Wstydliwy problem, nasilający się po wakacjach

Często pokazują się po wakacjach wraz ze schodzącą opalenizną, czasami są oznaką starzenia lub mają związek z przyjściem na świat nowego członka rodziny. Mowa oczywiście o przebarwieniach, które są częstym problemem estetycznym, trapiącym głównie kobiety.

plamy
plamy123RF/PICSEL
Zadbaj o swoją skórę, zanim będzie za późno
Zadbaj o swoją skórę, zanim będzie za późno123RF/PICSEL

Najbardziej narażone na ich powstawanie są kobiety po trzydziestym roku życia. Głównymi przyczynami powstawania przebarwień są zaburzenia poziomu hormonów i promieniowanie UV. Dlatego też narażone na takie zmiany są zarówno kobiety w ciąży, jak i te stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.

Ryzykiem zmian na skórze są również obarczone osoby przyjmujące niektóre leki i preparaty ziołowe (np. dziurawca) zawierające substancje fotouczulające, a także te stosujące kosmetyki z retinolem lub kwasami owocowymi. Nawet zwyczajne użycie perfum zawierających alkohol może przynieść przykre skutki, jeżeli po ich zastosowaniu zażyjemy kąpieli słonecznej.

Do cięższych przypadków zaliczamy osoby z przebarwieniami pozapalnymi lub powstałymi na skutek oparzenia czy urazu, a także często występujące przebarwienia po zmianach trądzikowych.

Metod leczenia przebarwień jest wiele, a kategoryzuje się je w zależności od głębokości, rozległości i charakteru zmian na skórze. Najtrudniejsze do usunięcia są przebarwienia pozapalne oraz plamy mieszane mające jednocześnie cechy naskórkowe i skórne, gdyż wymagają dłuższego i bardziej skomplikowanego trybu leczenia.

Musimy pamiętać o jednym, że im przebarwienie sięga głębiej, tym trudniej będzie się go pozbyć, a możliwość powikłań wzrasta wraz z czasem.

Domowe sposoby - pierwsza pomoc

Domowe sposoby to pierwszy ratunek dla skóry, mogą służyć, jako jedna z metod pielęgnacji, ale niestety nie są w stanie usunąć głębszych przebarwień. Co zrobić, gdy zauważymy pierwsze przebarwienia? Można spróbować jednej z "babcinych" porad:
- Maseczka z ogórka -  nakładamy na twarz plastry ogórka, który działa rozjaśniająco i ściągająco, i pozostawiamy je na skórze przez kilka minut.
- Maseczka z maślanki i cytryny - 2-3 łyżeczki soku z cytryny dodajemy do szklanki maślanki, mieszamy i nakładamy na twarz, pozostawiamy maseczkę na skórze przez kilka minut.  
- Napar z natki pietruszki - natkę pietruszki należy zalać gorącą wodą i po 15 minutach odcedzić napar, którym, po wystudzeniu, przecieramy twarz.  
- Tonik z cytryny - twarz przecieramy wacikiem namoczonym w soku z cytryny. Czynność tę możemy powtórzyć przez kolejne kilka dni.

Jak już jednak wspomniałam domowe sposoby nie likwidują głębszych przebarwień, z którymi najczęściej zmagają się kobiety. W większości przypadków potrzebna jest już pomoc kosmetologa lub dermatologa.

Oto kilka specjalistycznych rozwiązań:

Peelingi chemiczne

Na rynku istnieje wiele preparatów o różnych stężeniach i właściwościach, odpowiednio dobieranych dla potrzeb skóry.  Nowością wśród peelingów jest kwas ferulowy, przeznaczony dla każdego rodzaju skóry.  Już po pierwszym zabiegu widoczny jest mocny efekt rozjaśnienia i zmniejszenia przebarwień, a także redukcja drobnych zmarszczek i poprawa nawilżenia. Świetnie sprawdza się w przypadku świeżych plam po słonecznych.

Delikatniejszym i częściej spotykanym rodzajem peelingu jest kwas migdałowy. Głównie polecany jest osobom o wrażliwej cerze i ciemniejszej karnacji. Daje efekt widocznej poprawy płytkich zmarszczek oraz rozjaśnia nieregularne przebarwienia powierzchniowe i pozapalne. Dodatkowo dzięki niskiemu pH i połączeniu właściwości dwóch grup kwasowych- AHA i BHA, kwas migdałowy ma właściwości antybakteryjne i anty-mikrobowe.

Mechaniczne oczyszczanie vs. ultradźwięki

Zabiegi kwasowe często łączy się z zabiegami oczyszczającymi, które dodatkowo wspomagają efekt. Właściwości oczyszczające, idealne dla wrażliwej skóry, mają zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków w postaci peelingu kawitacyjnego.  Mikrodermabrazją diamentowa jest mocniejszą, mechaniczną formą oczyszczania naskórka, która również bywa stosowana samodzielnie w przypadku płytkich przebarwień tj. drobnych plamek naskórnych, i piegów.

Laseroterapia

Do likwidacji przebarwień stosuje się także różnego rodzaju lasery. Jednym z nich jest laser SPTF+, którego działanie polega na rozgrzaniu i odparowaniu odbarwionych komórek skóry w miejscu, gdzie pojawiły się zmiany. Zabiegi laseroterapii są jednym z najmocniejszych sposobów usuwania przebarwień, ponieważ wnikają bardzo głęboko w skórę właściwą, co sprawia, że nadają się do usuwania mocnych, często mieszanych przebarwień.

Metod usuwania przebarwień, podobnie jak samych ich rodzajów jest wiele, należy jednak pamiętać, że dopiero kompleksowa terapia łącząca serie zabiegów z domową pielęgnacją daje długotrwałe efekty. Ważnym elementem terapii jest jej czas, po pierwsze najlepszym okresem na likwidację ciemnych plam jest jesień i zima, ponieważ wtedy skóra jest mniej narażona na promienie słoneczne. Po drugie, ważną kwestią jest jak najszybsze podjęcie walki z przebarwieniami od momentu ich pojawienia się na skórze.

Zapobieganie

Na koniec kilka praktycznych porad jak ustrzec się przed powstawaniem ciemnych plam na skórze.

1. Powinnyśmy stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi (20-30 spf), a w czasie lata i mocniejszego nasłonecznienia nawet z filtrem 50+, tzw. blokery.

2. Powinnyśmy zrezygnować z kąpieli słonecznych oraz solarium w okresie wahania hormonów np. w czasie ciąży lub podczas terapii hormonalnej.

3. Zwracajmy uwagę na etykiety leków i kosmetyków, gdyż mogą zawierać substancje fotouczulające, które w zetknięciu z promieniami słonecznymi przyczyniają się do powstawania plam.

W aptekach i drogeriach możemy znaleźć wiele preparatów o właściwościach wybielających i wspomagających leczenie plam pigmentacyjnych. Takie kosmetyki powinny zawierać składniki de pigmentacyjne, czyli np. kwas witaminowy A, kwas glikolowy AHA, kwas kojowy, hydrochinon, arbutynę, witaminę C, wyciąg z morwy czy też z winogron.

Kamila Osowska

kosmetolog Kliniki Urody LAIME

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas