Reklama

Dziecko w świecie sportu

Dzieci, które uprawiają sport są zdrowsze od swoich rówieśników i lepiej znoszą porażki w dorosłym życiu. Są też bardziej pewne siebie i łatwiej nawiązują kontakty z otoczeniem. Z raportu TNS Pentor „Postawy Polaków wobec sportu” wynika, że osoby, które uprawiały sport w dzieciństwie, doceniają jego zalety również w dorosłym życiu. Aktywność fizyczna kształtuje ciało, umysł i psychikę młodego człowieka, ułatwiając mu start w dorosłość.

Każde dziecko ma określone predyspozycje, które ujawniają się już w najmłodszych latach. To rodzice, jako ich obserwatorzy, powinni na samym początku pokierować dzieckiem tak, aby mogło ono maksymalnie wykorzystać swój potencjał ruchowy i intelektualny. Nie każdy będzie piłkarzem, ale może osiągać świetne wyniki w gimnastyce artystycznej. Nie ma lepszych i gorszych dyscyplin sportowych, dlatego tak ważne jest obserwowanie malucha podczas codziennych czynności.

Gramy do jednej bramki

Gry zespołowe mają mnóstwo plusów. Po pierwsze uczą współpracy i efektywnego funkcjonowania w grupie, w której każdy ma swoją określoną rolę ale wspólny cel. Tu rodzice mają do wyboru piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy hokej. Każda z tych dyscyplin wymaga ogromnej pracy fizycznej i systematyczności.

Reklama

Dzieci grające w jednej drużynie uczą się od siebie nawzajem, stają się bardziej odpowiedzialne - nie tylko za siebie, ale również za pozostałych członków grupy. Jeśli jedna osoba jest nieprzygotowana, cierpi na tym cały zespół. Zajęcia z gier zespołowych rozwijają w młodym człowieku bardzo ważne cechy, niezbędne w dorosłym życiu: odpowiedzialność, dyscyplinę, umiejętność pracy w grupie. Tu nie ma miejsca dla solistów, każdy walczy o swoje, ale stawką jest zwycięstwo całej drużyny i to jest najważniejsze.

 Oprócz rozwoju psychicznego, dziecko doskonale pracuje ze swoim ciałem, poznając także swoje ograniczenia. Regularne treningi hartują, poprawiają koncentrację i wydolność organizmu.

Możesz na mnie liczyć

Inną kategorią dyscyplin sportowych, w których niezwykle ważne jest zaufanie i odpowiedzialność za drugą osobę, jest gra w duecie. Dzieci, które zaczynają grać w tenisa, na samym początku trenują w pojedynkę, ale na pewnym etapie pojawia się partner do debla. Każda osoba w parze wnosi własne doświadczenie i przygotowanie. Tu niezwykle ważna jest pewność siebie, szybkość reakcji, umiejętność zaufania drugiej osobie i maksymalna koncentracja. To bardzo często przekłada się na lepsze wyniki w nauce i większą motywację do udziału w zajęciach edukacyjnych.

Niestety w Polsce sport zajmuje stosunkowo niską pozycję w hierarchii ważności sfer życia. Z badań wynika, że tylko 32 proc. respondentów docenia korzyści płynące z prowadzenia aktywnego trybu życia. Tymczasem osoby uprawiające sport znacznie częściej przyznają, że odniosły sukces w życiu zawodowym oraz deklarują poczucie samozadowolenia, spełnienia i satysfakcji.

Pierwsze skrzypce

Nie wszystkie dzieci potrafią i chcą pracować w zespole czy w duecie, ale to nie oznacza, że powinny zrezygnować ze sportu. Chociaż w szkole kładzie się ogromny nacisk na gry zespołowe, istnieje mnóstwo dyscyplin stworzonych wręcz dla solistów m.in. pływanie, gimnastyka artystyczna czy biegi wyczynowe. Tu dziecko skupia się wyłącznie na dążeniu do perfekcji. Może na chwilę zapomnieć o całym świecie i pracować nad tym, co w nim najlepsze.

To proces, który przypomina szlifowanie diamentów. Koncentracja, systematyczność, wytrwałość, umiejętność znoszenia porażek i przyjmowania krytyki - to korzyści, jakie daje dziecku rozwijanie sportowej pasji i praca nad sobą. Korzyści - dodajmy - nie do przecenienia w dorosłym życiu. Ze wspomnianego już wcześniej raportu wynika, że dzieci regularnie uprawiające sport są bardziej pogodne niż ich rówieśnicy i łatwiej nawiązują kontakty.

Jak zachęcić dziecko do sportu

Nie każdy maluch ma w sobie żyłkę sportowca. I tu ogromna rola rodziców. Z prowadzonych w Polsce badań nad aktywnością sportową dzieci wynika, że prawie połowa polskich rodziców zachęca swoje pociechy do regularnej aktywności fizycznej. Jak przekonać dziecko do sportu?

  • przyzwyczajaj je do aktywności od najmłodszych lat,
  • zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe,
  • uprawiaj sport wspólnie z dzieckiem,
  • pokaż kilka wybranych dyscyplin sportowych.

Wysportowane dzieci to zdrowe dzieci, ale też pewne siebie, odpowiedzialne, skoncentrowane i wytrwale dążące do celu. I choć nie wszystkie zostaną olimpijczykami, są wśród  nich także te wybitne sportowe talenty, którym za kilka lat będziemy kibicować na igrzyskach. Już teraz, biorąc udział w akcji na rzecz programu "Polskie Nadzieje Olimpijskie", możesz wesprzeć młodych utalentowanych sportowców, a także rozwój dzieci chorych i niepełnosprawnych przez sport. Wystarczy, że do 31 grudnia, podczas codziennych zakupów w sklepach sieci Eurocash (Delikatesy Centrum, ABC, Lewiatan) oraz Piotr i Paweł kupisz produkty wybranych marek P&G: Ariel, Bonux, Vizir, Lenor, Ambi Pur, Fairy, Pampers, Head & Shoulders, Pantene, Wella, Gillette, Gillette Venus, Old Spice, Always, Discreet, Naturella, Oral-B, Blend-a-med, Duracell.

Dowiedz się więcej o akcji

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy