Reklama

Połóg: Czego spodziewać się po urodzeniu dziecka?

Połóg, czyli pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka, to dla wielu kobiet wyjątkowo trudny czas. Z jednej strony młoda mama poświęca cały swój czas noworodkowi, pojawiają się bowiem dodatkowe obowiązki związane z pielęgnacją i karmieniem dziecka. Z drugiej strony, dolegliwości poporodowe nadal dają się we znaki.

Bóle brzucha

W czasie połogu macica mocno się obkurcza, zwłaszcza w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie. Dlatego młode mamy odczuwają poporodowe skurcze brzucha. Zazwyczaj nie są one zbyt bolesne, ale nieprzypadkowo nasilają się w czasie karmienia piersią. Podczas wydzielania mleka następuje uwalnianie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego, m.in., za kurczenie się macicy.

Po pewnym czasie skurcze stają się słabsze, a po 5-7 dniach od porodu zniknąć. Jeśli po tygodniu nie ustąpią, warto skontaktować się z lekarzem.

Krwawienie i plamienie

Reklama

Po porodzie organizm oczyszcza się z krwi i resztek tkanek pozostałych po urodzeniu łożyska. Proces ten trwa od dwóch do sześciu tygodni. Na początku wydzielina jest czerwona, potem zmienia barwę na brązową, a następnie na żółtą. Pierwsze plamienia mogą być bardzo obfite, ale z czasem ich intensywność maleje.  W połogu nie powinno używać się tamponów, ponieważ zatrzymują krew w organizmie, co może być przyczyną poważnej infekcji. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, np. duże skrzepy lub nieprzyjemny zapach, skontaktuj się z ginekologiem.

Nietrzymanie moczu

To częsta dolegliwość poporodowa, której kobiety bardzo się obawiają. Jest ona spowodowana osłabieniem mięśni dna miednicy i zazwyczaj mija po kilku tygodniach. Aby w czasie połogu czuć się komfortowo i móc swobodnie wychodzić z domu, korzystaj ze specjalistycznych wkładek i podpasek. Tego typu produkty powstały z myślą o kobietach, które, z różnych przyczyn, borykają się z NTM. Dlatego są dużo lepsze i bardziej chłonne niż tradycyjne podpaski higieniczne. Możesz je kupić w aptece lub sklepie medycznym. Jeśli chcesz przyspieszyć regenerację i wzmocnić mięśni dna miednicy, wykonuj ćwiczenia Kegla co najmniej trzy razy dziennie po 30 powtórzeń.

Zaparcia

W okresie poporodowym młode mamy mają spory problem z wypróżnieniem się, ponieważ nadwyrężone mięśnie brzucha są bardzo słabe. Dodatkowo pojawia się strach przed uszkodzeniem  rany. Mimo bólu i obaw trzeba próbować, ponieważ pierwsze wypróżnienie powinno nastąpić w ciągu 3 dni od porodu.  Aby pomóc organizmowi, warto wzbogacić posiłki w składniki, które pobudzą perystaltykę jelit. W diecie mogą pojawić się otręby, suszone śliwki, rodzynki, jabłka, dżem jagodowy. Pij także dużo wody, spaceruj i regularnie ćwicz mięśnie Kegla.

Nadmierne pocenie się

Kobiety często zauważają, że po porodzie bardziej się pocą. Jest to związane z ubywaniem wody, którą organizm nagromadził w okresie ciąży. Teraz musi się jej pozbyć, dlatego mamy częściej chodzą do toalety i mocno się pocą (zwłaszcza podczas karmienia piersią). Pod koniec połogu ten objaw powinien ustąpić.

Ogólne osłabienie

Poród to duży wysiłek dla całego organizmu, nic więc dziwnego, że kobiety są zmęczone i obolałe. Organizm potrzebuje około 6 tygodni na regenerację, dlatego staraj się w tym czasie wysypiać, a kiedy karmisz dziecko, ułóż się wygodnie na łóżku i odpoczywaj. W pierwszych tygodniach po porodzie powinnaś bardzo dbać o siebie, jeśli więc jesteś zmęczona, nie miej wyrzutów sumienia i poproś bliskich o pomoc.

Baby blues

Po porodzie następuje znaczny spadek poziomu hormonów w organizmie kobiety, co może skutkować przygnębieniem i obniżeniem nastroju (tzw. baby blues). Taki stan tuż po porodzie jest całkiem naturalny. Baby blues odczuwa większość młodych mam, ale na szczęście nie trwa ono długo. Zachwyt i euforia związana z pojawieniem się nowego członka rodziny bez wątpienia dodadzą ci sił, ale warto pamiętać, że nie należy ignorować objawów przemęczenia i spadków nastroju.   Otaczaj się wówczas ludźmi, którzy z jednej strony mogą cię odciążyć, a z drugiej strony poprawić humor. Zadbaj o samopoczucie i staraj się znaleźć czas na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Pamiętaj również o tym, że w razie pogorszenia się objawów warto skonsultować się z lekarzem. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy