Reklama
Ślub i wesele

Weselmy się w Krakowie

Ach co to był za ślub! 20 listopada 1900 r. pod kościół Mariacki na krakowskim rynku ciągnęły tłumy. Oto od strony ulicy Karmelickiej zbliża się weselny korowód – wypełnione po brzegi białymi sukmanami, kolorowymi gorsetami i czepcami wozy chłopskie, roześmiani goście weselni, orkiestra, drużbowie na koniach i oni: poeta Lucjan Rydel oraz jego ukochana Jadwiga Mikołajczykówna.

Wesele tej jakże na tamte czasy kontrowersyjnej pary odbyło się w bronowickim dworku należącym do Włodzimierza Tetmajera. Huczna zabawa wraz z oczepinami trwała trzy dni, a jej przebieg stał się kanwą najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Jeśli marzycie o tradycyjnej, a zarazem bajkowej uroczystości, Kraków to miejsce idealne - poniżej dowiecie się, dlaczego!

I ślubuję Ci...

Każdy chce, aby jego ślub był wyjątkowy i niebanalny. W takiej chwili klimat miejsca, w którym Para Młoda przyrzeka sobie miłość i wierność w obecności kapłana i najbliższych, ma duże znaczenie. W Krakowie jest wiele zabytkowych świątyń, gdzie ta wspaniała uroczystość nabiera dodatkowego uroku. Niewątpliwie należy do nich kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki), którego gotycko-barokowe wnętrze zachwyca bogactwem detali, kolorowych witraży i dekoracji wykonanych m.in. przez Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera. Ślub przy ołtarzu głównym dłuta Wita Stwosza oraz marsz weselny wzdłuż nawy głównej w całości ozdobionej polichromią pokrytą motywami heraldycznymi i roślinnymi sprawia, że taka ceremonia na długo zostaje w pamięci.

Reklama

Na uwagę zasługują także barokowe wnętrza XV-wiecznego kościoła św. Bernardyna na Starym Mieście czy sanktuarium św. Stanisława Biskupa na Skałce. Frontowa, barokowa fasada z okazałymi dwubiegunowymi schodami otoczonymi kamienną balustradą należy do najwspanialszych w Krakowie. Przed wejściem do środka kościoła znajduje się półkolisty taras, na którym Para Młoda może przyjmować pierwsze gratulacje, a po zakończeniu mszy zostać obrzucona ryżem czy płatkami róż.

Swój czar posiada też kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w stylu baroku toskańskiego i przypominający tradycyjne włoskie świątynie kapucyńskie. Mimo jego skromnego wnętrza narzeczeni chętnie biorą tutaj śluby, a celebrowane tu zaślubiny są podobno nadzwyczaj szczęśliwe.

Warto też wspomnieć o najstarszym drewnianym kościele św. Bartłomieja w Krakowie-Mogile, w którym ślubów udziela się nieprzerwanie od 1442 r. Barwne, rokokowe polichromie nadają jego wnętrzu niepowtarzalny wyraz, a drewno romantycznie je ociepla.

Uwaga: Jeśli nie chcecie, by ślub odbył się w rodzinnej parafii narzeczonej lub narzeczonego, należy uprzedzić o tej decyzji w kancelarii, a następnie złożyć wymagane dokumenty w wybranym przez was kościele. W grodzie Kraka obecnie jest ponad 130 domów bożych, wśród nich bazylika metropolitarna pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława (Wawel), bazylika św. Franciszka z Asyżu (ze słynnymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego), klasztor Ojców Dominikanów, kolegiata św. Anny i wiele, wiele innych. Jest w czym wybierać, choć z terminami bywa niestety różnie.

Krakowskie miejscówki

Podobnie jak przy wyborze miejsca ślubu, różnorodność ofert dotyczących organizacji wesela w Krakowie lub jego okolicach jest ogromna. W zależności od budżetu Państwa Młodych przyjęcie może odbyć się w restauracjach, hotelach, domach weselnych, a nawet w zupełnie wyjątkowych obiektach, na co dzień będących np. muzeum.

Bajkowe scenerie, przestronne sale weselne i oryginalne menu zapewniają liczne w okolicach Krakowa dworki i pałace, często otoczone zadbanymi ogrodami i starymi parkami. Romantyczne alejki, przepiękna zieleń oraz wiekowe drzewa to doskonała sceneria do fotografii ślubnych. Większe przestrzenie to również możliwość organizacji dodatkowych atrakcji dla gości. Nadal popularne są pokazy sztucznych ogni, puszczanie lampionów szczęścia, pokazy tańca z ogniem czy walk rycerskich. Dzięki dotacjom unijnym wiele małopolskich obiektów odzyskało dawny urok, wśród nich m.in. dawna rezydencja rodu Radziwiłłów w Balicach utrzymana w stylu eklektycznym, z elementami polskiego baroku, położony w Śmiłowicach zespół parkowo-pałacowy w stylu klasycystycznym czy historyczny polski Dwór w Sierakowie.

Jeśli szukacie oryginalnego miejsca na wesele, warto pomyśleć o wynajmie przestronnych hal dawnej zajezdni tramwajowej mieszczącej się przy zbiegu ulic św. Wawrzyńca i Gazowej. Jest to budynek o drewnianym szkielecie wypełniony ceglanym murem pruskim, który swobodnie pomieści ponad 200 gości. Dzięki retro detalom i zadbanym wnętrzom miejsce już samo w sobie jest bardzo klimatyczne. Jeśli dodamy doń przemyślane dekoracje - wesele tutaj okaże się strzałem w dziesiątkę.

Poza Krakowem warta uwagi jest położona w lanckorońskim lesie Willa Tadeusz. Ten przedwojenny pensjonat prócz pięknego ogrodu oferuje gościom urokliwy murowany basen, nad którym przyjęcie weselne nabiera bajkowego wymiaru. Miejsce to przeznaczone jest na mniej liczne wesela (do 90 osób), za to dla większej liczby gości przystosowany jest np. XVII-wieczny kamienny spichlerz wchodzący w skład Doliny Cedronu w Kalwarii Zebrzydowskiej. To lokalizacja idealna do organizacji wesela w stylu rustykalnym w iście sielskiej atmosferze.

Głodnym nie będziesz!

Ważnym elementem podczas organizacji wesela jest dobór menu. Małopolskie restauracje, konkurując między sobą, proponują coraz bardziej wyszukane i różnorodne potrawy, które pod barwnymi opisami niekiedy trudno jest zidentyfikować. Państwo Młodzi mogą wybierać między daniami z kuchni polskiej, europejskiej, śródziemnomorskiej czy azjatyckiej. Od pewnego czasu prym na weselach wiodą tzw. wiejskie stoły oferujące regionalne przysmaki. Rejon Małopolski słynie z wielu tradycyjnych produktów, w tym choćby kiełbasy lisieckiej, szynki podstolego, boczku gotowanego z Podstolic czy kiełbasy proszowickiej ze słoja, które z pewnością przypadłyby do gustu waszemu krewnemu. Warto pamiętać o tych wyrobach podczas rozmowy z właścicielami obiektu, w którym ma się odbyć wesele.

Jeśli Para Młoda chciałaby wyprawić przyjęcie z iście krakowskimi smakołykami, to na pewno w karcie dań powinna znaleźć się maczanka po krakowsku (gruby plaster karkówki w kajzerce, oblany sosem z czerwonego wina z dodatkiem papryki i kminku) w roli przystawki, żurek po krakowsku lub barszcz czerwony krakowski, drugim daniem winna być wołowina z krowy rasy polskiej czerwono-białej, a na deser - prócz weselnego tortu - gościom podano by sernik z kratką. Wesele nie rozpoczęło by się też przywitaniem Państwa Młodych zwykłym chlebem i solą, lecz ciemnym bochenkiem chleba prądnickiego oraz solą wprost z kopalni w Wieliczce.

Możliwe tylko w Krakowie

Ślub w mieście królów daje Państwu Młodym szereg doznań niedostępnych w innych miastach. Tylko tutaj realna jest sesja fotograficzna na Wawelu, w balonie na tle majaczących w oddali szczytów Tatr lub na największej łące w centrum miasta (Błonia). Zakochani mogą przypieczętować swą miłość, zapinając kłódkę na słynnej Kładce Ojca Bernatka łączącej dzielnicę Kazimierz z Podgórzem, dla pewności wrzucając kluczyk w odmęty Wisły. Na weselu przygrywać będzie kapela ubrana w tradycyjne krakowskie stroje, a w trakcie zabawy pojawi się Lajkonik, który ze swadą pożyczy wszystkim szczęścia. Każdy znajdzie coś dla siebie, a aura tego wyjątkowego miasta sprawi, że wasz dzień będzie wart wspomnień.

Justyna Abdank-Kozubska

Magazyn Wesele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy