Reklama
Ślub i wesele

Gdzie jest tort? Na weselu!

Kiedyś od znajomej usłyszałam: "nie ma wesela bez jedzenia". To prawda. Po uroczystych zaślubinach młoda para chce w gronie rodziny i przyjaciół uczcić tę pamiętną chwilę przy suto nakrytym stole, a w przerwach między kolejnymi daniami bawić się przy dźwiękach dobrej muzyki. Każde wesele jest inne, ale są pewne elementy, które obecne są zawsze. Jednym z nich jest tort weselny.


Kwestia rozmiaru 

Wielkość tortu zależy od liczby zaproszonych gości. Zawsze uwzględnijmy dodatkowe porcje, zwłaszcza jeśli planujemy poprawiny. Ta zasada przyda się również, gdy młoda para chce dostarczyć go tym, którzy nie mogli być obecni na weselu (osoby starsze, chore). Czasami tort wraz z innymi ciastami weselnymi jest też rozdzielany do pudełek, które wręczane są każdemu gościowi na końcu wesela.

Przyjęło się, że porcja to 10 dag. Tę właśnie liczbę mnoży się przez liczbę gości i dolicza do niej planowany zapas. Przykładowo: na wesele dla 60 osób tort winien ważyć 8 kg. Średnice tortu mieszczą się w granicach 24-30 cm. Tort o średnicy 24 cm wystarcza na ok. 20 porcji, a o 6 cm większy to już 35 porcji. Sytuacja wygląda inaczej, gdy tort nie jest okrągły, tylko na przykład prostokątny. Tak czy inaczej bez matematyki się nie obejdzie...

Reklama

 Geometria rządzi

Wciąż najbardziej popularne są torty okrągłe i kwadratowe. Jednak w dzisiejszych czasach wszystko zależy od waszej pomysłowości i... możliwości cukiernika. Na pewno tort w niecodziennym kształcie (podkowa, trójkąt, serce, gołąb, połączone obrączki, kula) będzie wspominany przez zaproszonych gości nie tylko kilka dni po weselu, ale i po paru latach.

Torty mogą się różnić zarówno kształtem, jak i ustawieniem. Najpopularniejsze są piramidy, torty wielopiętrowe bez podpórek (piętro na piętrze) oraz kilkupowierzchniowe układane na specjalnych platformach o różnych kształtach do wyboru.

 Wybieramy smak

Wygląd ma znaczenie, ale w przypadku tortu równie istotny jest smak. Możliwości jest bardzo dużo, począwszy od czekolady, wanilii, śmietanki, orzecha, kawy, poprzez smaki owocowe (truskawka, banan, porzeczka, malina), a skończywszy na wysublimowanych musach i galaretkach. Nie musimy się decydować na jeden smak, coraz popularniejszy jest wybór kilku wariantów równocześnie, zwłaszcza przy tortach piętrowych. Na górze kusi smak truskawki, na dole nęcą wiórki czekolady. Mhm, aż ślinka cieknie!

Polewa stanowi integralną część toru. Najpopularniejsza jest biała lub w kolorze kości słoniowej, wykonana z masy plastycznej, marcepanu albo kremu. Kolor można oczywiście zmienić na dowolny. Obecnie modne są: barwa ciemnej, deserowej czekolady, kolory pastelowe bądź dwa zmieszane odcienie, często kontrastowe, tworzące eleganckie pasy.

 Postaw na kreację

Dziś wygląd tortu można dopasować do sukienki panny młodej, dekoracji weselnych, zainteresowań Pana Młodego czy innego oryginalnego pomysłu Młodej Pary. Niektórzy wybierają eleganckie szarfy zaznaczające kolejne piętra ciasta, inni wolą prawdziwe kwiaty udrapowane w elegancką girlandę spływającą po boku. Do wyboru mamy również porcelanowe lub wykonane z jadalnej masy cukrowej figurki Młodych w klasycznych bądź zabawnych pozach. 

Inne bardziej tradycyjne dekoracje to ażurowe czekoladowe listki, kolorowe posypki, świeże albo kandyzowane owoce, ziarna kawy czy lukier. Oczywiście do wyboru są też ślubne symbole wbijane na wykałaczce w tort, takie jak białe gołąbki, złote obrączki, inicjały imion, dostępne w licznych sklepach internetowych z akcesoriami ślubnymi.

Każdy znajdzie dodatki i oprawę tortu odpowiednie dla siebie. Cukiernie wręcz prześcigają się w pomysłach, aby tort zaskakiwał swoim wyglądem i był oryginalnym słodkim poczęstunkiem.  

 Urzekająca alternatywa

Jeśli chcielibyście zrezygnować z tortu weselnego na rzecz czegoś bardziej oryginalnego, warto pomyśleć o stosunkowo nowym rozwiązaniu. Pomysł dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cupcake - bo o niej mowa - przeżywa prawdziwy renesans. Cupcake  to nic innego jak mała, wymyślnie udekorowana babeczka ze smacznym nadzieniem.

Cupcake ma konsystencję tortu lub typowej muffinki. Ozdabia ją kolorowa śmietana, serek mascarpone albo lukier plastyczny. Wykorzystuje się też kolorowe perełki, posypki i owoce. To nie tylko coś słodkiego, ale również doskonała ozdoba i niebanalna atrakcja weselna. Muffiny nie wymagają krojenia i nawet po kilku godzinach nadal prezentują się znakomicie. Przez wyschnięciem ochrania je papierowa osłonka okalająca podstawę, zwana papilotką.

Babeczki można ustawić na piętrowej paterze, wówczas będą one imitować wielopiętrowy tort. Połączenie tradycji z nowoczesnością? Na to również jest rada: oryginalny weselny miks, a mianowicie mały tradycyjny tort tylko dla najbliższej rodziny, a cupcake’i dla pozostałych gości. Wygodnie i pomysłowo.

 Zaufaj sprawdzonym

Każdy ma swoją ulubioną cukiernię, do której wpada, gdy mają odwiedzić nas goście czy rodzina. Są w miastach/miasteczkach/wioskach cukiernie specjalizujące się w drożdżówkach, kremówkach czy większych ciastach. Na pewno są i takie, które stawiają głównie na torty na każdą okazję. To do nich wpierw skierujcie swoje kroki. Jeśli nie jesteście łasuchami, warto popytać znajomych i rodzinę, gdzie robią smaczne ciasta. Poczta pantoflowa zawsze jest najlepsza.

Oczywiście można zajrzeć na fora internetowe i popytać ich użytkowników o opinie. Dobrym rozwiązaniem są też targi ślubne, na których prezentują się cukiernie z naszego regionu, często zachęcające do degustacji wyjątkowych smakołyków. Wybierajcie te cukiernie, które mają portfolio swoich wyrobów. Świadczy to o doświadczeniu firmy.

 Składamy zamówienie

Jak faktycznie będzie wyglądał wasz tort, zależy dziś tylko od pomysłowości i niekiedy zasobności portfela. Jeśli planujecie prosty, klasyczny kształt, wystarczy, że zamówienie złożycie na miesiąc przed planowanym weselem. Jeżeli marzy się wam oryginalna dekoracja, kilka poziomów na specjalnych stelażach czy wyrafinowany smak warto o zamówieniu pomyśleć nieco wcześniej. Optymalny termin: 2-3 miesiące przed ślubem.

 Najlepiej jest spisać umowę między cukiernią a zamawiającym, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Dokładnie opiszcie tort (kształt, waga, dekoracje, smak) i określcie cenę przynajmniej w zaokrągleniu. Dobrze jest zostawić zaliczkę - koniecznie weźcie potwierdzenie wpłaty. Podajcie datę, godzinę i miejsce dostarczenia tortu. Jeśli jest taka możliwość, ustalcie obsługę rozpakowania, krojenia i roznoszenia po sali porcji podczas trwającego wesela.

 Nareszcie jest!

Moment krojenia tortu powinien zostać ogłoszony na kilka minut przed jego pojawieniem się na sali weselnej. To jedna z tych chwil, na które wielu gości czeka z niekrytą ciekawością i aparatem w ręku. Niekiedy następuje to zaraz po oczepinach około północy, czasami podawany jest wcześniej - na przykład po pierwszym posiłku. Wybór należy do młodej pary.

Według tradycji świeżo poślubiona Para musi pokroić tort wspólnie. Prawa ręka pana młodego powinna znaleźć się na prawej ręce panny młodej i tak ukrojony pierwszy kawałek winien zostać przez nich zjedzony na oczach zebranych gości. Mężczyzna podaje pierwszy kawałek kobiecie, po czym ona mu się tym samym rewanżuje. Następnie tort jest zabierany przez członka rodziny lub obsługę z cukierni, dzielony na kawałki i serwowany gościom. Nic tylko życzyć smacznego!

 

MAGAZYN WESELE / tekst: Justyna Abdank-Kozubska

 

 

Magazyn Wesele
Dowiedz się więcej na temat: tort | ślub
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy