Reklama

Optyk, optometrysta, ortoptysta, okulista czym różnią się te zawody?

Do kogo powinieneś się udać, kiedy masz problemy ze wzrokiem? Do optyka, okulisty, a może optometrysty lub ortoptysty? Sprawdź, czym różnią się te zawody!

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie znajdą się w sytuacji podbramkowej. Czym zajmuje się optyk, a czym optometrysta? W jakiej sprawie powinieneś zwrócić się do okulisty, a kiedy zapisać się na wizytę u ortoptysty? Te pytania wiele osób mogą przyprawić o zawroty głowy. Choć nazwy tych zawodów brzmią podobnie i wszystkie związane są z oczami, to jednak spektrum działania poszczególnych specjalistów jest różne.

Optyk

Wielu ludzi myli optyka z okulistą. Tymczasem te dwie profesje mają się do siebie prawie tak samo jak abonent do abonamentu. Głównym zadaniem optyka okularowego, jak podaje Międzynarodowa Karta Charakterystyki i Zagrożeń Zawodowych, jest wykonywanie okularów korekcyjnych według recepty okulisty, a także naprawa okularów na zlecenie klienta. Optyk "konstruuje" okulary, czyli do wybranych przez klienta oprawek, montuje odpowiednio przycięte szkła, których parametry odpowiadają zaleceniom z recepty.  Optyk ustala także typ soczewek.

Reklama

Optometrysta

Optometrysta (bez dopisku refrakcjonitsa) to osoba, która skończyła wyższe studia w zakresie wykonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego. Przedstawiciele tego, stosunkowo nowego, zawodu sprawdzają wzrok przy użyciu  specjalistycznych urządzeń-  topografu, refraktometru, oftalmoskopu czy foropteru. Optometrysta ma kompetencje, by nie tylko określić wadę wzroku, ale i korygować ją za pomocą dobranych przez siebie szkieł, soczewek kontaktowych czy innych "pomocy" (na przykład folii pryzmatycznych). Optometrysta może również czuwać nad rehabilitacją narządu wzrokowego. W praktyce optometryści bardzo często współpracują z okulistami, ponieważ w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kierują pacjentów do lekarza specjalisty.

Ortoptysta

Największą zagadką w całej okulistycznej czwórce jest ortoptysta. Wielu może odnieść mylne wrażenie, że zawód ten znalazł się tu przez przypadek, ponieważ przedrostek "orto" kojarzy się przede wszystkim z ortopedią, a nie z okulistyką. Można powiedzieć, że ortoptysta to rehabilitant narządu wzroku.

Słowo "orthos" pochodzi z łaciny i oznacza prosty, prawidłowy, dlatego ortoptysta zajmuje się przede wszystkim  rehabilitacją zaburzeń ruchomości gałek ocznych i widzenia obuocznego. Zwykle wspomaga on okulistę w leczeniu zeza, zbieżności oczu, niesprawnej akomodacji czy trudnościach z uzyskaniem głębi i problemach z koordynacją oko-ręka.

Okulista

To osoba, do której powinieneś udać się w pierwszej kolejności, jeśli podejrzewasz u siebie problemy ze wzrokiem. Okulista jest specjalistą w zakresie leczenia i diagnostyki chorób narządu wzroku. Może również dobrać właściwe okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe.

Jeśli masz wadę wzroku i potrzebujesz kontroli, wystarczy wizyta u optometrysty, który sprawdzi, czy dobrane soczewki lub okulary wciąż spełniają swoje zadanie. Okulista powinien być osobą pierwszego kontaktu w momencie urazów, bólów oczu i głowy, a także, gdy zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie narządu wzroku.

Tyflopedagog Oprócz czterech wymienionych wcześniej specjalistów można wymienić jeszcze jednego, który także zajmuje się problemami związanymi z narządem wzroku. Tyflopedagog to w pewnym sensie "anioł stróż" dla osób niewidomych lud słabowidzących. Jego zadaniem jest edukacja i rehabilitacja osób, które albo już straciły wzrok, albo są o krok od tego nieszczęścia. Nie ma on wykształcenia medycznego, jednak dla wielu pacjentów z poważnymi wadami wzroku jest prawdziwym ratunkiem.

Jeśli już wiesz, czym zajmuje się poszczególny specjalista, wciąż powinieneś pozostać czujny. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę lingwistyczną i pomylić ortoptystę z ortopedystą, czyli dawnym określeniem ortopedy. Nie daj się zmylić!

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy