Reklama

Masaż – najlepszy sposób na piękno i zdrowie

Siedzący tryb życia, a zwłaszcza praca przy komputerze, która wymaga od nas, by niemal bez przerw przez osiem godzin dziennie trwać przy biurku, mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Ulgę w bólach może przynieść masaż. Ale wpływa on nie tylko na nasze samopoczucie – to również sposób na poprawienie urody.

Do fizjoterapeuty czy kosmetyczki?

Z masażami najczęściej spotykamy się w dwóch miejscach: u fizjoterapeuty i u kosmetyczki. To najlepiej świadczy o szerokim zastosowaniu tej metody, służy ona zarówno leczeniu, jak i poprawie urody. W gabinetach kosmetycznych czy w ośrodkach spa najczęściej mamy do czynienia z masażami relaksacyjnymi, po których czujemy się odprężeni. Polegają one na głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, uciskaniu, oklepywaniu i wałkowaniu głównie w celu zniwelowanie skutków stresu i zapewnienia nam głębokiego odpoczynku. U kosmetyczki można również spotkać się z masażami antycellulitowymi, poprawiającymi krążenie, a tym samym wyglądu skóry czy redukującymi tkankę tłuszczową.

Reklama

Tymczasem do gabinetów fizjoterapeutów udajemy się przeważnie w celu redukcji bólu, w przypadku obrażeń ortopedycznych, po wylewach czy porażeniach, a także w przypadku problemów z kręgosłupem. Wśród sportowców popularny jest masaż profilaktyczny, który pozwala uniknąć kontuzji i szybciej zregenerować organizm po ciężkich treningach.

Niezwykłe działanie masażu


Specyficzne ruchy wykonywane przez masażystę mają na celu pobudzenie układu krążenia, przyspieszają przepływ krwi i limfy, dzięki czemu komórki, do których docierają, stają się lepiej odżywione, a produkty przemiany materii sprawniej wydalone, dlatego ma on pozytywny wpływ na cały organizm. Szybszy przepływ krwi ułatwia pracę sercu, pobudza wydolność układu oddechowego, dzięki czemu krew jest lepiej dotleniona, wpływa na układ pokarmowy, poprawiając trawienie i wydalanie, usprawnia funkcjonowanie nerek. Masaż ma również korzystne działanie na powłokę skórną. Tarcie powoduje usunięcie martwego naskórka, poprawia ukrwienie skóry, a także usprawnia działanie znajdujących się na niej gruczołów. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, elastyczniejsza, wygląda młodziej i zdrowiej.

Masaż wpływa również na tkankę mięśniową. Nie tylko ją dotlenia i przyspiesza w niej metabolizm, ale także pobudza receptory nerwowe i zwiększa zdolność mięśni do pracy, dlatego tak ważny jest dla sportowców. Nie każdy wie, że masaże pozytywnie wpływają również na układ stawowy i więzadłowy. Pod wpływem ruchów wykonywanych przez masażystę poprawia się elastyczność i wytrzymałość ścięgien i wiązadeł, co sprawia, że zwiększa się zakres ruchomości stawów oraz przyspiesza ich rehabilitacja po urazach. Z kolei dzięki temu, że wpływa na centralny i obwodowy układ nerwowy, może działać pobudzająco lub uspokajająco.

Jak zostać masażystą-fizjoterapeutą?

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na masażystów, którzy potrafią również przeprowadzić fizjoterapię. Siedzący tryb życia i praca przy komputerze doprowadzają nasze kręgosłupy do ruiny. Ulgi w bólu szukamy właśnie u tych specjalistów.

- By zostać masażystą, wystarczy być dość silnym i zdrowym oraz gotowym do pracy w pozycji stojącej i ciągłym ruchu - przekonuje pan Michał, wykładowca TEB Edukacja. - Każdy, kto ukończy naszą profesjonalną dwuletnią szkołę policealną, jest gotowy do pracy w tym zawodzie.

Jakie perspektywy mają absolwenci? Zatrudnienia można szukać w placówkach medycznych, gabinetach masażu i fizjoterapii, hotelach, gabinetach odnowy biologicznej oraz ośrodkach SPA. Wyspecjalizowanie w masażu sportowym otwiera z kolei perspektywy na pracę z profesjonalnymi zawodnikami. Z pewnością więc w tym zawodzie nie ma miejsca na nudę.

Jeśli zainteresowała cię tematyka tego artykułu i chciałabyś rozwijać się w tym kierunku, zajrzyj do oferty szkół TEB Edukacja. Bogata oferta kierunków pomoże ci w kilka miesięcy zostać ekspertką w swojej ulubionej dziedzinie. 

 

Artykuł powstał we współpracy z TEB Edukacja.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy