Reklama
Ślub i wesele

Jak urządzić mieszkanie ze smakiem?

Własne cztery kąty to marzenie każdego młodego małżeństwa. Nareszcie macie przestrzeń tylko dla siebie i możecie ją urządzić zgodnie ze swoimi potrzebami oraz gustem.

Dzięki zastosowaniu kilku zasad nawet malutkie gniazdko, może stać się oazą szyku i funkcjonalności. 

Kolor ma znaczenie

Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej subtelności. Warto użyć podobnych kolorów we wszystkich pomieszczeniach, wtedy nasza koncepcja jest spójna i przemyślana. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań o małym metrażu. Ciemne lub silnie kontrastujące kolory sprawiają wrażenie, że przestrzeń jest mniejsza niż w rzeczywistości. To dobre rozwiązanie dla dużych przestrzeni, którym chcemy nadać charakteru lub wydzielić strefy na przykład pracy i wypoczynku.

Reklama

Dwa w jednym

Małe wnętrze wymaga odpowiedniej aranżacji. Kupując meble zwróćmy uwagę na ich funkcjonalność i gabaryty. Jeśli salon na noc staje się sypialnią warto zainwestować w rozkładaną kanapę z pojemnikiem na pościel. Wybierzcie taką z wygodnym materacem, wszak to wasze miejsce do spania i powinno być idealne. Istotnym elementem są szafy, najlepiej wybrać te do zabudowy aż po sufit. Można podzielić je na sektor ubraniowy i gospodarczy. Na górze umieśćcie rzeczy rzadko używane, a na dole te, po które sięgacie najczęściej. Starajcie się trzymać w nich porządek, a nie traktować po czasie jako składzik za zamkniętymi, przesuwnymi drzwiami.

Kuchenne rewolucje

Dobrym pomysłem jest połączenie salonu z kuchnią. Poszerzona wyspa kuchenna może posłużyć jako stół. Pod nią można wsunąć lodówkę lub zamontować dodatkowe szuflady lub półki. Zamiast tradycyjnych taboretów czy krzeseł ustawcie składane stołki barowe. Zamawiając meble na wymiar dobierzecie odpowiednią zabudowę pozostałych sprzętów kuchennych. Zwróćcie uwagę na okap nad kuchenką to ważne urządzenie, które sprawi, że zapachy kuchenne nie wsiąkną w obicia mebli z salonu. Ważnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. Reflektory punktowe to świetna propozycja na sufit w kuchni, jednak do pokoju dziennego czy przedpokoju lepsze jest ciepłe światło tradycyjnej lampy. Przed ostateczną instalacją zastanówcie się, jakie miejsca wymagają dodatkowego doświetlenia (biurko, łóżko) i wybierzcie najbardziej optymalne rozwiązanie. 

Dekoracyjny miszmasz

O tym, czy będziecie dobrze czuć się we własnym mieszkaniu decydują dodatki. To one sprawiają, że dom nabiera duszy i chce się w nim przebywać. Dekoracyjne bibeloty na półkach, pamiątki ze wspólnych wakacji, obrazki, zdjęcia, misy oraz wazony. Ciepłu pomieszczeniu z pewnością doda gustowny dywan, który, prócz walorów estetycznych, zapewni ochronę podłogi i wyciszy mieszkanie. Na pewno rolety w oknach są praktyczniejsze od firanek, jednak dekoracyjne zasłony sprawią, że okna nabiorą domowego wyglądu, a nie tego znanego nam z biura. Pamiętajmy też o roślinach, które, oprócz walorów estetycznych, są zdrowe, bo dostarczają tlenu. Lepiej zainwestować w te doniczkowe niż cięte kwiaty ozdobne. Regularnie je podlewając uczymy się odpowiedzialności, a efekty mogą nas mile zaskoczyć. 

Wykańczając mieszkanie pamiętajmy, że każdy drobny element czy to fikuśna poduszka, eklektyczne lustro, czy koronkowa serwetka, dobrane ze smakiem potrafi stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Jedyne w swoim rodzaju, bo wasze.

Justyna Abdank-Kozubska

Więcej w najnowszym wydaniu "Magazynu Wesele" nr 1 (33) 2014




Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy