Reklama

Poznajemy historię Polski: Najpiękniejsze polskie zamki

Tam można zobaczyć, jak żyło się przed wiekami. Ślady dawnych bitew, uczt, pojedynków są widoczne na każdym kroku. Świat na zewnątrz nieustannie się zmienia, ale w okowach dawnych warowni czas się zatrzymał. Mowa oczywiście o zamkach, świadkach wielu ważnych wydarzeń. Wakacje to wymarzony czas, żeby zwiedzić chociaż kilka i przy okazji opowiedzieć dzieciom o historii Polski. W Polsce znajduje się wiele zamków - tych, które czasy świetności mają już dawno za sobą i tych, które nadal, dzięki remontom i opiece konserwatorów, są świetnie zachowane i robią wrażenie na zwiedzających. My postanowiliśmy wybrać cztery położone w różnych częściach kraju zamki, które warto zobaczyć choć raz.

Zamek Królewski na Wawelu, Kraków, województwo małopolskie

Zamek na Wawelu, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO  (został także uznany za pomnik historii) jest położony na wzgórzu (o wysokości 228 m n.p.m.), które widać z wielu miejsc w Krakowie. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, ale dzięki pracom archeologicznym wiemy, że już w XI wieku na wzgórzu znajdowały się murowane obiekty mieszkalne. Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających (chociaż nie w całości). Można w nim zobaczyć, m.in., Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (to w nich królowie przyjmowali posłańców i gości) oraz Prywatne Apartamenty Królewskie (gdzie toczyło się "domowe" życie władców). Chłopcom na pewno spodoba się Zbrojownia, gdzie można zobaczyć, oczywiście m.in. broń białą i palną. Na wszystkich dzieciach, niezależnie od płci i wieku, na pewno ogromne wrażenie zrobi spotkanie ze Smokiem Wawelskim, który "mieszka" nieopodal zamku i regularnie zieje ogniem. Wizytę na zamku i odwiedziny u Smoka można potraktować jako znakomity pretekst do opowiedzenia dzieciom historii królów naszego kraju (w końcu Kraków był dawniej stolicą Polski!). Jeśli gościcie w Krakowie na dłużej, dzieciom na pewno spodoba się położone w Lesie Wolskim Zoo.

Reklama

Muzeum zamkowe w Malborku, województwo pomorskie

Budowę zamku w Malborku rozpoczęto w 1280 roku, a zakończono w połowie XV wieku. Początkowo zamek był siedzibą Zakonu Krzyżackiego, później przechodził z rąk do rąk (w latach 1457-1772 był rezydencją królów Polski). Wielokrotnie niszczony i restaurowany od 1997 roku, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie gotyckiego zamku, pełnego tajemnic i sekretnych przejść, będzie znakomitą przygodą dla całej rodziny. Od kilku lat rodziny z dziećmi mogą wybrać się na spacer szlakiem "Tajemnic Zamku Malbork", podczas którego dzieci mogą spotkać osoby przebrane za dawnych mieszkańców zamku, rozszyfrować tajemnicze hasła (zapisane po łacinie), a także posłuchać muzyki dawnej. Dzięki temu podczas angażującego zwiedzania (które nie jest nudnym chodzeniem po muzeum, ale prawdziwą przygodą) mogą poznać historię Polski i dawne zwyczaje.

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze, województwo śląskie

Zamek Ogrodzieniec (dziś są to już ruiny wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku zamku) to idealne miejsce rodzinnych wypraw. W sezonie odbywają się tutaj pokazy rycerskie, podczas których można zobaczyć widowiskowe pokazy konne, pokaz walk i tańców dawnych (w  programie przewidziane są zajęcia przeznaczone specjalnie dla dzieci). W sezonie można zwiedzać ruiny nocą, co na pewno ucieszy nieco starsze dzieci. W położonym nieopodal parku rozrywki i miniatur nie będą nudziły się ani starsze, ani młodsze dzieci. Tor saneczkowy, Dom Legend i Strachów, Park Doświadczeń Fizycznych czy Park Miniatur zapewnią rozrywkę na cały dzień i sprawią, że wizyta w Ogrodzieńcu będzie niezapomnianą przygodą.

Pałac w Mosznej, Moszna, województwo opolskie

Pałac w Mosznej, wybudowany w miejsce barokowego pałacu, który spłonął w 1986 roku, przez wiele lat należał do śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Później przez wiele lat w budynku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, a od 2013 roku budynek (w którym znajduje się aż 365 pomieszczeń!) został udostępniony zwiedzającym.  Po zwiedzaniu pałacu warto wybrać się na spacer po okazałym parku pałacowym. Warto to zrobić tym bardziej, że w recepcji można odebrać mapkę, dzięki której spacer zmieni się w odkrywanie tajemnic pałacu. W sezonie, na terenie należącym do pałacu nieustannie mają miejsce ciekawe wydarzenia - od ekstremalnego zwiedzania pałacu, podczas którego ogląda się podziemne korytarze, krypty i niedostępne zazwyczaj komnaty, po rekonstrukcje wydarzeń historycznych czy zwiedzanie przygotowane specjalnie dla dzieci, podczas którego po pałacu oprowadzają przewodnicy przebrani za postaci z bajek.

Lista jest długa

Oczywiście w tekście wymieniliśmy zaledwie kilka najbardziej znanych zamków. Podczas rodzinnych wakacji warto poszukać zamku, który znajduje się na trasie - może to być Zamek Książ w Wałbrzychu, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Zamek w Kórniku czy Zamek w Pieskowej Skale. Niemal każdy z nich oferuje zajęcia dla dzieci (zwiedzanie, pokazy walk), dzięki czemu wycieczka na pewno spodoba się całej rodzinie. W większości miejsc można coś zjeść (przy niektórych obiektach funkcjonują restauracje), ale przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w prowiant (kanapki, przekąski, słodycze, napoje) - dzięki temu nie będziesz musiała kupować jedzenia w pierwszym otwartym miejscu, ale spokojnie poszukasz miejsca, w którym podaje się smaczne i zdrowe jedzenie.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy