Reklama

Dieta płynna: Zdrowe jelita dzięki zupom i koktajlom

Na czym polega dieta płynna? Dlaczego cieszy się taką popularnością? Jak przyrządzać zupy i koktajle, by zachować jak najwięcej cennych witamin i minerałów? Odkrywamy tajniki diety, którą pokochaliśmy latem.

Dieta płynna powstała dla hospitalizowanych pacjentów, przede wszystkim tych cierpiących na choroby układu pokarmowego oraz mających problem z naturalnym przyjmowaniem pokarmów. Zauważono, że pomaga oczyścić jelita, a przy okazji sprzyja zrzuceniu paru zbędnych kilogramów. Nie jest sposobem żywienia, który możemy wprowadzić na stałe, ale każdy z nas raz na jakiś czas powinien zrobić sobie detoks, dlatego parodniowa dieta płynna korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Obiad w płynie

Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie przyjmowane posiłki muszą zostać gładko zblendowane, by uzyskać konsystencję płynną. Podstawą diety są niezbyt gęste zupy krem, ale także koktajle, chłodniki na bazie jogurtu, zupy mleczne i duże ilości wody mineralnej. Nie oznacza to, że możemy zjeść cokolwiek, co wrzucimy do misy blendera - dania opieramy przede wszystkim na warzywach i owocach. Zaleca się wyeliminowanie ostrych przypraw, alkoholu, napojów gazowanych, a także czekolady. Unikamy zresztą wszelkiego rodzaju słodyczy, nawet jeśli są płynne. Nie należy również spożywać tłustego mięsa, ryb i nabiału, produktów wysokoprzetworzonych oraz pieczywa i makaronu. Musimy pamiętać, że dieta nie powinna trwać dłużej niż 2-3 dni. Taka krótkotrwała dieta nie zwalnia nas jednak z obowiązku zadbania o odpowiednie przygotowanie płynnych posiłków - koniecznie należy tak tworzyć dania, by wartości odżywcze użytych składników nie utleniały się, czyniąc zupę, koktajl czy chłodnik bezwartościową. Dobrym rozwiązaniem jest użycie blendera próżniowego, takiego jak choćby Philips HR3752/00, którego działanie opiera się na wysysaniu tleniu i tworzeniu próżni wewnątrz kielicha - dzięki temu danie jest nie tylko delikatne w smaku, ale przede wszystkim nawet przez kilka godzin po przyrządzeniu zawiera pełnię potrzebnych nam składników odżywczych.

Reklama

Warzywa i owoce na pierwszym miejscu

Płynne pożywienie jest łatwostrawne, a podane w nim składniki odżywcze błyskawicznie przyswajane przez organizm. Zaletą tego sposobu żywienia jest również oczyszczenie jelit, a w efekcie - detoks całego organizmu. Ogromne znaczenia ma fakt, że decydując się na płynną dietę, zaczynamy zwracać uwagę na to, co jemy, a zgodnie z jej zasadami nasze odżywianie powinno być oparte głównie na warzywach i owocach. Według aktualnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie te składniki stanowią podstawę piramidy żywienia. Dietetycy radzą, by spożywać aż pięć porcji warzyw i owoców dziennie.


Sposób na jeszcze zdrowsze zupy i koktajle

Najlepszym sposobem na przyrządzenie zdrowego dania płynnego jest użycie blendera próżniowego, który zachowuje świeżość na dłużej i radzi sobie nawet z twardymi warzywami czy orzechami. Takie urządzenie oferuje Philips:

Technologia próżniowego blendowania zapobiega utlenianiu, które powoduje nie tylko brązowienie czy rozwarstwianie się koktajlu, ale również ubytki witamin i minerałów. Blender próżniowy wysokoobrotowy Philips HR3752 wysysa powietrze z kielicha przed rozpoczęciem blendowania. Dzięki temu koktajle zachowują świeżość, są jednolite, a na ich powierzchni nie tworzy się piana. A co najważniejsze - udaje nam się zatrzymać wartościowe składniki odżywcze. Przykładowo po ośmiu godzinach od przyrządzenia koktajlu zachowujemy trzy razy więcej witaminy C niż w przypadku zastosowania tradycyjnego blendera.

Dieta płynna nie dla wszystkich

Z powodu zmniejszonej wartości energetycznej, podobnie jak każda dieta, nie powinna być stosowana przez dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży i karmiące. Również osobom z niedoborami żywieniowymi nie wolno ograniczać ilości spożywanych kalorii. Dieta może powodować wahania cukru we krwi, dlatego unikać jej powinni diabetycy. Nie oznacza to jednak, że tym grupom nie zaleca się picia koktajli i zup, są one jak najbardziej zdrowe i wręcz powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Nie mogą jednak zastąpić zwykłych posiłków.

Za każdym razem, kiedy decydujemy się na detoks czy zrzucenie paru kilogramów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Dzienna wartość energetyczna spożywanych przez nas posiłków, a także ich skład muszą zostać dopasowane do wyjściowej masy ciała, wieku, płci oraz stanu zdrowia.


Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy