Jak prawidłowo dbać o skórę głowy

Podstawowym warunkiem pięknych włosów jest zdrowa skóra głowy - bez łupieżu czy tendencji do przetłuszczania. Czy wiemy jak o nią skutecznie zadbać?

Zdrowa skóra głowy jest gwarancją pięknych włosów
Zdrowa skóra głowy jest gwarancją pięknych włosów123RF/PICSEL

Osłabiona skóra głowy, której brakuje równowagi, to często główny powód słabych, łamliwych włosów z tendencją do przetłuszczania lub łupieżem. Na rynku znajdziemy wiele odżywek i masek dla łamliwych i zniszczonych włosów, lecz nie każda z nas wie, że to zadbana skóra głowy jest kluczem do sukcesu.

Wprowadzenie kilku prostych zmian w codziennej pielęgnacji włosów może pomóc zwalczyć przyczyny łupieżu oraz poprawić kondycję skóry głowy.

1.       Odżywiaj skórę głowy

Podrażniona skóra głowy nie lubi produktów o intensywnym składzie. Staraj się wybierać te, które mają składniki łagodzące, na przykład mentol czy wyciąg z mięty pieprzowej, które złagodzą podrażnienia i ukoją swędzenie, a jednocześnie odżywią włosy pozostawiając je gładkie i błyszczące. Pamiętaj też o dobrze zbilansowanej diecie na co dzień. Dodaj do swojego jadłospisu ryby, bogate w kwasy omega-3. Poprawiają nie tylko naszą odporność, ale także pozytywnie wpływają na skórę, także tę na głowie.

2.       Stosuj dopasowane produkty do pielęgnacji włosów

Używaj produktów łagodnych dla skóry, ale przede wszystkim skutecznych. Przy zakupie kieruj się tym, by były dopasowane do kondycji twoich włosów. Odpowiednio dobrana kompozycja składników aktywnych pomoże zaspokoić wszystkie potrzeby twoich włosów i skóry głowy, dzięki czemu będą one zdrowe i zadbane. Gładkie, błyszczące i łatwe do ułożenia włosy to także krótszy czas potrzebny na ich codzienną stylizację. Jeśli borykasz się z łupieżem, postaw na szampony i odżywki zawierające pirytionian cynku (ZPT), które działają na przyczynę problemu, czyli mikroorganizm Malassezia globosa. Ważnym elementem pielęgnacji jest systematyczność i regularność. Naprzemienne używanie tego typu szamponu ze zwykłym szamponem może doprowadzić do wypłukania przeciwłupieżowych składników aktywnych.

3.       Bądź delikatna

Zbyt gorąca woda nie jest dobra dla naszych włosów, ma niekorzystny wpływ na równowagę skóry głowy, może powodować jej wysuszenie, a nawet oparzenia. Myjąc włosy, masuj głowę opuszkami palców delikatnymi, kolistymi ruchami. Staraj się jej nie drapać i niepotrzebnie nie podrażniać. Po myciu włosy należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Zbyt energiczne ruchy jedynie podrażniają skórę oraz osłabiają kondycję włosa - mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, niż suche. Chcąc skutecznie zwalczyć łupież, traktuj swoje włosy i skórę głowy łagodnie.

4.       Odstaw suszarkę

Gorące powietrze suszarki dodatkowo wysusza włosy i podrażnia delikatną skórę głowy. Daj swoim włosom naturalnie wyschnąć - odwdzięczą się za to blaskiem i objętością. Unikaj jednak chodzenia spać z mokrymi włosami, wilgotne pasma poddane czynnikom mechanicznym (jak np. tarcie o poduszkę) łatwiej się łamią i puszą. W lecie warto również pamiętać o niewystawianiu mokrej głowy na intensywne słońce, działa ono podobnie do suszarki i może spowodować łuszczenie się skóry.

5.       Daj włosom odpocząć

Ciągłe zabiegi stylizacyjne, takie jak prostowanie czy kręcenie, również nie sprzyjają skórze głowy. Co jakiś czas warto zrobić sobie kilka dni przerwy. Pozwoli to skórze głowy swobodnie pooddychać i utrzymać dobrą kondycję - zarówno skóry, jak i włosów. Warto zrobić sobie także kilka dni wolnego od gumki do włosów. Zmniejszysz  w ten sposób napięcie skóry głowy, co pozwoli na zwiększenie cyrkulacji krwi i odpowiednie odżywienie cebulek włosów. Elastyczne ozdoby, takie jak np. opaski, warto wybrać stworzone z naturalnego, oddychającego materiału.

6.       Pamiętaj o umyciu włosów po wysiłku

Ćwiczenia ruchowe to nie tylko budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej, ale również doskonała okazja do poprawienia kondycji skóry głowy. Regularne uprawianie sportu poprawia krążenie, dzięki czemu skóra otrzymuje odpowiednie dawki tlenu.  Często jednak, z pośpiechu czy braku odpowiednich kosmetyków, wychodzimy z siłowni bez uprzedniego umycia włosów. Ten częsty błąd odbija się na kondycji naszej skóry głowy - po wysiłku gromadzi się na niej sebum, co prowadzi do łupieżu.

7.       Nie bagatelizuj symptomów

Swędzenie i pieczenie w okolicach skóry głowy, zaczerwienienia czy nadmierne wytwarzanie się łoju to objawy, których nie można bagatelizować. Odbiją się one nie tylko na naszym zdrowiu i kondycji włosów, ale także na samopoczuciu. Warto zacząć działać jak najszybciej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas