Kino, muzeum, filharmonia: Nie ma nudy, jest zabawa

Parki, place zabaw, festyny, pikniki, wycieczki – latem nie ma problemów ze znalezieniem miejsc, w których dzieci i rodzice mogą się dobrze razem bawić. Jesienią i zimą, kiedy pogoda nie rozpieszcza, można siedzieć w domu i ratować się książkami „1000 pomysłów na deszczowy dzień” lub rozejrzeć za miejscami, które oferują ciekawe zajęcia dla dzieci.

W muzeach nie jest nudno!
W muzeach nie jest nudno!123RF/PICSEL

Muzeum nie jest nudne!

Wielu dorosłym muzea kojarzą się z przymusową ciszą i smętnym przechodzeniem od jednej ekspozycji do drugiej. Jednak takie instytucje przechodzą już do lamusa, a nowoczesne muzea coraz częściej oferują ciekawe zajęcia dla dzieci. Przykład? Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje warsztaty pt. "KONIK Muzealny". Podczas zajęć, które odbywają się w niedzielne poranki, specjaliści z różnych dziedzin (plastycy, historycy sztuki, etnografowie) oprowadzają dzieci po ekspozycjach. Scenariusz każdego spotkania jest dopasowany do dzieci w wieku 4-7 lat, więc informacje i czas zwiedzania są dostosowane do możliwości małych zwiedzających.

Do końca roku zaplanowano 6 spotkań (m.in. "Jedzie, jedzie na Kasztance..." Konik Muzealny w szarży przez historię; Wróżby, czary mary - andrzejkowe nie do wiary!; Mam nosa! (w poszukiwaniu świątecznej atmosfery)). Bilet na nie kosztuje 15 złotych.

Podobne warsztaty odbywają się w większości dużych miast Polski, m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach: "Muzeum dla malucha. Sobotnie spotkania rodzinne" czy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie w programie są spotkania przeznaczone specjalnie dla seniorów z wnukami.

Nie tylko zwiedzanie

Wiele placówek organizuje warsztaty plastyczne
Wiele placówek organizuje warsztaty plastyczne123RF/PICSEL

Pobyt w muzeum nie musi koncentrować się wyłącznie wokół zwiedzania. Jeśli twoje dziecko lubi rysować, kleić czy wycinać, koniecznie zapoznaj się z ofertą warsztatów plastycznych. Najczęściej organizują je muzea etnograficzne, gdzie przed świętami dzieci będą mogły tworzyć ozdoby świąteczne inspirowane rękodziełem z różnych stron świata, a prowadzący przy okazji opowiedzą o tradycjach bożonarodzeniowych z różnych krajów. Oczywiście najwięcej "tematycznych" warsztatów jest przed świętami, ale warto regularnie przeglądać dział "aktualności" na stronach różnych muzeów.

Domy kultury

Większość domów kultury również oferuje warsztaty dla dzieci. Warto zapoznać się z ich ofertą z co najmniej trzech powodów: domy kultury znajdują się najczęściej blisko miejsca naszego zamieszkania, zajęcia nie są drogie, a dzieci mogą poznać rówieśników, którzy mieszkają w okolicy, ale np. chodzą do innych szkół czy przedszkoli.

Warsztaty z art recyklingu (dzieci przygotowują maski afrykańskie, gazetowe kolaże, okładki notesów i zakładki do książek), Grupa Cyrkowa, Baza Dzieci Ciekawych Wszystkiego (podczas zajęć dzieci przeprowadzają eksperymenty z rozmaitych dziedzin wiedzy) to tylko kilka wybranych zajęć, które oferuje Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta.

W niemal każdym z domów kultury, oprócz zajęć przeznaczonych wyłącznie dla dzieci, można znaleźć także zajęcia przeznaczone dla całej rodziny: warsztaty plastyczne czy muzyczne, kursy gotowania czy spotkania z bajką.

Kina

W kinach są organizowane seanse dla dzieci
W kinach są organizowane seanse dla dzieci123RF/PICSEL

Oczywiście w każdym większym kinie obok filmów dla dorosłych wyświetlane są bajki, warto jednak zapoznać się z ofertą mniejszych kin, które nie zawsze stawiają na nowości, ale starają się zapoznawać dzieci z klasyką bajek. Krakowskie Kino pod Baranami już od kilku lat organizuje poranki filmowe dla dzieci. Maluchy najpierw oglądają bajki, a później bawią się podczas warsztatów artystycznych. Bardzo często podczas podobnych spotkań dzieci mogą zajrzeć "za kulisy" kina i zobaczyć, jak wygląda na przykład kabina kinooperatora.

Oferta kulturalna nie ma końca

Muzea i kina to nie jedyne miejsca, w których możesz miło i ciekawie spędzić czas z dzieckiem. Warto regularnie odwiedzać strony internetowe teatrów lub filharmonii, które również organizują zajęcia dla dzieci. Np. Filharmonia Narodowa w Warszawie organizuje regularnie "Poranki" lub "Popołudnia" dla małych melomanów, podczas których odbywają się koncerty dla najmłodszych (3-6 lat i 7-12). Takie zajęcia są dopasowane do możliwości dziecka (krótsze, bardziej różnorodne) i niedrogie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas