Reklama

Dzieci niepełnosprawne: Igrzyska są w ich zasięgu

Czy niepełnosprawne dzieci mogą uprawiać sport? Oczywiście! To niezwykłe, jak pełne energii i determinacji, podczas każdego treningu podejmują sportowy wysiłek na miarę medalu olimpijskiego, własnym przykładem pokazując, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń.

Dzieci niepełnosprawne powinny chodzić na rehabilitację, nie na treningi sportowe - jeśli kiedykolwiek usłyszeliście takie zdanie, powinniście o nim jak najszybciej zapomnieć. Uprawianie sportu może przynieść dziecku wiele korzyści.

Po pierwsze: Trening jak rehabilitacja

Dyscyplina sportu, którą trenuje dziecko, powinna oczywiście zostać uzgodniona z lekarzem lub rehabilitantem. Jeśli tak będzie, ćwiczenia pod okiem trenera mogą być formą rehabilitacji - i to takiej, na którą dziecko będzie chodziło z przyjemnością.

Reklama

Po drugie: Poznawanie nowych ludzi

Zajęcia w klubach są nie tylko okazją do regularnych ćwiczeń, które poprawiają kondycję fizyczną, ale także do poznawania nowych koleżanek i kolegów. To szczególnie ważne dla tych dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły (np. w okolicy nie ma szkoły z oddziałami integracyjnymi lub z powodu choroby niemożliwe jest regularne uczęszczanie na lekcje i lepszym rozwiązaniem jest nauczanie domowe). Jeśli dziecko może (i, co ważne, chce) uprawiać spot zespołowy, bez wątpienia pozna inne dzieci, które pomogą mu odnaleźć się w grupie.

Po trzecie: Budowanie poczucia własnej wartości

Czasem niepełnosprawność sprawia, że dzieci czują się gorsze od swoich rówieśników: nie mogą uczestniczyć we wszystkich zajęciach w szkole, czasem, w zależności od profilu placówki, nie mogą jeździć na wycieczki czy zielone szkoły. Zapisanie dziecka do klubu sportowego pomoże mu uwierzyć w siebie - zobaczy, że pomimo niepełnosprawności nie jest wykluczone z interesujących zajęć, że treningi przynoszą efekty i staje się w wybranej dyscyplinie coraz lepsze. Poza tym wiele klubów organizuje własne wyjazdy. Takie, z których nikt nie jest wykluczony.

Po czwarte: Dziecko uczy się dyscypliny

Żeby treningi przynosiły efekty, muszą być regularne - mały sportowiec szybko odkryje tę prawdę, a to pomoże mu stać się bardziej zdyscyplinowanym i zorganizowanym. W sporcie nie ma dróg na skróty, a jeśli dziecko będzie miało problemy z wykonywaniem konkretnych ćwiczeń, dobry trener odpowiednio je zmobilizuje i nie pozwoli mu się poddać.

Po piąte: Sport uczy... przegrywania

Bywa tak, że rodzice, chcąc w pewien sposób "wynagrodzić" dziecku niepełnosprawność, wyręczają je we wszystkim i spełniają większość jego próśb. To prosta droga do wychowania osoby niezaradnej, która nie będzie potrafiła poradzić sobie z dala od rodziny. Uprawianie sportu sprawi, że dziecko będzie musiało podporządkować się zasadom, trenować na równi z innymi dziećmi, słuchać poleceń trenera i nauczyć się z klasą przegrywać. Zrozumie, że nie zawsze dostaje to, czego chce - a to bardzo cenna lekcja.

Po szóste: Sport jest fajny

Regularne ćwiczenia, poznawanie nowych osób, kształtowanie charakteru - to wszystko korzyści płynące z uprawiania sportu. Ale jest jeszcze jedna: ruch jest przyjemny. Podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny (zwane także hormonami szczęścia), zmniejsza się stres i napięcie. To szczególnie ważne w przypadku dzieci nerwowych, które nie umieją radzić sobie z emocjami.

Oczywiście zdarza się tak, że w okolicy nie ma miejsca, w którym organizowane są zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych. W takim wypadku warto zapytać rehabilitanta o ćwiczenia, które dziecko może wykonywać pod okiem rodzica (np. pływanie, jazda konna) i zachęcić je do aktywności. Ruch na pewno nie zaszkodzi, a w większości przypadków pomoże dziecku.

Gdzie trenować?

Klub Sportowy "ATAK", który jest największym klubem sportowym dla osób niepełnosprawnych w województwie warmińsko-mazurskim, działa już od 17 lat. Jego podstawowym celem jest rehabilitacja poprzez sport dzieci i młodzieży, a także integracja przez sport osób niepełnosprawnych. W klubie można uczestniczyć w zajęciach w ramach wielu sekcji, m.in. pływackiej, rugby na wózkach, hokeja na slegach, siatkówki halowej na stojąco i na siedząco. Dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie powstała sekcja judo, a dla zdrowych - siatkówki i siatkówki plażowej młodzików.

Podobne cele przyświecają także Stowarzyszeniu "Ab Ovo" organizującemu wycieczki, konkursy czy imprezy artystyczne.

Nacisk na pracę, edukację i sport - to podstawowe zagadnienia, którymi zajmuje się Fundacja "Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport". Fundacja jest unikatowa, bo jej założycielami i pracownikami są szermierze na wózkach, paraolimpijczycy i wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy, którzy walczą z krzywdzącymi osoby niepełnosprawne stereotypami organizując spotkania w szkołach.

Te organizacje w swojej działalności wykorzystują granty pozyskane w ramach programu "Polskie Nadzieje Olimpijskie". Teraz ty również możesz wesprzeć dzieci niepełnosprawne na ich sportowej drodze, włączając się do akcji na rzecz programu Polskie Nadzieje Olimpijskie, którego partnerem jest Fundacja Polsat. Kupując produkty codziennego użytku firmy P&G, takie jak proszek do prania Ariel, płyn do mycia naczyń Fairy czy szampon do włosów head &shoulders, w sklepach sieci Eurocash (Delikatesy Centrum, ABC, Lewiatan) oraz Piotr i Paweł, przyczyniasz się do rozwoju utalentowanych młodych sportowców oraz rozwoju dzieci chorych i niepełnosprawnych przez sport.

Dowiedz się więcej o akcji

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy