Zostań szykownym Panem Młodym!

Statystyki pokazują, że średnia wieku Państwa Młodych z roku na rok stopniowo rośnie.

Giacomo Conti/ Malibu Moda Męska
Giacomo Conti/ Malibu Moda MęskaMagazyn Wesele
Giacomo Conti/ Malibu Moda Męska
Giacomo Conti/ Malibu Moda MęskaMagazyn Wesele

Coraz rzadziej decydujemy się na ślub, mając 20 czy 24 lata, najpierw wolimy uporać się z innymi sprawami: mieszkaniem, wykształceniem, znalezieniem dobrej pracy. Sytuacja ta rodzi nowe problemy, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego stroju - mającego pasować już nie tylko do uroczystości, lecz także do wieku i pozycji Pana Młodego.

Nasz poradnik pozwoli państwu wybrać odpowiednie ubranie oraz dodatki dla mężczyzny w taki sposób, aby czuł się on nie tylko szykownie, lecz także przyjemnie i swobodnie. Zapraszamy do lektury!

Kiedy nareszcie nadejdzie czas...

Pan Młody, w odróżnieniu od Panny Młodej, ma znacznie węższe pole manewru w doborze stroju (dla wielu - na szczęście!). Z jednej strony istnieje bowiem długa tradycja ślubnego ubioru, właściwie niezmienna od lat, z drugiej natomiast naczelną zasadą, którą powinien się zawsze kierować, jest dobranie odzieży do sukni ślubnej, w której wystąpi jego druga połowa, zarówno w kwestii koloru czy materiału, jak i dodatków.

Nie oznacza to jednak w praktyce, że Pan Młody niewiele ma do powiedzenia albo że stanowi jedynie tło dla Panny Młodej, chociaż wielu panów może odnieść takie wrażenie. Pan Młody jest tak samo ważną częścią ceremonii ślubnej lub wesela jak jego małżonka. Aby uniknąć gafy, która zostanie na domiar złego na wieki uwieczniona nie tylko w pamięci rodziny i przyjaciół, lecz także przez fotografa, warto zastanowić się co, komu i w jakiej sytuacji najlepiej pasuje. Przede wszystkim należy zastosować kryterium wieku.

Szaleństwa młodości

Dla najmłodszego pokolenia najlepszym rozwiązaniem jest garnitur - najmniej zobowiązujący, a przy tym bardzo elegancki rodzaj stroju. Wybór fasonu jest bardzo duży: zaczynając od marynarek jedno- i dwurzędowych, wysoko lub nisko zapinanych, z klasycznym, pojedynczym rozcięciem z tyłu lub z podwójnym, w stylu angielskim. Pan Młody posiada więc szerokie pole do popisu.

Dodatkową kwestią jest wybór kamizelki (osoby mniej szczupłe mogą z niej zrezygnować). Eksperymentować można także z kolorem: czarnym, ciemnogranatowym lub wręcz przeciwnie - jeśli ceremonia odbywa się latem, jasnym. Nie bez znaczenia jest też nieograniczona wręcz możliwość doboru dodatków, także bardzo nieklasycznych: koszuli w ulubionym odcieniu, krawatu lub musznika czy butów - na przykład ostatnio bardzo popularne są ślubne trampki.

Garnitur jest strojem, który pasuje do prawie każdego rodzaju sukni ślubnej, nie licząc oczywiście tych najbardziej uroczystych czy ekstrawaganckich. Biorąc pod uwagę, że Młoda Para zaprosi na uroczystość wielu swoich przyjaciół w podobnym wieku, garnitur nada przyjęciu charakter niezobowiązującej zabawy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad: garnitur należy dobrać do sylwetki Pana Młodego (nie godzimy się na wybór pierwszego lepszego modelu, który nie układa się odpowiednio!), spodnie koniecznie bez mankietów, kieszenie marynarki bez klap. Radzimy wystrzegać się też połysku, chyba że wymagać będzie tego suknia Panny Młodej.

Joyvi
JoyviMagazyn Wesele

Wiek pełen oczekiwań, czyli Pan Młody przed trzydziestką

Panu Młodemu znajdującemu się w typowym przedziale wiekowym (średnia wieku do zawarcia małżeństwa to dla mężczyzny 27 lat) pasuje właściwie każdy rodzaj ubioru ślubnego. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak smoking - strój łączący w sobie luz garnituru i dostojność fraku. Pan Młody ubrany w czarną, jedno- lub dwurzędową marynarkę, koniecznie z białą koszulą i muszką w odpowiednim kolorze, doda uroczystości weselnej smaku, odcinając się od reszty towarzystwa ubranego zwyczajowo w garnitury.

Pamiętać należy jednak, że ten rodzaj stroju nie pasuje do każdej sukni ślubnej - wybrać trzeba strój szykowny i elegancki, tak aby Para Młoda nie wyglądała razem komicznie. Smoking jest ponadto strojem wieczorowym, niepasującym do przyjęcia ogrodowego w skromnym, rodzinnym gronie. Na ceremonię ślubną w kościele lepiej jest założyć dopasowany, elegancki garnitur i później zmienić ubranie.

Pamiętać należy także o odpowiednim obuwiu - lakierki i oksfordy to jedyne buty, jakie nosi się do smokingu. Nie bez znaczenia będzie też wybór muchy własnoręcznie wiązanej, zamiast mającej gumkę.

Kiedy dojrzałość jest atutem

Wbrew powszechnemu mniemaniu dojrzały Pan Młody może pozwolić sobie także na dosyć dużą swobodę, nie musi bowiem spełniać niczyich oczekiwań - rodzina oraz goście wykażą się z pewnością większą wyrozumiałością i tolerancją niż w przypadku ślubu ludzi młodych. Może pozwolić sobie na klasyczny strój, unikając jednak ekstrawagancji, która niepotrzebnie podkreśli wiek.

Nie należy też przejmować się figurą czy typem urody, można śmiało pozwolić sobie na oszałamiający fason. Dużo większym problemem jest wybranie sukni ślubnej tak, by spełniała kryteria dobrego smaku, a pamiętać należy, że to właśnie strój męski częściej harmonizuje się ze strojem Panny Młodej, nie na odwrót.

Dobrym rozwiązaniem będzie najbardziej elegancki strój wieczorowy taki jak frak lub całodzienny - surdut. Nie tylko nadadzą one Panu Młodemu odpowiedniego szyku, stosownego do wieku, lecz także - dzięki swojemu klasycznemu krojowi wyszczuplą i podkreślą dojrzałą figurę. Frak charakteryzują długie poły z klapami pokrytymi atłasem, spodnie pozbawione mankietów z dwoma bocznymi lampasami. Strój dopełnia biała, sztywna koszula z kołnierzykiem o łamanych rogach oraz biała kamizelka. Dodatki, które pasują do fraka, to białe rękawiczki, czarny cylinder, a także stylowa laska, które można także bez problemu wypożyczyć.

Aby podnieść rangę uroczystości, goście weselni mogą również założyć eleganckie stroje wieczorowe, zadbać trzeba jedynie o to, by żaden z nich nie przyćmił Pana Młodego, który bezsprzecznie powinien znajdować się na pierwszym miejscu.

Ostatnie słowo należy do...

Jak widzimy, Panu Młodemu niezależnie od wieku pozwala się na wiele, wybór strojów i dodatków jest bogaty. Czekając na Pannę Młodą i jej suknię, można w spokoju wybrać taki rodzaj ubioru, który będzie najlepiej odpowiadał charakterowi Pana Młodego, przyjętej konwencji ceremonii i zabawy, tak by czuł się on zarówno szykownie, jak i swobodnie. Pamiętajmy: najważniejsza zasada, i to nie tylko ze względu na wiek, brzmi... nie udawać kogoś, kim się nie jest!

Tekst: Jacek Lendzioszek

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas