Reklama

​Nie rozstępuj się!

Rozstępom łatwiej zapobiegać, niż potem się ich pozbyć, dlatego kremy ujędrniające powinny być w naszej kosmetyczce absolutnym "must have".


Rozstępy są jak blizna. To miejsca, w których rozciągnęły się i przerwały włókna kolagenowe - podstawowe rusztowanie naszej skóry. Dzieje się tak, gdy zbyt szybko rośniemy lub tyjemy. Kobiety borykają się z rozstępami zwykle w czasie ciąży.

Problem rozstępów  dostrzegamy zwłaszcza latem, gdy odsłaniamy ciało np. na plaży.  Ponadto miejsca, w których występują rozstępy nie opalają się, dlatego podłużne, jasne bruzdy są wówczas jeszcze bardziej widoczne.

Problem damsko-męski

Również mężczyźni narażeni na są na powstawanie rozstępów - gdy szybko przybierają na masie ciała,  np. podczas dojrzewania lub po intensywnych ćwiczeniach na siłowni. U nich, w przeciwieństwie do kobiet, które rozstępy mają zwykle na pośladkach, piersiach i brzuchu, brzydkie "rozcięcia" pojawiają się najczęściej na bicepsie klatce piersiowej i plecach.

Reklama

Zapytaliśmy specjalistę dermatolog, czy można pozbyć się raz nabytych rozstępów.  - W przeciwieństwo do cellulitu, który jesteśmy w stanie zlikwidować stosując odpowiednie kosmetyki, rozstępów nie da się pozbyć - rozwiała nasze nadzieje dr n.med. Magdalena Łuczkowska, specjalista dermatolog, ekspert Nivea.- Można natomiast znacznie zmniejszyć ich widoczność, nigdy jednak nie pozbędziemy się ich całkowicie.

Laserem w rozstępy

Z pomocą  przychodzi medycyna estetyczna, np. zabieg mikrodermabrazji  (jednorazowy koszt to ok. 200 zł). Polega on na mechanicznym złuszczaniu naskórka, co ujednolica kolor skóry i wygładza ją, przez co bruzdy stają się mniej widoczne.

Rozstępy zniweluje również wiązka lasera. Zabieg ten nie daje jednak natychmiastowych efektów. Musimy minąć sporo czasu, aż powstałe ranki się zagoją, a rozstępy rozjaśnią się. Laserowe usunięcie rozstępów jest ponadto bolesne i drogie. Jeden zabieg to wydatek ok. 250 - 400 zł, a należy przejść ich kilka.

Dobre efekty przynoszą także zabiegi mezoterapii igłowej. Technika ta polega na wykonywaniu serii precyzyjnych nakłuć w miejscu gdzie pojawił się rozstęp, przez które wstrzykiwane są składniki pomagające odbudowywać skórę, m.in. witaminy, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwas, krzem, enzymy czy wyciągi tkankowe. Zabieg kosztuje od 100 do 300 zł i jego również należy wykonać kilka razy.

Q-10 zapobiega

Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem walki z rozstępami jest profilaktyka. Rozstępom łatwej zapobiegać, niż się ich pozbyć. W okresie, kiedy  nasze ciało gwałtownie się zmienia, np. u kobiet w ciąży lub u nastolatków, którzy bardzo szybko rosną, konieczne jest więc regularne stosowanie kremów ujędrniających.

- Dzięki preparatom zewnętrznym można uniknąć powstaniu rozstępów. Pomocny będzie np. olejek wygładzający Nivea zawierający olejek z awokado, który doskonale odżywia i uelastycznia skórę oraz koenzym Q10 wspomagający budowę włókien kolagenowych -  wyjaśnia ekspertka.

Regularne nawilżanie i odżywianie skóry należy wspomóc zdrową dietą i nawadnianiem organizmu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cellulit | Nivea | kosmetyki | rozstępy | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama