× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Reklama

Wielki Test o Żywności

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy wszyscy Polacy w Wigilię jedzą barszcz? Gdzie na deser podaje się kutię? Jak smakuje ciasto z suską sechlońską? Być może takie pytania padną podczas Wielkiego Testu o Żywności, który odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia 2013 r. Początek o godz. 20.25 na stronach INTERIA.PL , równolegle z programem na żywo w TVP1. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Zdjęcie

. /©123RF/PICSEL
.
/©123RF/PICSEL

16 grudnia 2013 r. o godz. 20:25 - w TVP1 i na stronach INTERIA.PL  - rozpocznie się konkurs w formie quizu, który sprawdzi wiedzę na temat żywności.

W studiu telewizyjnym znani artyści, sportowcy i dziennikarze będą odpowiadać na pytania o polskich produktach żywnościowych i tradycyjnych potrawach, a także zwyczajach kulinarnych różnych regionów. Dowiedzą się też, czy potrafią odczytać informacje zawarte w oznakowaniu żywności, którą kupują w sklepach.

Reklama

Zaproszeni kucharze podczas trwania testu przygotują trzy świąteczne dania  z tradycyjnych polskich produktów. Grzegorz Łapanowski zaproponuje przepis na wigilijnego karpia, Grek Theofilos Vafidis zmierzy się recepturą na obiad z wieprzowiny, a Ewa Olejniczak upiecze na deser ciasto z suszoną śliwką.

Zanim uczestnicy testu będą mogli spróbować tych pyszności, opowiedzą o smakach swego dzieciństwa. Poznamy ich rodzinne specjały przygotowywane przez mamy i babcie, a także świąteczne zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dowiemy się, jak w domach naszych gości przenikają się tradycje kulinarne różnych regionów Polski i kto częściej rządzi w kuchni - panie czy panowie.

Dziennikarze TVP poszukają też polskich produktów za granicą. Ciekawe, czy Niemcy lub Czesi wiedzą, że jedzą polską żywność i jak im ona smakuje? Jesteśmy przecież potentatem w eksporcie np. jabłek czy pieczarek.

Przyjrzymy się też butelce mleka - sprawdzimy, jaką drogę przebywa, zanim trafi do sklepu. Wynik będzie zaskakujący.

Z kolei włoski smakosz dobrej kuchni, Paolo Cozza, wybierze się z kamerą na Podlasie, aby poznać tradycyjną i zastrzeżoną prawnie produkcję jednego z regionalnych polskich specjałów, wyjaśniając przy okazji, na czym polega taka ochrona w Unii Europejskiej.

Przed Świętami Bożego Narodzenia warto poznać tradycje i smaki polskiej kuchni!

Pytania zostaną podzielone na 5 rund. Uczestnicy testu będą odpowiadali na nie w duetach, a nagrodę zwycięzcy przekażą na wybrany szczytny cel.

Osoby, które będą chciały wziąć udział w konkursie, poprosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie Wielki Test o Żywności - bezpośrednio przed rozpoczęciem programu!

Wcześniej należy zapoznać się z naszym  REGULAMINEM. Pytania konkursowe publikowane będą w trakcie trwania quizu.

Dla uczestników naszego quizu przygotowaliśmy aż 15 nagród - w tym sprzęt kuchenny firmy Philips, zestawy DVD i gadżety INTERIA.PL!

Więcej na temat:jabłka

Reklama

Skomentuj artykuł: Wielki Test o Żywności

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (26)

Dodaj komentarz
ewela

~ewela -

Ma ktoś ten przepis na ciasto z suszoną śliwką

łasuch

~łasuch -

z tłuszczem w mleku tez im nie wyszło.... a co myślicie o ziemniakach jako źródle wit.C? przecież konsumujemy je w formie ugotowanej... ech...

Grażyna

~Grażyna -

Pytanie odnośnie GMO nie zostało sformułowane poprawnie - GMO nie jest uprawiane w Polsce legalnie ale pewna część upraw, zwłaszcza kukurydzy, jest uprawiana z nasion kukurydzy GMO. Dlatego też uznałabym, iż odpowiedż NIE nie jest właściwa, ponieważ pytanie zostało sformułowane niewłaściwie.

rolnik

~rolnik -

Jakie zakłamanie! Oczywiście, że rośliny z GMO są uprawiane w Polsce! Prosty przykład: soja, nie ma innej niż GMO. Propaganda i tyle. Nie wierzcie zakłamanej tvp...

HEJO

~HEJO -

Jak odpowiadać na pytania?

diax2003

~diax2003 -

gdzie pytania???

kisiel

~kisiel -

kurde

diax2003

~diax2003 -

no ja chce się bawić a nie czytać o gotowaniu.DZIADOSTWO!!!

Mariusz

~Mariusz -

Bardzo proszę, aby tym razem do wszystkich uczestników dotarły wszystkie 24 pytania Testu.

mix

~mix -

Pana Coccę zapraszam do siebie, Mam kuchnię wielosmakową. Obok tradycyjnych potraw Polski wschodniej jeszcze moczka i inne specjały

Reklama