Reklama

Menopauza: Jak prawidłowo dbać o włosy i je wzmocnić

Okres menopauzy to czas zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie. Są one przyczyną wielu problemów z wyglądem zewnętrznym, co często budzi naszą frustrację. Z trudem akceptujemy fakt, że włosy nie tylko siwieją, ale też wypadają, stają się matowe i łamliwe. Pamiętaj jednak, że jest kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z upływającym czasem. Oto nasz poradnik.

Okres menopauzy to czas zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie. Są one przyczyną wielu problemów z wyglądem zewnętrznym, co często budzi  naszą frustrację. Z trudem akceptujemy fakt, że włosy nie tylko siwieją, ale też wypadają, stają się matowe i łamliwe. Pamiętaj jednak, że jest kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z upływającym czasem. Oto nasz poradnik.
Włosy kobiet w okresie menopauzy wymagają odpowiedniej troski /123RF/PICSEL

Abyś cieszyła się przez długie lata pięknymi włosami powinnaś o nie zadbać, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Kompleksowe podejście do tematu potrafi zdziałać cuda.

Od zewnątrz

Farbowanie - mimo, że przez ostatnich kilka sezonów wiele gwiazd lansowało siwe włosy, zaczynamy panikować, gdy większymi kępkami pojawiają się one na naszej głowie. Pierwszym przychodzącym do głowy rozwiązaniem jest koloryzacja. Nie ma w tym nic złego, tylko ważna jest jakość farby, której używasz. Niestety, te wykorzystywane do samodzielnego stosowania w domu, bardzo często niszczą włosy. Dlatego znajdź w pobliżu swojego miejsca zamieszkania dobry zakład fryzjerski, w którym do koloryzacji wykorzystuje się farby wysokiej jakości. To podstawa.

Reklama

Częste używanie suszarki, prostownicy czy lokówki bardzo niszczy strukturę włosa - jeśli już musisz ich używać, koniecznie zaopatrz się w preparat, który zabezpiecza strukturę włosów przed wysoką temperaturą.

Szampony, odżywki, maski - szukaj kosmetyków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji dojrzałych włosów, które będą regenerować, odbudowywać, odżywiać, dodawać objętości, a także wzmacniać barierę ochronną skóry i przywracać jej równowagę. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, to właśnie skórze głowy powinnaś poświęcić najwięcej uwagi. Możesz dodatkowo zastosować kurację przeciw wypadaniu włosów w ampułkach - to bardzo wygodny i skuteczny sposób. Dzięki zawartości wielu aktywnych składników, m.in. aminexilu, argininy czy witamin (PP, B6) wzmocnisz cebulki włosów i odżywisz skórę głowy.

Latem, gdy dużo czasu spędzasz na słońcu, używaj preparatów przeznaczonych do stosowania podczas kąpieli słonecznych. Włosy, podobnie jak i skóra, nie znoszą ostrego słońca. Nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni - noś kapelusz, czapeczkę z daszkiem czy chustkę.

Przeznacz trochę czasu na samodzielnie przygotowanie preparatów do domowej pielęgnacji i wykorzystaj w tym celu czarną rzepę i pokrzywę.

Maseczka z rzepy - zetrzyj na tarce czarną rzepę i wymieszaj z żółtkiem jajka, rozprowadź na włosach, owiń głowę najpierw folią, potem ręcznikiem. Pozostaw na włosach przez kilkanaście minut i dokładnie spłucz. Czarna rzepa przeciwdziała wypadaniu włosów i powoduje, że stają się gładkie i lśniące.

Płukanka z pokrzywy - ugotuj garść suszonej pokrzywy w wodzie i takim naparem płucz włosy po każdym umyciu. Pokrzywa również przeciwdziała wypadaniu, a włosy stają się mocniejsze.

Staraj się zredukować stres i przemęczenie - to też może być powodem wypadania włosów.

Od wewnątrz

Nie zapominaj o tym, by pić odpowiednio dużo wody w ciągu dnia - 1,5 litra dziennie to minimum. Jest to zbawienne nie tylko dla naszego układu pokarmowego, ale także dla skóry i włosów.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest także odpowiednio zbilansowana dieta, która musi być bogata w witaminy, szczególnie z grupy B oraz żelazo i białko. Zły stan włosów może być spowodowany przeprowadzaniem licznych diet odchudzających, szczególnie tych, które opierają się na ograniczeniu liczby kalorii. Są zdecydowanie lepsze sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów, niż wyniszczające diety.

Zwróć uwagę też na jakość spożywanych produktów. W codziennym menu powinny się znaleźć: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, jaja, nabiał, ryby i kasze. Słodycze zastąp suszonymi owocami i orzechami.

Istną bombą witaminową, która ma cudowne działanie, nie tylko na włosy, jest siemię lnianie. Wieczorem 1 łyżkę siemienia zalej szklanką gorącej wody, ale nie wrzątku. Przykryj kubek i rano wypij. Możesz dolać łyżkę soku malinowego, żeby tzw. "glutek" był smaczniejszy.

Masaż

Samodzielnie w domu możesz wykonać masaż głowy, który ma znakomity wpływ na włosy. Przez kilka minut opuszkami palców wykonuj koliste ruchy od czoła w kierunku karku. Możesz to robić podczas mycia włosów lub gdy siedzisz na kanapie i oglądasz swój ulubiony serial. Także kilkuminutowe  szczotkowanie pobudza krążenie krwi pod skórą, a to pobudza cebulki do wzrostu.

Jeśli mimo zastosowania naszych rad nadal masz problem ze łamliwymi i wypadającymi włosami, koniecznie udaj się do dermatologa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy