodować u nich znaczny przyrost tkanki tłuszczowej.

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Maxi Zoo.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy