Jesienne rozgrzewacze, które zrobisz w parę chwil

Nadeszły chłodne i deszczowe dni. Wracamy do domu zmarznięci i przemoknięci, jedyne więc, o czym marzymy, to okryć się grubym kocem, zjeść ciepłą i sycącą zupę, a następnie napić się rozgrzewającego napoju. Z okazji jesiennej słoty przygotowaliśmy zestaw przepisów, które można wykonać w parę chwil, a z pewnością poprawią nam nastrój.

Nie ma chyba bardziej jesiennej zupy niż grzybowa
Nie ma chyba bardziej jesiennej zupy niż grzybowa 123RF/PICSEL

Zupa grzybowa

Nie ma chyba bardziej jesiennej zupy niż grzybowa
Nie ma chyba bardziej jesiennej zupy niż grzybowa 123RF/PICSEL

Wśród przepisów oczywiście nie mogło zabraknąć zupy grzybowej - dania, które wręcz kojarzy się ze złotą polską jesienią. Maślaki, borowiki, podgrzybki - korzystajmy z nich, póki są dostępne w sklepach i w lasach!

Przygotowanie:

Wlewamy do garnka 750 ml zimnej wody. Dokładnie rozpuszczamy w niej zawartość opakowania. Garnek stawiamy na ogniu i mieszamy do chwili zagotowania, następnie pozostawiamy jeszcze pięć minut na ogniu, mieszając od czasu do czasu. W tym czasie oczyszczamy grzyby i kroimy je na plastry. Cebulę kroimy w kostkę. Topimy masło i smażymy cebulę z grzybami. Gotową zupę wlewamy do miseczek, dekorujemy podsmażonymi grzybami, cebulą, posiekaną pietruszką i łyżeczką śmietany.

Krupnik

Gorący krupnik natychmiast postawi nas na nogi
Gorący krupnik natychmiast postawi nas na nogi123RF/PICSEL

Krupnik to - obok rosołu - najlepsza zupa po którą sięgamy w przypadku gorszego samopoczucia. Gdy tylko łapie nas katar lub gorączka zatrzyma nas w łóżku, koniecznie zjedźmy jedną z nich. Nie dość, że rozgrzewają od środka, to są lekkostrawne i zawierają mnóstwo łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

Przygotowanie:

Do garnka nalewamy litr zimnej wody i stawiamy go na ogniu. Wrzucamy do niego pierś z kurczaka i czekamy, aż woda się zagotuje (z powierzchni zbieramy pojawiającą się pianę, tzw. szumowiny). Wszystkie warzywa obieramy, myjemy i kroimy. Do gotującego się w bulionie kurczaka dodajemy pokrojone warzywa, gotujemy zupę aż będą niemal miękkie. Krupnik Nasza Specjalność Winiary rozprowadzamy w 500 ml wody i dodajemy do gotującej się zupy, gotujemy przez ok. 7 minut. Na koniec ugotowaną pierś z kurczaka kroimy w kostkę i wrzucamy z powrotem do zupy. Zupę przyozdabiamy siekaną pietruszką.

Rozgrzewające mleko po indyjsku

Ten przepis przywędrował do nas z Indii
Ten przepis przywędrował do nas z Indii 123RF/PICSEL

Najważniejszym składnikiem tego napoju jest kurkuma - roślina o cudownym działaniu rozgrzewającym. Ten pochodzący z dalekich Indii napój nie tylko rozgrzeje, ale również postawi na nogi, gdy dopadnie nas przeziębienie. Jak go wykonać?

Przygotowanie:

Jeśli używamy kurkumy sproszkowanej, najpierw gotujemy niewielką ilość wody i dodajemy do niej proszku. Gotujemy kurkumę przez pięć minut. Jeśli używamy pasty, pomijamy ten krok. Imbir ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Gotujemy mleko, dodajemy do niego kurkumy, imbiru, cynamonu i pieprzu. Na koniec rozpuszczamy miód. Napar jest gotowy do wypicia.

Dyniowe latte

Dynia jest nieodłącznym elementem jesiennego krajobrazu
Dynia jest nieodłącznym elementem jesiennego krajobrazu123RF/PICSEL

Pumpkin Spice Latte zawojowało wszystkie modne kawiarnie już parę lat temu. Na szczęście miłośnicy tego rozgrzewającego napoju nie muszą ruszać się z domu, by cieszyć się jego jesiennym smakiem. Jak wykonać kawę samodzielnie?

Przygotowanie:

Do puree z dyni dodajemy syropu lub miodu, przyprawiamy cynamonem, imbirem, goździkami i gałką muszkatołową. Wlewamy 2-3 łyżki mleka i podgrzewamy masę. Następnie przelewamy ją do wysokiej szklanki. Robimy espresso, a mleko podgrzewamy i spieniamy dyszą parową (lub spieniaczką). Spienione mleko wlewamy na dyniową masę, na koniec dodajemy kawę. Napój można udekorować bitą śmietaną.

Napar z imbiru

W rozgrzewającym napoju musi znaleźć się imbir
W rozgrzewającym napoju musi znaleźć się imbir 123RF/PICSEL

Imbir ma charakterystyczny ostry smak, który natychmiast rozgrzewa organizm. Świetnie komponuje się z innymi rozgrzewającymi przyprawami oraz z cytryną lub limonką. Jak przygotować jesienny napar z imbirem?

Przygotowanie:

Wlewamy wodę do garnka i stawiamy na ogniu. W tym czasie obieramy imbir i ścieramy go na tarce o drobnych oczkach. Dodajemy go do wody wraz z anyżem, cynamonem, goździkami i gałką muszkatołową. Gotujemy przez około ośmiu minut. Napar wlewamy do kubka, a na koniec wrzucamy ćwiartkę limonki i słodzimy miodem.

Klasyczne zupy w nowej odsłonie

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas