Reklama
Ślub i wesele

Plan doskonały

Przygotowania do ślubu i wesela odbywają się według ustalonego harmonogramu: zazwyczaj zaczynamy od wyboru miejsca uroczystości, następnie dobieramy poszczególnych podwykonawców, potem kupujemy ślubne akcesoria. Ostatnim elementem przygotowań powinno być stworzenie scenariusza ceremonii oraz wesela.

Dokładny plan dnia ślubu i wesela z rozpisanymi godzinami oraz czasem trwania danych czynności pozwoli uniknąć chaosu lub przypadkowych działań, a przede wszystkim - zaoszczędzi niepotrzebnego stresu. Dzięki scenariuszowi zapanujecie nad wielością elementów, z których składa się ten wielki dzień, nie zapomnicie o żadnym detalu, a przesłanie go wcześniej do waszych usługodawców, fotografa, kamerzysty czy zespołu, sprawi, że będzie im się łatwiej pracowało i na pewno nie przegapią momentów szczególnie dla was ważnych.

Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę

Dzień ślubu i wesela powinien być wolny od wszelkich logistycznych i organizacyjnych czynności. Wszystko, co możecie zrobić wcześniej - zróbcie, nie zostawiajcie niczego na ostatnią chwilę. Winietki, plany stołów, prezenty dla gości, alkohol lub inne rzeczy dostarczcie na miejsce wesela nawet kilka dni wcześniej. W dzień poprzedzający uroczystość przygotujcie dokumenty i naszykujcie niezbędne akcesoria, a Panna Młoda - także kosmetyczkę.

Reklama

Przygotowania

Poranek ślubny zacznijcie od dobrego śniadania: to ważne, by zjeść posiłek przed ślubem. Potem należy odebrać ślubny bukiet i butonierki dla panów, chociaż najlepiej będzie, jeśli postaracie się, aby florysta sam przywiózł je na miejsce przygotowań. W dniu ślubu ważne jest sprawdzenie, np. telefoniczne, czy wszyscy są w gotowości oraz czy wykonują już swoje zadania. W przypadku Panny Młodej kolejnym etapem przygotowań w tym dniu jest wizyta u fryzjera i makijażysty. Na wizaż i fryzurę ślubną trzeba zazwyczaj zarezerwować około 1-1,5 godziny.

Następnie mniej więcej na 30 minut przed błogosławieństwem zaczyna się ubieranie Panny Młodej i Pana Młodego. Właśnie w tym czasie swoją pracę wykonują już fotograf i kamerzysta. Jeśli narzeczony przygotowuje się w innym miejscu niż jego wybranka, powinien zacząć ubierać się odpowiednio wcześniej. Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców trwa około kwadrans, po nim można zaaranżować minisesję narzeczonych z najbliższą rodziną. W miejscu ceremonii młodzi powinni zjawić się około 15 minut przed rozpoczęciem.

Ceremonia i wesele

Ślub cywilny trwa od 15 do 20 minut, natomiast ceremonia kościelna - od 45 do 60. Potem goście składają nowożeńcom życzenia. Czas ich trwania zależy od liczby zaproszonych osób. Ważne jest, by uwzględnić ten element, gdy będziecie podawać godzinę rozpoczęcia przyjęcia weselnego w obiekcie, który wybraliście. Dobra rada: dajcie znać obsłudze obiektu, gdzie organizujecie wesele, że ceremonia zaślubin się zakończyła i wyruszacie już na miejsce imprezy wraz z gośćmi.

Wesele rozpoczyna się polskim zwyczajem powitania nowożeńców przez rodziców Pary Młodej chlebem i solą, następnie goście wznoszą pierwszy toast, a zaraz po tym rozpoczyna się uroczysty obiad. Po pierwszym gorącym posiłku Państwo Młodzi udają się na parkiet, gdzie tańczą pierwszy wspólny taniec.

Podczas wesela sety muzyczne przeplatają się z kolejnymi pozycjami w menu weselnym lub dodatkowymi atrakcjami dla gości. Planując scenariusz zabawy, warto pamiętać, żeby te przerwy nie były zbyt długie. Najlepiej wcześniej ustalić z zespołem lub DJ-em dokładny czas ich trwania.

Tort weselny może pojawić się w programie wesela np. jako deser po pierwszym gorącym daniu lub po pierwszym secie muzycznym.

Tradycyjnie około północy rozpoczynają się oczepiny, podczas których przeprowadzane są różne gry i zabawy. W zależności od upodobań, oczepiny mogą być bardzo złożone i rozbudowane albo wręcz przeciwnie - ograniczone jedynie do rzucania welonem lub bukietem i muszką. W Polsce wesela kończą się zazwyczaj między 2 a 4 rano następnego dnia.

Patrycja Jaczewska

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy