Witalna kobieta, witalny mężczyzna – czym się różnimy, co nas łączy?

Gładka cera i brak siwizny już dawno przestał być jedynym celem tych, którzy starają się zatrzymać młodość na dłużej. Dziś dla większości osób najbardziej liczy się połączenie cech takich jak: dobra kondycja fizyczna, samopoczucie i energia życiowa czyli to wszystko, co można określić pojęciem „witalność”. Co robią kobiety, a co mężczyźni, by cieszyć się nią przez długie lata?

Obie płcie uważają, że witalność jest niezwykle ważna dla komfortu życia
Obie płcie uważają, że witalność jest niezwykle ważna dla komfortu życia 123RF/PICSEL

Chociaż wielu z nas intuicyjnie używa terminu "witalność" na określenie siły i energii życiowej, nie każdy zdaje sobie sprawę, że pojęcie to wywodzi się ze starożytności i pojawiało się już w pismach Arystotelesa. Kontynuatorzy myśli wielkiego filozofa uważali, że każda istota żywa posiada duszę napędzaną siłą witalną. Pojęcie to przeżyło swój renesans w XIX wieku w filozofii Henriego Bergsona, jako elan vital czyli twórcza siła, popychająca ludzi do rozwoju.

Dzisiaj witalność ma niewiele wspólnego z filozofią. Za to bardzo często pojawia się na łamach lifestyle’owych pism i medycznych poradników, będąc synonimem dobrej kondycji, tak psychicznej jak i fizycznej.

Witalność jest terminem na tyle szerokim, że znajduje się w sferze zainteresowań zarówno kobiet jak i mężczyzn. Bo o ile samo dbanie o cerę, redukcja zmarszczek i maskowanie oznak starzenia się, nadal pozostaje głównie domeną pań, o tyle troską o sprawność fizyczną i prawidłową kondycję wykazują się również panowie.

Co ciekawsze, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Nałęczowianki, obie płcie uważają, że witalność jest niezwykle ważna dla komfortu życia, a w dbaniu o nią nie warto kierować się drogami na skróty. Tylko 2 procent Polaków uważa, że suplementy diety w znaczący sposób podnoszą kondycję i energię życiową. Większość badanych odrzuca też sposoby na zachowanie młodości takie jak: noszenie młodzieżowych ubrań, mocny makijaż czy chirurgia plastyczna. Pytani o sprawdzone i skuteczne sposoby dbania o siebie, respondenci wskazują aktywność fizyczną, zdrową dietę, optymizm i pozytywne myślenie oraz... seks (na ten aspekt zwracają uwagę zwłaszcza 44 proc. mężczyzn).

Anna Lewandowska uchodzi, według Polek, za wzór witalnej kobiety
Anna Lewandowska uchodzi, według Polek, za wzór witalnej kobietyEast News

Woda - źródło życia i witalności

Gdy Polacy mówią o zdrowej diecie, pomagającej zachować witalność, szczególną uwagę zwracają na rolę wody w procesie odżywiania. 38 proc. pytanych uważa, że spożywanie dużych ilości wody to bardzo skuteczny środek do zachowania witalności, a kolejne 44 proc. określa go mianem skutecznego. Polacy zwracają uwagę na to, że woda wspomaga procesy oczyszczania organizmu z toksyn, pozytywnie wpływa na pracę mózgu i nerek (tę funkcję podkreślają szczególnie panowie) oraz wygląd cery (jak można się domyślić, ta sfera jest bliska paniom).

Witalna kobieta

Mimo, że Polki i Polacy zgadzają się, co do roli jaką witalność odgrywa w ich życiu oraz co do ogólnych sposobów dbania o nią, błędem byłoby twierdzić, że w tej kwestii między kobietami i mężczyznami nie występują żadne różnice. Czym więc różni się witalna Polka od witalnego Polaka?

Anna Lewandowska, Martyna Wojciechowska i Maryla Rodowicz - oto wzory witalnych kobiet według Polaków. Kobiety kojarzą witalność ze zdrowiem, energią, radością, optymizmem i - co pokazuje przykład Maryli Rodowicz - nie uzależniają jej od wieku.

Kobiety, dbają o swoją energię życiową głównie za pomocą zdrowej diety i regularnie uprawianego sportu. Spośród form aktywności fizycznej panie najczęściej wybierają spacery, jazdę na rowerze, pływanie, spacery z kijami i różne formy fitnessu. Starają się również wplatać w codzienne czynności elementy wysiłkowe czy parasportowe np. podbiegając do autobusu lub biegając w czasie spaceru z dziećmi czy psem.

Do troski o witalność Polki najczęściej motywuje chęć zachowania młodego wyglądu i zgubienia zbędnych kilogramów (85 proc. kobiet deklaruje, że właśnie wtedy staje się bardziej aktywna).

Witalny mężczyzna

Wzorami męskiej witalności wśród Polaków są: Marek Kamiński, Maciej Stuhr, Jerzy Owsiak i... Andrzej Wajda. Zdaniem respondentów każdego z tych mężczyzn cechuje swoista radość i zadowolenie z życia, uśmiech, energia, chęć do działania, aktywność. Ciekawe jest również to, że wymienieni mężczyźni są zdecydowanie starsi, niż wskazywane jako wzór żywotności kobiety.

Panowie, proszeni o zdefiniowanie witalności, zwracają dużą uwagę na sprawność fizyczną i kondycję ciała oraz... sprawność seksualną. Ich zdaniem najlepszą drogą do dbałości o witalność jest ruch i aktywność fizyczna (w tym wskazaniu bliscy są młodym kobietom). I podobnie jak młode kobiety, za najlepszą motywację do pracy nad witalnością wskazują chęć poprawy sprawności fizycznej, zbudowanie lepszej kondycji oraz uatrakcyjnienie sylwetki.

Kobiety i mężczyźni różnią się co do swoich recept na zachowanie witalności. Jednak łączy ich wewnętrzne przekonanie o znaczącej roli energii życiowej i o tym, że dbałość o kondycję psychofizyczną jest celem, do którego nie ma drogi na skróty.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas