​Co warto wybrać - generator pary czy żelazko?

Prasowanie nie należy do ulubionych czynności Polaków. Może jednak nie wynika to z naszego lenistwa czy braków chęci, ale stanu sprzętu, z którego korzystamy? Pora sprawdzić, co nowego pojawiło się na rynku od czasów, gdy po raz ostatni kupowaliśmy żelazko.

123RF/PICSEL

Żelazko obecne jest w każdym domu, choć nie raz narzekamy, że prasowanie sprawia nam spory kłopot i zajmuje dużo czasu. Najczęściej podchodzimy do urządzenia jak pies do jeża, a niektórzy nawet przyznają się do tego, że nie prasują wcale. Nie oznacza to, że nie zależy nam na gładkich i sterylnych ubraniach, po prostu wiele osób ta czynność przerasta. Tymczasem najczęściej nie możemy sobie pozwolić na taką niechlujność. Przecież nie możemy pójść do pracy w wymiętej koszuli czy założyć maluszkowi ubrania, które nie zostało odkażone w wysokiej temperaturze. Może więc zamiast tradycyjnego rozwiązania, które w naszym przypadku się nie sprawdza, spróbować sięgnąć po najnowsze zdobycze techniki? Od paru już lat na rynku dostępne są urządzenia, które tylko pozornie działają jak żelazko, a których efekty działania przerastają oczekiwania wielu z nas.

Żelazko tradycyjne vs generator

Decydując się na zakup jednego z wielu typów urządzeń do domowego prasowania, należy zwrócić uwagę nie tylko na gabaryty, kolorystykę i funkcje chroniące nas przed własną nieuwagą, ale przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tradycyjny sposób prasowania ubrań jest dla nas męczący i jak wiele czasu na niego tracimy. Tradycyjne żelazko parowe świetnie sprawdzi się u tych osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na przechowywanie sprzętów, nie mają w swojej szafie wymagających ubrań, a prasowanie zwykle robią w wolnej chwili, zajmując się kilkoma ledwie sztukami ubrań.

Z kolei osoby, które spędzają sporo czasu na prasowaniu i robią to często - na przykład członkowie dużych rodzin - powinny zastanowić się nad wyborem generatora pary. Takie urządzenie, choć zajmuje więcej miejsca, skraca cały proces prasowania: można zapomnieć o sortowaniu ubrań, dobieraniu odpowiedniej temperatury i wydawaniu dodatkowych pieniędzy w coraz droższych pralniach na odświeżanie i prasowanie ubrań nietypowych (np. garniturów czy ciężkich, zimowych płaszczy). Nadaje się też do każdego rodzaju tkaniny, a dodatkowo można używać go w pionie - to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych. Wielką zaletą takiego urządzenia, które z pewnością docenią rodzice, to możliwość prasowania nietypowych tkanin - choćby tych, które znajdują się na meblach - czy opcja dezynfekowania dziecięcych ubranek i zabawek.

Komfort prasowania

Tradycyjne żelazko potrafi nas nawet na kilka godzin przykuć do deski do prasowania. Generator pary daje z kolei błyskawiczne efekty przy mniejszym wysiłku.  Można używać go także do wygodnego prasowania w pionie, np. by usunąć  drobne zagniecenia na firankach czy odświeżyć ubrania wyjęte z szafy bez konieczności rozkładania deski- wystarczy zawiesić ubranie na wieszaku, by zacząć cały proces prasowania. W ten sposób znikną choćby problemy niechcianych zagięć wzdłuż rękawów na koszulach i bluzkach, które często biorą się z korzystania ze zwykłego żelazka. Sam generator pary ma również tę przewagę nad żelazkiem, że jest o wiele lżejszy niż tradycyjny sprzęt do prasowania, obciążany dodatkowo kolejnymi porcjami wlewanej do niego wody. Jeśli więc zdarzało wam się odczuwać nieprzyjemne bóle nadgarstka po kilkugodzinnym prasowaniu, wybierzcie stację pary.

Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie ułatwiające pracę w wielu jej aspektach. Samo korzystanie z generatora pary zwalnia nas również z konieczności ciągłego kontrolowania jego działania. Wyrzut pary jest automatyczny, nie musimy więc pamiętać o ciągłym jego uruchamianiu za pomocą przycisku - dzięki temu można uniknąć przykrych odcisków, które po prasowaniu dotykały wiele osób o delikatnych dłoniach. Stała jest również temperatura stopy. W przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka, nie trzeba jej za każdym razem dobierać do typu materiału - znika więc konieczność uprzedniego sortowania ubrań i konieczności przełączania trybu pracy żelazka, co dodatkowo - przez częste zmiany temperatury - naraża nas na wyższe rachunki na prąd. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii parowej, nie ma możliwości, byśmy ubranie przypalili, błędnie ustawiając nagrzewanie żelazka - każda tkanina będzie absolutnie bezpieczna.

Przy odpowiednim dbaniu o żelazko nie ma też możliwości, by wydobywające się z wnętrza żelazka brudy znalazły się na naszych świeżo upranych ubraniach, co jest szczególnie przykre, gdy zdarza się podczas prasowania białych ubrań. W generatorze wystarczy raz na jakiś czas użyć wygodnej funkcji odkamieniania, by usunąć zalegające cząsteczki osadu z wody - trwa to tylko kilka chwil, inaczej niż w tradycyjnym żelazku, na którego oczyszczeniu niekiedy trzeba spędzić wiele czasu, posługując się do tego specjalnymi specyfikami, a i tak efekt może nie być zadowalający.

content box żelazko philips
content box żelazko philips.

Efekty

Chyba każdy z nas zauważył, że doskonałe efekty podczas prasowania daje spryskanie ubrania wodą, a jeszcze lepsze - użycie pary wydobywającej się ze stopy żelazka. W przeciwieństwie do żelazka parowego, w generatorze para powstaje nie w samym żelazku, a w stacji wypełnionej wodą, która następnie transportowana jest przez przewód. Dzięki temu może być generowana przez cały czas i to w dużych ilościach, co znacznie skraca czas prasowania i daje rewelacyjne rezultaty przy minimalnym wysiłku. Siła wyrzutu pary jest stała, bo i taka jest temperatura, do którego nagrzewa się urządzenie - inaczej niż w przypadku tradycyjnego żelazka, którego siła pary stopniowana jest wraz z trybem temperatury stopy, przez co nawet długotrwałe prasowanie delikatnych tkanin może nie rozprostować wszystkich zagięć.

Myśląc o efektach, które dają nam urządzenia do prasowania, nie sposób wspomnieć również o zdecydowanej przewadze, jaką ma generator pary, w kwestii wygładzania szczególnych typów materiałów. Tego urządzenia, w przeciwieństwie do żelazka, można użyć również do prostowania tkanin na tapicerowanych meblach, spełniają również swoją podstawową funkcję w przypadku naprawdę grubych płaszczy, dodatkowo również odświeżając je za pomocą gorącej pary! Jest więc to również doskonały zamiennik dla korzystania z pralni chemicznych.

Generator pary, z powodu swojej budowy i sposobu działania, ma również inną, nietypową funkcję, która przyda się zwłaszcza tym osobom, które cenią sobie higienę. Dzięki silnemu wyrzutowi gorącej pary, urządzenie to potrafi zabić bakterie, które zagościły się na naszych ubraniach i nie tylko - tę zaletę docenią zwłaszcza rodzice, którzy chcą dokładnie zdezynfekować dziecięce zabawki.

Bezpieczeństwo

Nawet wprawnej pani domu zdarza się przypalić ubranie. Najczęściej problem pojawia się, gdy nie znamy dobrze tkaniny, z której zostało uszyte i nie potrafimy właściwie dopasować do niej temperatury prasowania: mimo stosowania się do oznaczeń na metce, ustawione na odpowiedni tryb żelazko może nadal nie rozprostowywać zagnieceń czy pozostawiać po sobie nieestetyczne, świecące ślady - na przykład po zaprasowaniu guzików. Bywa również, że najzwyczajniej w świecie zdarzy nam się chwila nieuwagi i ulubiona bluzka z wypaloną dziurą ląduje w koszu. Takich problemów można uniknąć, stosując nowoczesny generator pary z technologią Optimal TEMP.

- Technologia OptimalTEMP pozwala bezpiecznie prasować każdy materiał bez ryzyka, że przypalimy ubranie. Dzięki tej technologii nie musimy dopasowywać odpowiedniej temperatury do konkretnej tkaniny, silny wyrzut pary upora się z każdym zagnieceniem na dowolnej tkaninie - mówi Ewa Rymkiewicz, Senior Marketing Specialist, Philips Polska. - Z kolei odpowiedzialny za wykrywanie ruchu czujnik DynamiQ zatrzymuje wyrzut pary, gdy przestajemy prasować, dzięki czemu w końcu przestanie nas prześladować myśl, czy na pewno wyłączyliśmy żelazko.

Materiał powstał we współpracy z marką Philips

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas